Развиващите се пазари може да са най-силно представящият се актив в следващите месеци
Цената на златото може да падне към 1000 долара за унция. Това се посочва в анализ на "Карол Капитал Мениджмънт" за представянето на пазарите през втората половина на 2014 г. Златото повече от година е в широка консолидация между $1180 и $1400 и се очаква пробив през следващите месеци. Шансовете са по-големи този пробив да бъде в посока надолу, сочи прогнозата на Карол Капитал Мениджмънт. Движение над $1400 ще бъде сигнал за мощно движение нагоре. Обратно, спад под $1180 ще потвърди, че средносрочният тренд надолу от върха през септември 2011 г. остава в сила и в този случай ще очакваме спад към $1000, а впоследствие и по-ниско, посочват от Карол. Очакванията на анализаторите са, че по-скоро ще видим низходящ пробив по-късно през тази година.
По отношение на основния индекс SOFIX на Българска фондова борса, Александър Николов, портфейлен мениджър в "Карол Капитал Мениджмънт" коментира, че към момента техническата картина е по-скоро неутрална, но текущият натиск е надолу и шансовете са големи да видим спад до поне 460 пункта (при затваряне на пазара в петък на ниво 539,54 пункта). Само трайно поскъпване над 565 и над 580 пункта ще върне предишния позитивен тренд за SOFIX, смята анализаторът. В същото време прогнозите за развиващите се капиталови пазари са позитивни. Те може да са най-силно представящият се актив в следващите месеци, смятат от Карол.
Текущо най-позитивно стои пазарът в Румъния, следван от този в Украйна. Русия и Сърбия са много близо до възходящ пробив, но той все още не е налице, посочват анализаторите. Текущата техническа картина на румънския борсов индекс BET е силно позитивна, смятат експертите. Ако не последва ускоряване на движението нагоре през следващите 2-3 месеца обаче, рискът от по-дълбока корекция ще нарасне. В Украйна имаше ръст от над 47% за първото полугодие. Но той бе съпроводен с драстична обезценка на местната валута (с около 40%). "Ако се абстрахираме от обезценката на гривната, то твърдо може да кажем, че трендът в Украйна е възходящ и може да очакваме ръст от над 100% за следващите 1-2 години", казва Александър Николов. "Фактът, че пазарът реагира позитивно въпреки негативните новини за икономиката и политическата стабилност на страната, показва, че трендът е наистина възходящ. Въпросът е дали местната валута ще остане стабилна през следващите месеци, което ще определи доколко силен ще бъде ръстът на пазара в реално изражение", завършва анализаторът.
Още за капиталовите пазари - в "Плюс Минус"
Младите обикалят света
Поколението между 16 и 34 г. (т.нар. millenials) се интересува много повече от по-старите поколения от пътуване зад граница, и то за колкото се може повече време, разкрива Boston Consulting Group в САЩ. ООН изчисли, че 20% от всички международни туристи, или близо 200 млн. души, са млади хора, които носят над 180 млрд. долара годишни приходи на туризма. Сумата е с почти 30% по-висока от тази за 2007 г. Този растеж се дължи и на повишаването на доходите в развиващите се пазари. "Сега ние сме най-бързо растящият възрастов сегмент по отношение на парите, които харчим за пътуване, според American Express Business Insights", пише в Quartz 24-годишната Аманда Мачадо, която обикаля света като си намира работа по пътя. Според нея това поколение предефинира пътуването, отказва се от стандартните почивки в полза на по-дълги преживявания. Младите не се интересуват от традиционната почивка, включваща "слънце, море и пясък". Те прекарват по-малко време в големите и знакови градове. Вместо това предпочитат да проучват по-отдалечени дестинации, да спят в хостели и да пътуват дълго, като средното пътешествие трае около 58 дни.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com