София. Държавата се готви да отмени някои данъчни бонуси. Става въпрос за облекченията, които ползваха млади семейства с ипотечен кредит, както и на отстъпките за собствениците на малки, но по-стари коли. Това е заложено в предложените от Министерството на финансите промени в данъчните закони, които ще станат факт, ако бъдат гласувани от парламента.
Младите семейства няма да могат да намаляват облагаемия си доход, а съответно и данъците си, с плащаните лихви по ипотечен кредит за покупка на единствено жилище, предвиждат промени в Закона за данъците върху доходите на физически лица. Облекчението ще отпадне от началото на 2014 г. - т.е. ще важи за доходите, получени през следващата година. Бонусът ще може да се ползва за последно през 2013-а с подаване на данъчната декларация в началото на следващата година. Причината за тази промяна е открита процедура срещу страната ни за нарушение на правото на ЕС. Според Брюксел данъчните облекчения за млади семейства у нас създават условия за преференциално третиране на доходите на българските граждани спрямо онези, които печелят в България, но плащат данъците си в друга страна членка на съюза. Това, според Европейската комисия, води до недопустимо ограничаване на свободата на гражданите на ЕС да се движат и да пребивават свободно на територията на съюза. Какво всъщност представлява данъчното облекчение за млади семейства, което толкова много притеснява Брюксел? Според настоящия закон младите семейства могат да приспадат от годишната си данъчна декларация лихвените плащания по теглен ипотечен заем. Държавата допуска това, стига семейството да отговаря на няколко изисквания -поне единият член да е на не повече от 35 години, ипотекираното жилище да е единствено и преференцията да се ползва за лихвите по първите 100 000 лв. от размера на заема.
През миналата година над 5 хил. семейства са подали декларация за данъчно облекчение и са спестили общо около 2 млн. лева налог, посочиха от НАП.
Данъчните облекчения за колите пък вече ще зависят от екостандарта им. Това е заложено в проекта за промени в Закона за местните данъци и такси. Предвижда се данъкът за колите с мощност на двигателя до 74 кВт включително (т.е. - 101 к.с.), които съответстват на екологичните категории "Евро 3" и "Евро 4", да е с 30% намаление. Собствениците на автомобили с "Евро 5" и "Евро 6" пък ще плащат данъка с 50% намаление. Същото важи и за притежателите на автобуси, товарни автомобили и седлови влекачи с двигатели/екокатегории "Евро 3", "Евро 4", "Евро 5", "Евро 6" и "ЕЕV".
Според сегашните текстове на закона за колите с мощност до 74 кВт, снабдени с действащи катализатори, данъкът е наполовина. Същото важи и за автобусите и камионите със стандарти "Евро 2, 3, 4 и 5". Така се оказва, че за по-старите коли, за които досега е ползвано облекчението, защото имат катализатор, ще трябва да се плаща пълният размер на налога, тъй като не отговарят на "Евро 3". Отпадат и облекченията за камионите със стандарт "Евро 2". Екологичната категория на всеки автомобил е посочена в точка V.9 на големия регистрационен талон, издаден от КАТ. Тя обаче е налична само в талоните, издадени през последните години. Въпреки че в промените на закона не е посочено, за регистрираните преди 5-6 години автомобили екостандартът най-вероятно ще се определя по годината на тяхното производство.
Промените са първа стъпка за преминаване към облагане на автомобилите според нивата на вредните емисии, които отделят, както е в по-голямата част на страните от ЕС, пише в мотивите на министерството. Най-ниски данъци плащат собствениците на екоавтомобили в Белгия, Великобритания, Холандия, Франция и Испания.
Рамо на общини с висока безработица
Хазната ще преотстъпва 100% от корпоративния данък на производствени предприятия (включително и работещите на ишлеме), които извършват дейността си в райони с безработица, по-висока с 25% от средната за страната. Това предвиждат промени в Закона за корпоративното подоходно облагане. Така се разширява кръгът на общините, където ще се ползва облекчението, тъй като сега законът изисква безработицата да е с 35% по-голяма от средната за страната. За сметка на това обаче се въвеждат допълнителни изисквания към фирмите, за да не плащат данък печалба. Те ще трябва да поддържат средно на месец поне 30 работни места, като 70% от тях трябва да бъдат заети пряко в извършваната производствена дейност. Освен това 30% от средномесечната численост на персонала трябва да бъдат хора с постоянен адрес в съответната община. Данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за регионално развитие, ще влезе в сила, след като страната ни получи разрешение от Европейската комисия. Искаме от Брюксел облекченията да важат за проекти, започнати след 31 декември 2013 г., но преди 1 януари 2020 г. Предлага се през 2014 г. 60% от корпоративния данък да се приспада на регистрирани земеделски производители за изкараните пари от производство на непреработена растителна и животинска продукция. Това облекчение обаче също ще важи след разрешение от Брюксел
Отстъпки за сгради, които пестят ток
За сградите със сертификат за енергийна ефективност, които получат документ от по-висок клас, ще започва да тече нов срок, в който няма да се плаща данък сгради. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси. От възможността за ново данъчно облекчение могат да се възползват собственици на сгради, които са направили допълнителни подобрения, довели до увеличаване на нивото на енергийна ефективност. Например, ако на сграда със сертификат за клас С е поставена допълнителна изолация, по-модерна дограма или пък е модернизиран или заменен източникът за отоплението, това може да повиши енергийната ефективност до нива В или А. В тези случаи данък сгради няма да се плаща за срок от 3 до 7 години в зависимост от получения енергиен сертификат.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com