- Липса на складови мощности и закъснялата нова сделка ОПЕК+ са големият проблем
- Безпрецедентният срив се дължи на изтичането на майските фючърси и спад на глобалното търсене
Понеделник, 20 април, се превърна в исторически ден - фючърсите на американския суров петрол WTI (West Texas Intermediate) изгубиха повече от 300% от стойността си и за първи път в историята отидоха на цени под нулата - почти -40 долара за барел. Но как е възможно това и какво трябва да четем между редовете в новините за този необичаен ценови ход?
В света се добиват много разновидности на суровия петрол, различаващи се по състав, плътност и други характеристики. Но три от тях се считат за референтни - всеки определя цената на суровината в различни региони на света по тях.
Добиваният в Северно море сорт Брент (Brent) е показател за европейските и азиатски пазари. Стойността на руската експортна марка Urals също зависи от нея. Тексаският WTI е референтен за Западното полукълбо. Суровият петрол сорт Дубай (Dubai Crude) се използва широко при определяне на цените на онези видове нефт, които страните от Персийския залив изнасят.
Как се случи невижданият спад на петролните цени до минус?
Безпрецедентният срив се дължи на едновременното съвпадение на технически - изтичането на майските фючърси - и фундаментални причини - спад на глобалното търсене, липса на складови мощности в съоръженията за съхранение на петрол, както и закъснялото влизане в сила на новата сделка във формата ОПЕК+. Тази ситуация обаче е краткосрочна (поне засега!) и се провокира от спецификата на търговията на борсата. Фючърсът е финансов инструмент, договор, който включва закупуване на актив (в случая петрол) в определен момент в бъдеще, но по текущата пазарна цена. Тоест не се търгува само нефтът, а фиксираната цена на договора. Тъй като фючърсните договори за суров петрол WTI са за доставка, когато срокът им изтече (т.е. когато, на борсов език, настъпи експирация), купувачът трябва да получи реалната стока. С други думи, ако търговецът няма време да закрие настоящия договор преди изтичането му - 21 април за фючърсите на WTI за май, тогава той е под заплахата да трябва да извърши физическата доставка на договорното количество петрол.
Тук също на дневен ред идват фундаментални фактори. Напоследък в Съединените щати излишното предлагане на фона на падащото търсене формира огромни запаси от петрол. А да го съхраняват сега, или няма къде, или е твърде скъпо.
В началото на април запасите от суровината в най-големия американски хъб в град Кушинг, щата Оклахома, възлизат на 55 милиона барела, или около 72% от капацитета на хранилището, който е до 76 милиона барела. И като се вземе предвид скоростта, с която складът се пълни - 745 хиляди барела на ден, според оценките на "Блумбърг", той ще бъде запълнен до края на май. Липсата на място в Кушинг предизвика паника сред търговците с производствени договори, които няма къде да складират петрола, писа "Файненшъл таймс". В резултат на това те се съгласиха да "доплащат" (т.е. да регистрират загуби), за да се отърват от майските фючърси, защото ще трябва да харчат още повече за транспорт и съхранение на петрол. Освен това повечето фючърсни сделки не завършват с реална доставка на стоки - това все още е пазар на хартия. Никой няма да продава истински нефт на нулева печалба или дори на загуба с доплащане.
Сделката ОПЕК+ явно не е достатъчна
Особеността на фючърсите е, че цената на най-скоро изтичащия договор отразява текущото състояние на пазара и тя се стреми към стойността за физическата доставка на стоката. А дългосрочният договор демонстрира очаквания за цените на стоките. Така например майските фючърси все още не отчитаха новата сделка на ОПЕК+, която не можеше да започне да действа преди май. И дори след това ще помогне да се стабилизира ситуацията само частично. Наистина постигнатото миналата седмица привидно рекордно намаление с 9,7 милиона барела на ден на производството през май и юни не компенсира реалния спад в търсенето, който за април ще достигне 29 милиона барела на ден, през май - 26 милиона барела на ден, а през юни - 15 милиона барела. След като отмени предишната сделка, която действаше от 2016 г., ОПЕК + късно се договори за нова и договореностите не бяха достатъчни, отбелязва агенция "Блумбърг".
Как реагира цената на петрола Брент?
Сривът в стойностите на WTI, разбира се, се отрази и на цените на други разновидности. Фючърсите на сорта Брент за юни паднаха на 21 април под 20 долара за барел. Фючърсите на WTI през юни, които вече се превърнаха в основния търгуван инструмент за американския пазар на петрол, също започнаха да падат, но ситуацията с тях не е толкова шокираща, колкото с майските - те се търгуваха за около 15 долара за барел, а и все още могат да разчитат на подкрепа от сделката ОПЕК+.
Какво следва оттук нататък?
Вниманието на участниците на пазара е фокусирано върху най-скорошния договор за сорта Брент, който ще бъде изпълнен на 30 април. С наближаването на срока на експирация обаче, същата история може да се повтори и с него. Всъщност огромният дисбаланс на физическия пазар, липсата на складови пространства и прехвърлянето на борсовите търговци към следващия договор може да окаже значителен натиск върху договорите за доставка на Брент през юни. Така че цените ще са ниски и ще се колебаят силно, докато страните не започнат активно да намаляват производството, да премахнат карантинните мерки и в резултат на това да помогнат за възстановяване на глобалното търсене на петрол.
От своя страна американските власти имат резервни варианти, които могат или са готови да използват на фона на все по-ниските цени на петрола:
- Да настояват пред ОПЕК+ за по-нататъшно намаляване на производството.
- Да въведат мита върху вноса на петрол в САЩ.
- Да продължат да пълнят стратегическия нефтен резерв на страната.
- Да субсидират производителите, за да накарат последните да спрат производството.
Китай най-печеливш от петролната война
Двама се карат, трети печели. Това се случва при всяка война, не прави изключение и петролната. Докато Саудитска Арабия и Русия се караха за квотите за ограничение на добива и всяка от тях претърпя милиарди загуби, се оказа, че Китай е понесъл несгодите от спрените заводи и магазини заради пандемията от коронавирус, откъдето той плъзна по света. Но в същото време е спечелил в дългосрочен план милиарди от невиждано ниските цени на петрола. Попълнил е рекордно резервите си, съобщи Reuters.
За първото тримесечие дневно Китай е внасял невероятните 10,2 милиона барела дневно, почти двойно в сравнение с миналата година. За този период добивът в страната е бил по 3,8 милиона барела, а преработката в "китайските чайници" е била 12 милиона барела. Това означава, че 2 милиона са отивали дневно в резервоарите.
Пекин остава най-големият вносител на петрол в света. Сумарно, със своите 14 милиона барела в денонощие потреблението е сравнимо с това на Великобритания, Германия, Испания, Италия, Франция, Южна Корея и Япония, взети заедно. Недостатъчният брой хранилища по света беше и главната причина за срива на цените от началото на година. Единствената страна, която може да се позволи увеличаване на запасите е Китай, защото разполага с огромни обеми.
През април страната има намерение да увеличи още вноса по море поне с 550 000 барела дневно.
От 1 май влиза в сила новата сделка за петрола, според която добивът в страните от ОПЕК+ се намалява с 9,7 милиона барела за денонощие.
Преди дни стана ясно, че цените на петрола паднаха по рекордно ниско ниво, а майските фючърси за американския сорт WTI са 11 долара за барел на Лондонската борса. Такива стойности не са отбелязвани от началото на борсовата търговия.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com