"Надявам се в следващите дни търговските банки да кажат какви ще бъдат нивата им на гъвкавост - да ви дадат шанс да дишате, да пропуснете една или две вноски", заяви в интервю за Нова телевизия вицепремиерът Томислав Дончев.
"Капитализацията на банките, която е една от икономическите мерки на кабинета, е, за да могат да бъдат гъвкави при неплатени вноски от хора и фирми, а не да им разпродадат веднага къщите", каза още той.
Преди седмица БНБ обяви пакет от мерки на стойност 9,3 милиарда лева. 7 млрд. лв. са за намаляване на чуждестранните експозиции на търговските банки у нас. Други 1.6 млрд. лв. бяха насочени към капитализация на печалбата в банковата система. Антицикличният капиталов буфер бе подпомогнат със 700 млн. лв.
Сега предстои БНБ да обяви ново решение. Причина за него е съобщение на Европейския банков орган (ЕБО), с което се очертава рамка за действие на банките в ЕС. Тя е разделена в три области - класифициране на банкови кредити в неизпълнение, преструктуриране на експозиции и прилагане на Международния стандарт за финансово отчитане 9 (IFRS9). Скоро ЕБО ще определи критерии за сходно третиране на публични и частни мораториуми за плащанията по банкови кредити - на база на него БНБ също ще предприеме действия за прилагането на критериите в България.
"ЕБО подкрепя инициативите за целенасочени и временни мораториуми (публични или частни), които спират или отлагат плащания по банкови кредити", пишат от агенцията на ЕС. Според нея обаче генерализирането на забавените плащания не води до по-добра класификация или вероятност за плащане. Затова трябва да се даде приоритет на индивидуални оценки за вероятността от плащане. ЕБО подчерта още, че банките не проявяват гъвкавост при защитата на потребителите. "Призоваваме всички заемодатели да действат според интересите на потребителите", пишат от европейската агенция. Това означава гражданите да разберат последиците от приемането на дадени мерки и да знаят, че скрити такси няма, а кредитният им рейтинг няма да се промени.
Очаква се банките да излязат с позицията си в сряда. До тогава те трябва да вземат решение дали да бъде обявена "кредитна ваканция" в България. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов. Той добави, че в сряда банки, заедно с БНБ, ще обявят подобни мерки. Но бил помолен да не ги коментира до тогава. Борисов обясни, че финансовите институции преговарят с Българска народна банка много усилено относно въвеждането на мерките. "Финансовият министър също е с тях всеки ден", добави Борисов.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com