Отрицателни лихви за 7,5 млрд. на банките

Отрицателни лихви за 7,5 млрд. на банките | StandartNews.com

Доларът ще поскъпне, смята подуправителят на БНБ Калин Христов

България може да получи позитивен ефект от политиката на Федералния резерв на САЩ (Фед), каза Калин Христов, подуправителя на БНБ и ръководител на управление "Емисионно" пред investor.bg. Може да се очаква в средата на декември Фед да увеличи целевия лихвен процент по федералните фондове, което ще бъде начало на възходящ лихвен цикъл в САЩ, допълни той. Това ще доведе до поскъпване на долара спрямо еврото, което е добре за фирмите износителки и ще повлияе положително на ръста на икономиката. Вдигането на доларовите лихвени проценти ще оказва негативно влияние на тези, които имат задължения в долари.

България обаче има минимални доларови задължения. Политиката на отрицателни лихви по свръхрезервите на банките в Европейската централна банка би подпомогнала правителствата да се финансират по-евтино. Но не е задължително това да води до по-бърз растеж на кредитите, защото това е функция и от търсенето на кредити, което не е високо, защото поради несигурността много фирми отлагат инвестиции, а домакинствата отлагат разходи за потребление, каза Калин Христов. От 2016 г. БНБ ще въведе отрицателни лихви върху свръхрезервите на банките. За свръхрезерви се приема превишение с повече от 5% на резервите на банките над минималните задължителни резерви при БНБ. Върху тези свръхрезерви ще се прилага отрицателната лихва на ЕЦБ. Миналия четвъртък ЕЦБ понижи лихвата по депозитното улеснение до -0,3%. Така БНБ ще налага -0,3% върху свръхрезервите на банките. Целта е да се пренесат монетарните условия от еврозоната у нас тъй като имаме фиксиран курс, обясни Калин Христов.

Тези свръхрезерви, които са 7,5 млрд. лв., банките могат да продължат да държат в БНБ, което е безрисково, и да ни плащат -0,3%, или да си купят държавни ценни книжа, или да кредитират, допълни Христов. Предвид слабото търсене на кредити и факта, че всички инструменти на европейския пазар със срок до 1 година са с отрицателна доходност, не виждам големи възможности банките бързо да реалокират тези свръхрезерви без поемането на значителен кредитен, лихвен или валутен риск, продължи Христов. Според него това, че домакинствата продължават да спестяват в банките ще води до намаляване на лихвите по депозитите. Но дори в страните от еврозоната се стига до близки до нулата лихви, но не и до отрицателни лихви по депозитите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай