Китай заби поредния пирон в ковчега на петрола и медта
Златото и еврото се превърнаха в убежища, съдбата на долара се решава през септември
Владимир Малчев, управител и инвестиционен консултант ИП "Бул Тренд Брокеридж" ООД
Китай е на път да измести САЩ не само от позицията на най-голямата световна икономика, но, както се оказва напоследък, и от икономическите новини и процеси, които стоят зад движенията на световните финансови пазари. От доста време мислите на пазарните участници са тормозени от забавянето на китайската икономика с всички възможни последствия от това. В същото време инвеститорите видяха впечатляващо поскъпване от 150% на китайските акции в рамките на една година от юни 2014 до юни 2015, за да дойдат още по-впечатляващите сривове след това (32% спад за по-малко от месец) и безпрецедентните от гледна точка на развитите икономики държавни намеси на фондовия пазар, за да се удържи сривът му. Всичко това оказа своето влияние върху пазарите на акции, борсови стоки и валути, но китайските власти не закъсняха със следващия си изненадващ ход, девалвирайки китайската валута в два поредни дни - първо с 1,9%, а после с още 1,6%. Въпреки че обявиха още след първата девалвация, че това е еднократен ход. Впоследствие гуверньорът на Китайската централна банка се опита да успокои пазарите, донякъде успешно, че Китай разполага с много силни финансови аргументи в защита на юана, ако такава е необходима, и че е сигурен, че в бъдеще юанът ще продължи да поскъпва спрямо останалите световни валути. Обяснението на централната банка за нейните действия е в стремежа й да направи курса на юана по-близък до справедливия и по-пазарен. Такова е изискването на Международния валутен фонд,
за да нареди юана сред останалите валутни първенци на планетата
- щатския долар, еврото, британския паунд и японската йена. Обвиняваният дълги години, основно от САЩ, в нарочна подцененост китайски юан явно се оказа твърде скъп напоследък заради това, че подобно на лева към еврото, е вързан към американския долар. Последният направи продължителен печеливш поход на валутния пазар в последните години, с което юанът явно се оказа прекалено скъп спрямо валутите на останалите си водещи търговски партньори. Така китайските власти се стремят да уцелят поне два заека с един изстрел - да увеличават шансовете си за влизане в елитния валутен клуб на МВФ, да дадат глътка въздух на задъхващия се износ, а допълнителната екстра е, че няма да им се налага да харчат международните си резерви, за да поддържат с чисто имиджови и пропагандни цели висок и стабилен курс на юана.
Разбира се, става дума за сложна и опасна игра, където нито едно решение не е съвършено, а позитивите и негативите не могат да се предвидят с точност. Един от основните проблеми на Китай в момента е изтичането на капитали. Неколкостотин милиарда долара напуснаха Китай през последните тримесечия, а обезценяването на местната валута теоретично би трябвало да доведе до още по-голямо бягство на капитали, но може и да се случи точно обратното. Според някои анализатори, структурата на изтичащите от Китай капитали е доминирана от фирмени преустройства на пасивите и активите, а именно изплащане на задължения в чужда валута и трупане на резерви в чужда валута, тъй като икономическите агенти се възползват от скъпия юан. Сега, когато юанът се обезцени рязко за няколко дена, може да се случи точно обратното. Друг проблем, който може да възникне пред китайската икономика в резултат на девалвацията на местната валута, е
местни компании да изпаднат в затруднение да изплащат своите деноминирани в чуждестранна валута задължения
По различни оценки те надхвърлят 1,1 трилиона долара и ако някои финансови директори са били умни да се възползват от високия курс на юана доскоро, то други са вярвали безрезервно в безконечното поскъпване на китайската валута, което може да ги постави в сложна ситуация сега.
Така или иначе, Китай отново разклати пазарите и накара инвеститорите да бягат от по-рисковите и доходоносни активи към по-безрисковите. В резултат европейските акции силно поевтиняха, а в частност германските се обезцениха рязко с близо 5%. Европа е най-големият вносител в Китай, а рязкото поскъпване на еврото спрямо юана ще направи по-неконкурентни европейските стоки на китайския пазар.
На стоковите пазари също продължава заразата от Китай. Петролът, върху който са се струпали толкова черни облаци, се сдоби с още един в лицето на все по-очевидно забавящата се китайска икономика. Гледайки цените по родните бензиностанции, е трудно да се повярва, но американският лек суров петрол достигна ново неколкогодишно дъно под 40 долара за барел и е все по-близо до нивата от разгара на кризата през 2009 година. Все по-близо до дъната си е и по-популярният в Европа сорт "Брент". Продължава и сривът на цената на медта - друг метал, изключително зависим от състоянието на китайската икономика. Почти ежедневно цената копае нови дъна, приближавайки се към дъното от разгара на икономическата криза през 2009 година. Подобно на някои други метали и медта вече се продава на цени около и дори по-ниски от производствената й себестойност. Дали това показва, че сме близо до дъното? Ценово по-скоро да, времево - по-скоро не. Пазарните цени могат да се задържат около и под производствените достатъчно дълго преди това да се отрази съществено върху търсенето и предлагането, което пък да се отрази върху обръщане на ценовия тренд.
Разбира се, негативният цикъл, в който се намират суровините, е нещо много по-фундаментално от конкретната конюнктура в Китай. Той засяга не само енергийните суровини и металите, но и хранителни стоки като
кафе, захар и т.н., които също копаят нови многогодишни дъна
Ефектите от девалвацията на юана не се изчерпват дотук. Дори по-явни бяха те на валутните пазари, където валутите на целия Азиатско-тихоокеански регион се сринаха в очакване на контрадействия от другите централни банки в региона.
В тази толкова несигурна обстановка около поредния шок от Поднебесната империя, инвеститорите естествено потърсиха сигурност за парите. Това се отрази в поскъпване на еврото, златото, първокласните държавни облигации. Ако несигурността се настани трайно на пазарите, това ще са едни от най-сигурните убежища. Интересно е къде ще се окаже американският долар след толкова дълго поскъпване и в очакване на първо повишение на лихвите в САЩ от години. Американската валута по традиция също е спасителен пояс в бурни времена, но не е невъзможно сега да се случи обратното, особено ако през септември Федералният резерв се окаже принуден от обстоятелствата да се отметне от заявката си, че ще започне да повишава основната си лихва.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com