Определят за неработеща мярката за медоносни култури

Определят за неработеща мярката за медоносни култури | StandartNews.com

Земеделци от Добричко и пчелари бяха единодушни, че мярката за медоносни култури в настоящия програмен период е не работеща. Според земеделците причината да е не работеща е изискването към тях да насеят медоносни култури и да имат договор за пет години с пчелари, на които ще плащат за опрашване, но отговорността падала изцяло върху земеделците.

Ако на третата година пчеларят остане без кошери, то земеделецът ще трябва да възстановява получената субсидия, обясни още Панев и добави, че за да е работеща тази мярка, то трябва да има споделена с пчеларите отговорност. От името на пчеларите Янко Янков Янко Янков областен координатор на Съюза на българските пчелари, определи мярката като не работеща, защото по нея пчеларите не получавали нищо. Той влезе в директен спор с представителите на Националната асоциация на земеделските стопани за отговорността по опазването на пчелите.

"Добричка област е прецедент в страната по смъртност на пчелни семейства" - каза Янков и поиска от Кирил Жендов, Орлин Панев и Радостина Димитрова - земеделски стопани в Добричко, да кажат какви мерки ще предприемат зърнопроизводителите, за да се намали смъртността сред пчелите. Това стана повод за спор. Орлин Панев, както и колегите му, бяха категорични, че както има недобросъвестни земеделци, така има и такива пчелари и това е причина да има смъртност сред пчелите. Жендов дори сподели: "Аз самият имам 120 кошера, които са на платформи и в момента са до полето с рапица, което пръскам с инсектициди и нямам нито една мъртва пчела. За мен големия процент смъртност се дължи на това, че много хора влязоха неподготвени. Регистрираха се като земеделски производители и понеже имат договори по програми - най-лесно е при лоши грижи за пчелните семейства, да обвинят нас - земеделците" - каза Жендов. Колегата му Орлин Панев дори попита риторично - през 80-те години на миналия век, когато посевите се пръскаха от селскостопанска авиация, имаше ли такава смъртност при пчелите.

Земеделци и пчелари не стигнаха до единодушие и по отношение на ползването на препаратите за обеззаразяване на семената за посев. Янков бе категоричен, че неоникотиноидите вредят както на пчелите, така и на хората. Кирил Жендов защити временното разрешение за ползването на тези препарати тази година, като сподели, че миналата година, когато тези препарати са били забранени, е имало пропаднали площи. "Ако не ги ползваме, няма как да оцелеят растенията, а оттам ще падне и добивът, както и рентите. Добричка област се издържа от рентите, които са най-високи в страната, че и в Европа. В Унгария рентата е в размер на 13-20 евро на декар, а в Добруджа - 40-50 евро за декар. Ние получаваме 28 лв./дка субсидия, от която до момента са ни платени по 16.20 лв. за декар, а платихме ренти 80-100 лв. на декар. С нашия труд вдигнахме цената на земеделската земя в Добруджа на 2 хил. лв. за декар" - каза Жендов.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай