Най-честата причина да се откаже компенсация на работник е фактът, че той е нает по код в икономическа дейност извън обхвата на заповедта на социалния министър. Това заявиха от Агенцията по заетостта за „Монитор“.
Най-често допусканите грешки са некоректно попълване на документи и представяне на непълен пакет от документи . Неодобрение се получава и след като не са представени допълнително изисквани документи в определения срок или са подадени отново сгрешени, казват още от Агенцията по заетостта.
Често има неправилни банкови сметки, объркани ЕГН-та, както и грешно подадени данни за адрес и месторабота, сочат още данните на Агенцията.
А има и такива служители, които не са пуснати в неплатен отпуск каквото е изискването за компенсацията. В част от случаите, при извършване на проверка, служителите на Агенцията по заетостта констатират, че не се посочва крайна или начална дата на ползване на неплатения отпуск или има липсващи подписи на деклараторите.
При продължителност на работния ден от 8 часа, уговорена в основния трудов договор, компенсацията ще бъде в размер на 75 на сто от месечния осигурителен доход за м. октомври 2020 г. за съответната длъжност на лицето.
В случаите на непълно работно време размерът на компенсацията се определя пропорционално на уговореното работно време в основния трудов договор, действащ към периода на неплатения отпуск, за който се изплащат компенсации.
Работодателите ще могат да подават документи за компенсации съгласно действащите към момента ограничителни мерки и изменените условия по проект „Запази ме” за изтекъл месец.
От Агенцията апелират хората, да се информират на горещите телефони и на официалната страница на Агенцията по заетостта за нужните документи, за да получат по-бързо помощта за затворени бизнеси.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com