Само в СТАНДАРТ: От 2024 г. - заплатите и в лева, и в евро

България преговаря с ЕЦБ и Брюксел за паралелно разплащане в две валути

Само в СТАНДАРТ: От 2024 г. - заплатите и в лева, и в евро | StandartNews.com
  • България преговаря с ЕЦБ и Брюксел за паралелно разплащане в две валути

От 2024 г. в България да се плаща и с левове, и с евро в магазините. Заплатите също да могат да се дават в единната валута. Тази идея лансира министърът на финансите Асен Василев.

България преговаря с европейските институции за паралелно въвеждане на европейската валута, което да ни даде възможност да я използваме и в магазините при пазаруване. В момента това не е позволено на хората, но фирмите могат да сключват сделки в евро и да се разплащат. Паралелно използване на еврото означава хората да могат да го използват при плащане, а заплатите да може да бъдат давани в евро, обясни Асен Василев.

"Знаете, че в България в момента фирмите могат да извършват сделки в евро. Но физическите лица нямат право да извършват сделки в евро, както и да си получаваме заплатите в евро. Знаем, че има държави, както е Черна гора, която позволява на доброволен принцип тези сделки да се извършват. Т.е. ако две лица искат и могат да извършват сделки в евро, това да могат да го направят, без държавата да ги ограничава. В момента сделките, които са на физически лица като крайни продажби, заплати, по закон се извършват само в левове", обясни Василев. Преди ден той посочи, че в момента бизнесът губи 1.5 млрд. лева годишно от такси за трансакции и затова е важно приемането на страната в еврозоната. Министърът не изясни дали еврото ще е равностойно на лева законно платежно средство за всички операции. Той посочи, че това няма как да стане още през тази година. Но на въпрос възможно ли е да стане от началото на 2024 г. заяви: "да изчакаме да проведем разговорите с Европейската централна банка и с Европейската комисия". На практика, ако Брюксел и Европейската централна банка дадат "зелена светлина", физическите лица в страната ще имат възможност на доброволен принцип да реализират сделките си или в левове, или в евро.

Източници на Mediapool посочиха, че се преговаря още от началото на следващата година паралелните цени в евро да се появят и в търговската мрежа и гражданите сами да правят избор в каква валута да плащат. На практика Министерството на финансите се готви да приложи доста по-рано тази мярка, защото едновременните цени и в евро и в лева са задължителни в първите месеци след окончателното приемане на България в еврозоната.

Икономисти: Има риск хората да се изплашат

Възможността да се разплащаме в две валути предизвика разнопосочни коментари от икономисти, финансисти и обикновени граждани.

"Финансовият министър само загатна и не даде много подробности. Най-вече дали това би било със задължителен характер, или е по договаряне, както той цитира трансакциите между фирми. Трябва да се прецени каква полза носи, предвид контекста на напрегнатата икономическа, политическа и финансова действителност в България. И дали няма да изплаши хората", каза пред NOVA икономистът Евгений Кънев, според когото разплащането с две валути е възможно да стане технически, но е въпрос на смисъл.

"Трябва да се внимава много повече с темата за еврото. По-добре е да се работи от страна на правителството да получим дата за влизане и да си влезем в еврозоната. Ако ние в началото на годината вкараме лева и евро и има вероятност да се спекулира с курсове - това по-скоро би стресирало хората", смята изпълнителният директор на Българската предприемаческа асоциация Добромир Иванов.

"Най-успокояващ ще бъде моментът, в който влезем в еврозоната, и когато хората видят, че всички тези притеснителни неща, които се говорят, всъщност няма да се случат. При всички положения, влизайки в еврозоната, ще имаме няколко месеца, в които ще може да се плаща и с двете валути", допълни Иванов.

"Ако се въведе преди официалното въвеждане на еврото, не може да се задължат търговците да спазват официалния курс. Защото самите търговци имат разходи по обслужването в евро, което не е официална валута. Трябва да могат да създадат възможност за обслужване в евро, което означава те самите да се запасят с евро, да имат допълнителни трансакции", подчерта Кънев.

Икономистът Георги Ангелов е скептик, че ЕЦБ ще ни разреши да ползваме еврото преди официално да влезем в еврозоната. "Европейската централна банка не е склонна да позволява страни извън еврозоната да употребяват еврото като паралелна валута, особено в случай, че желаят да влязат в еврозоната. Процедурата е - първо влизаш и по-късно започваш да плащаш. И не мисля, че ще създадат за нас изключение. Разбира се, не пречи да се отвори въпросът, само че съм скептичен. Няма подобен казус и надали ние ще го създадем", коментира той пред БНТ. Ангелов  подчерта, че примерът с Черна гора, която едностранно въведе еврото за своя валута, когато се отдели като самостоятелна държава, не бил показателен, защото страната дори не е член на Европейския съюз.

Работодатели: Нужно е време да се подготвим технически

Бизнесът също е изненадан от възможността за паралелно плащане. "Подкрепяме всички действия за по-бързото въвеждане на еврото в България, но трябва да има достъчно време да се подготвим", коментираха работодателските организации. Според техни експерти са нужни поне 6 месеца за практическата подготовка за подобен тип промени. "Всички действия, които се предприемат във връзка по-бързото въвеждане на еврото в България, българският бизнес ги подкрепя. Добре е, че се водят разговори с ЕЦБ, но тези разговори следва да се водят и с българския бизнес, доколкото има редица проблеми във връзка с организацията на производствените процеси, бизнес софтуера и фискалните устройства", коментира Станислав Попдончев, заместник-предсeдател и главен финансов директор в БСК, пише "Сега". Според него има много технически неща за изясняване как може да се правят плащания едновременно с двете валути. "Вие, ако отидете в магазина, ще може ли да платите с 10 лв. и 5 евро едновременно?", пита Попдончев.

Отговор на този въпрос би трябвало да има вече в плана за въвеждане на еврото, приет още през 2021 г. Една от мерките в него е в рамките на месец преди замяната на лева с евро, гражданите и фирмите да могат да се разплащат и с двете валути. Когато бе приеман този план целевата дата за влизането ни в еврозоната бе 1 януари 2024 г. По-рано тази година стана ясно, че страната ни няма да получи покана от ЕК и ЕЦБ заради високите нива на инфлация - един от критериите за влизане в еврозоната.

"Предимствата преобладават над недостатъците - ще имаме по-лесен достъп до кредити, по-ниски лихви по тях, ще паднат трансакционни разходи по сделките, а знаем, че повече от половината търговия на България е в ЕС", коментира Цветан Симеонов, председател на БТПП.

От синдикатите, които също подкрепят приемането на еврото, коментираха, че няма как да се избегне периодът, в който паралелно ще циркулират двете валути. "Все пак, ако правим нещо на своя глава, има риск от някакво сътресение", заяви Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа".

По какъв курс ще плащаме в магазина и колко ще струва бирата?

Ако у нас се използва паралелно евро и лева, ще се стигне до сложни ситуации, пише "Труд news". Ако човек влезе в магазин и поиска за си купи нещо с 20 евро, не е ясно по какъв курс ще вземат парите му. При евентуално влизане в еврозоната е ясно, че курсът ще бъде 1,95583 лв. за евро. Но ситуацията не е същата при паралелно използване на левове и евро. Ако клиенти оставят в магазин 200 евро, собственикът трябва да реши как ще ги използва. Ако ги дава за заплати, ще трябва да превежда по банковите сметки на персонала например 1000 лв. и още по 50 евро на служител. Ако реши да ги замени за левове, обменното бюро ще вземе еврото по курс "купува", който е например 1,95 лв., а не фиксинга на БНБ.

При паралелно използване на две валути и цените в курортите може да бъдат в левове и евро. Но ако например бирата на морето е 4 лв., това означава че в евро цената трябва да е 2,05 евро. Ако кръчмарят реши да закръгли и да продава бирата по 2 евро, означава че ощетява хората, които плащат в левове, а освен това реално обменният курс ще бъде изместен от сегашните 1,95583 лв. за евро на 2 лв. за евро. Допълнителен проблем при паралелно използване на две валути ще бъде счетоводното отчитане.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай