Острови на тайните съкровища

За създаването на офшорка са нужни само директор и акционер

Острови на тайните съкровища | StandartNews.com

Нулеви данъци върху доходите и печалбата. Нулев ДДС. Никой не си и помисля да облага лукса и богатството. Не е нужен капитал, за да регистрираш компания - трябва ти само директор, без значение от националността му, и един акционер.  

Това е данъчният рай, който привлича хора с тайни сметки от цял свят към два архипелага. Единият са Каймановите острови, които се намират между Куба и Ямайка. Другият - Британските Вирджински острови, разположени източно от Пуерто Рико. През седмицата гръмна скандал, че 130 000 души от 170 държави държат нелегални сметки на обща стойност 32 билиона долара в офшорни зони. Сред тях са имената на руски олигарси, азербайджанският президент Илхан Алиев, дъщерята на филипинския диктатор Маркос -Имелда, щатски магнати, дори и някои българи.

Двата архипелага успяха да минат между капките и да излязат от "сивия списък" на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), като подписаха 12 споразумения за финансово разузнаване с няколко държави.

През 2009 г. ОИСР обяви "черен списък" на данъчните убежища. Това стана след решението на Г-20 в Лондон за действия срещу страните, които не желаят да сътрудничат. В списъка влизат държавите, които никога не са се ангажирали да спазват международните норми, посочва на интернет страницата си ОИСР. Организацията огласи и "сив списък" с 38 държави, сред които Монако, Лихтенщайн, Холандия, Швейцария, Люксембург и Белгия, които са се ангажирали да зачитат правилата на ОИСР, но не ги прилагат в нужната степен. Още същата година премиерът на Кайманите Уилям Маккива Буш обяви пред френския ежедневник "Фигаро", че онези, които използват архипелага като убежище от данъците в родните им страни, няма да бъдат вече добре дошли.

Тези усилия обаче не стигат, твърди неправителствената организация "Такс джъстис нетуърк". Според нея различните списъци и класации на Г-20 и ОИСР се основават на недостатъчни критерии. Организацията е разработила "индекс на финансова непрозрачност", който е базиран върху 12 пункта и взема под внимание степента на държавна тайна и тежестта и в международните финанси. Така през 2011 г. Кайманите са класирани на 10 място в списъка на най-непрозрачните страни, следвани от Британските Вирджински острови.

Въпреки подписаните споразумения за сътрудничество, там нямат публични регистри на компаниите бенефициенти и отказват достъп до  банкова информация. Освен това офшорните компании, предлагащи услуги или консултанска дейност, не са задължени да водят счетоводство, нито да публикуват годишните си отчети. А за създаването им са нужни между един и три дни.

Двата райски острова са много атрактивни за инвеститори и компании, тъй които не плащат нито корпоративни данъци, нито пък данъци върху доходите. И всичко се улеснява от използването на долара и аглийския език.

Туризмът формира голяма част от БВП на двата архипелага. Офшорните компании и хедж фонодовете обаче са се сраснали с територията от 153 кв. км на Британските Вирджински острови и 262 кв. км на Кайманите. Затова и двата архипелага са в Топ 10 на световните финансови центрове, наред с Ню Йорк, Лондон и Токио.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай