Закъсалите общини ще получават безлихвени заеми от държавата само срещу реформи. Това предвиждат промени в Закона за публичните финанси, които са подготвен от Министерството на финансите. За общини с финансови затруднения ще се считат тези, за които са изпълнени поне три от следните условия - задълженията им са над 15% от средните за последните четири години, ангажиментите за разходи са над 50% от средните за четири години назад, просрочените задължения са над 5% от разходите на общината, или бюджетът й е на червено през всяка от последните три години. Всяка година до 10 март кметът трябва да проверява тези показатели, и ако общината е в затруднено положение, да уведоми общинския съвет, гласят промените. Ако кметът не спази това свое задължение, ще бъде глобен от 500 лв. до 2000 лв. Кметът на закъсала община ще трябва да изготви план за оздравяване и да го обсъди публично с местната общност, гласи още проектът. Планът може да съдържа мерки за повишаване на приходите, или за свиване на разходите. Общинският съвет може да възложи на кмета да поиска от министъра на финансите временен безлихвен заем.
Ако община е в затруднено положение, е дадена и възможност министърът на финансите да вземе инициативата и да уведоми кмета, че трябва да открие процедура за финансово оздравяване. Бюджетите на общините в процедура за финансово оздравяване ще се съгласуват с министъра на финансите, като предложенията на министъра ще трябва да се обсъдят от общинския съвет. Като временни безлихвени заеми ще се отпускат само при условия, определени от министъра. А при неспазване на плана за оздравяване той ще може да спре отпускането на заема.
С други промени в закона се предлага таванът на годишния дефицит на държавния бюджет на касова основа да се дигне от 2% на 3% от БВП на страната.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com