Трезорът става държавен, сменят името му на БТБ
София. На 21 юли всички граждани и фирми с депозити или сметки в КТБ ще разполагат с парите си. С изключение на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев и свързаните с него лица и фирми, заяви управителят на БНБ Иван Искров.
За да стане това, ще трябва да се мине през няколко стъпки. Първата е одържавяване на банката "Креди Агрикол България" ЕАД, която е 100% собственост на КТБ. Втората стъпка е прехвърляне на всички добри активи и пасиви на КТБ в "Креди Агрикол". Тук попадат всички депозити на гражданите и фирмите, за които това ще представлява една правна и счетоводна операция. Главното е, че всеки гражданин и всяка фирма ще разполагат със своите сметки, депозити и спестявания, без значение от размера им, заяви Иван Искров.
Единствено сметките и депозитите на мажоритарния собственик на КТБ и свързаните с него фирми и лица няма да бъдат гарантирани от държавата и остават в КТБ. Работи се за това вече държавната "Креди Агрикол" да отвори врати на 21 юли, заяви Искров. Третата стъпка е осигуряване на абсолютна ликвидна подкрепа за "Креди Агрикол", която ще бъде преименувана от страна на нейния нов собственик - държавата, в лицето на Министерството на финансите. Работното ново име на трезора е Българска търговска банка (БТБ), но окончателно решение все още не е взето. За да се осигури ликвидност, в "Креди Агрикол" ще бъдат осигурени достатъчно средства от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, държавния бюджет и мощта на БНБ, заяви Искров. Имаме готовност да залеем държавната банка с ликвидност. Колкото е необходимо - толкова, допълни той. Четвъртата стъпка е отнемане на лиценза на КТБ, в която ще са останали лошите активи. Ще се премине към обявяването й в несъстоятелност. В този процес привилегировани кредитори на КТБ (в несъстоятелност) ще бъдат държавата в лицето на МФ и Фондът за гарантиране на влоговете в банките, тъй като те ще предоставят ликвидност на държавната "Креди Агрикол".
Специален закон за банка-болница
За да се изпълни планът на БНБ, е необходима и пета стъпка - да се приеме специален закон, който вече е внесен в парламента. Оттук нататък на ход са политиците, заяви Искров. Промените в закона са необходими, тъй като в момента БНБ може да вкара квестори в КТБ, после синдици, после да дойде ред на Фонда за гарантиране на влоговете. Но ние не вървим по тази хипотеза, обясни Искров. Тя ще бъде приложена само към КТБ в частта й лоши активи, свързани с мажоритарния акционер Цветан Василев. Навсякъде в Европа преструктурирането на банките беше направено с нов инструментариум, който беше въведен със закон, допълни Искров. На практика КТБ ще бъде разделена на две - добра и лоша банка. Като добрите активи, заедно с депозитите на фирми и граждани, ще отидат в "Креди Агрикол", а КТБ ще остане банка "болница". Тя ще се опита да събере отпуснатите кредити на свързани с Цветан Василев фирми, както и заемите на стойност 3,5 млрд. лв., за които липсва документация.
Към "Креди Агрикол" ще бъдат прехвърлени всички добри активи, включително клонова мрежа, персонал, стотиците добросъвестни счетоводители и касиери и други служители на КТБ. Това е най-големият актив на всяка една институция, каза Искров. Ще бъдат прехвърлени и кредити на стойност близо 1,9 млрд. лв. Това е разликата между общия кредитен портфейл от 5,4 млрд. лв., и 3,5 млрд. лв. кредити, за които липсват документи. Този тип спасяване на банки го видяхме многократно във Великобритания, Германия, Холандия, Белгия, припомни Искров. По този начин бяха преструктурирани огромни гиганти като Дексиа банк, Фортис банк, Bankia - третата по активи банка в Испания.
Лихвите равнис по ДСК и Уникредит
Имаме готовност да осигурим такава ликвидност на "Креди Акрикол", каквато е необходимо, каза Иван Искров. Осигурили сме на 100% от депозитите в КТБ и тези в "Креди Агрикол" преди затварянето, допълни той. Но според Искров няма да са необходими много ресурси. Когато банката отвори, ние не очакваме да има чак толкова много тегления, тъй като това ще бъде банка с изключително добри показатели и нищо чудно да има и много внасяния, каза Искров. Това ще бъде банка, зад която стои държавата и БНБ. Банката, разбира се, вече ще плаща по-ниски лихви, вероятно близки до тези на Уникредит Булбанк и ДСК, тъй като ще бъде с много сериозни показатели за капиталова адекватност и ликвидност, каза Искров.
Гарантират с пари от фонда, БНБ и резерва
Парите за осигуряване на ликвидност може да дойдат по няколко направления. Във Фонда за гарантиране на влоговете в банките има над 2 млрд. лв., като те може да бъдат увеличени по всяко време, но това не се налага, каза Искров. Значително по-малка част от фонда ще участва в санирането на банката, продължи той. В "Банково управление" на БНБ имаме 5 млрд. лв., говорим за парите извън валутния борд, продължи Искров. Неколкократно по-малко ще трябва, ако се наложи, да рефинансираме одържавената "Креди Агрикол" срещу ДЦК, допълни той. Освен това правителството има огромен фискален резерв, който с новите емисии държавни ценни книжа достигна 6,8 млрд. лв. Така че нещата са абсолютно управляеми и под контрол от гледна точка на бюджета, заяви Искров. "В контакт сме с Генерална дирекция "Конкуренция" към ЕК и те са запознати с идеите ни за преструктуриране на двете банки. Вероятно много бързо ще получим зелена светлина", допълни той.
Управителят трябва да има повече права
Иван Искров, управител на БНБ
Не можем да пълним каца без дъно, както казва мъдрият български народ. И не можем да одържавим КТБ в сегашния й вид, както беше обявено на 22 юни, преди да бъдат известни данните от проверката. Защото бихме застрашили дейността както на Българската банка за развитие, така и значителни публични ресурси и ресурси на БНБ. Членовете на УС на БНБ си даваме много ясна сметка, че към БНБ има критики за дейността на "Банков надзор" в конкретния случай. Но на широката публика не е известно, че съгласно действащия от 1997 г. Закон за БНБ, законодателят е вменил правата и отговорностите за функцията банков надзор на подуправител на БНБ, ръководител на Управление "Банков надзор". Управителят и другите членове на Управителния съвет на БНБ нямат никакви директно възложени задължения, нито права по отношение на текущия банков надзор. Във връзка с това внасяме законови промени, с които ще поемем такива отговорности. Отговорностите, които досега са били на ниво подуправител, ще станат на ниво управител и Управителен съвет на БНБ. За да мога да гледам спокойно и вас в очите, така както гледам всяка сутрин сина си спокойно, без никакво притеснение, искам, щом има очаквания за отговорност, да имам и права.
Чобанов: Изходът ще ни струва 2 милиарда
Може да си го позволим само веднъж и да не стигнем до свръхдефицит, твърди финансист № 1
Спасението на парите на вложителите в КТБ ще струва на фиска между 1,5 и 2 млрд. лв. Това съобщи министърът на финансите Петър Чобанов пред депутатите на бюджетната комисия вчера. На нейно извънредно заседание вчера ръководството на БНБ представи резултатите от одита на КТБ и мерките, които ще предприеме спрямо банката. За да се осигурят тези средства, трябва да се направят законодателни промени, с които да се увеличи таванът на дълга, както и вариантите за теглене на този нов дълг, обясни финансовият министър. Подобна законодателна промяна ще важи само за тази година. Спасителната операция вероятно ще увеличи и заложения за тази година бюджетен дефицит и той може да надхвърли ограничението от 3%, каза още Чобанов. Според него обаче, имало инструменти, които може и да не доведат до подобна ситуация.
Финансовият министър увери, че спестяванията на всички български граждани ще бъдат защитени. "Всички трябва да покажем ясно и категорично, че стоим зад стабилността на банковата система и че българските граждани няма да загубят нито лев от своите спестявания, съзнаваме своята отговорност, допълни Чобанов. По думите му заставането на държавата зад новата банка гарантира нейната стабилност и спокойствието на вложителите. Той обори притесненията, че във времето, в което е затворена банката, може да се случи нещо с парите на хората: Тези пари ще бъдат съхранени. Всеки български гражданин трябва да бъде спокоен, че съществуват механизми и те са налице.
Чобанов призова депутатите още следващата седмица да бъде приет необходимият закон за създаването на новата държавна банка, за да може тя бързо да отвори. Законът в момента се пише в БНБ.
Чобанов призова ясно да се поеме отговорността в тази ситуация и виновниците да бъдат посочени. Главният прокурор със своите действия ясно защити държавността в тази ситуация, категоричен бе Чобанов. Прокуратурата е органът, който ще търси отговорността - виждате до какви резултати стига и одитът. Това категорично подкрепя действията до този момент по отношение на банката, каза Чобанов.
Цонев призна: Мислехме и за банкова ваканция
Шефът на бюджетната комисия в парламента Йордан Цонев призна, че покрай банковата атака към Първа инвестиционна банка преди две седмици е обмисляна идеята и за банкова ваканция. "Разискваха се всякакви варианти, включително и затваряне на банките за ден-два", обясни Цонев. По думите му проблемът бил, че истерията се е разиграла в петък, а в събота и неделя е трудно да се осигури ликвидност. В същото време имало сигнал за атаки и срещу други две банки и не било ясно дали паниката няма да се разпространи в понеделник и към тези финансови институции. В събота обаче след среща с шефовете на търговските банки в страната е станало ясно кой с какви средства може да подкрепи банковата система. Финансовият министър Петър Чобанов пък получил същия ден разрешение от Европейската комисия за държавна помощ. Затова и в неделя на разговорите при президента вариантът за банкова ваканция отпаднал.
Борисов зове за кабинет на спасението
"За съжаление най-лошите ми прогнози се сбъднаха. Явно управляващите са знаели, че дупката в КТБ е 3,5 млрд. лева и по тази причина са поискали разрешение от Европейската комисия за емитиране на ценни книжа в този размер". Това написа лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов във Фейсбук вчера. Той поиска отново незабавно да се актуализира държавният бюджет. "Трябва да се има предвид, че фискалният резерв е малко над 6 млрд. лева по данни, които дават депутати от БСП. Те обаче забравят, че в тази сума са включени и 3,5 млрд. лева, които държавата трябва да плати за банката. Освен това са прибавили и евентуалните вземания от еврофондовете, ако те бъдат пуснати, които са 1 млрд. лева. Това означава, че в резерва на страната остават само около 2 млрд. лева. Ако се използват средства от гаранционния фонд, трябва да се емитира нова емисия с държавни ценни книжа", подчерта Борисов. Според него има още много други важни въпроси, свързани с финансирането на общините и кофинансирането на европейските проекти. "Държавата губи 3 млрд. лева от фонд "Земеделие" най-вече заради неговото управление и министъра. Необходимо е да бъде направено правителство на националното спасение, а прокуратурата трябва да се намеси по отношение на виновните за сегашната ситуация с финансовата система. Трябва да има възмездие по този въпрос и хората да са спокойни", завърши лидерът на ГЕРБ.
Реформаторите искат влизане в банковия съюз
Заключенията на одита в Корпоративна търговска банка доказват, че със съучастието на поредици управляващи мнозинства е създадено преднамерено специално отношение към тази банка, чиято цена ще бъде платена от данъкоплатците. Но намесата на държавата в случая е единственото правилно решение, което гарантира парите на всички вложители. Това се казва в официална позиция на Реформаторския блок. Според десните, за да се избегнат подобни случки, България да вземе стратегическо решение страната ни незабавно да започне процедура за членство в Европейския банков съюз и чакалнята за еврозоната. Реформаторите призоваха още да започне разследване на хората и институциите, допуснали изваждането на КТБ от контрола на закона. Според коалицията трябва спешно да се свика Консултативен съвет по националната сигурност при президента за постигане на политическо съгласие около мерките, които предлагат реформаторите.
Нови консултации при президента
Нови консултации при президента ще има в понеделник. Държавният глава свиква отново парламентарно представените партии, както и изпълнителната и законодателната власт за анализ на финансовото състояние на държавата, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
На консултациите Плевнелиев очаква да се реши какви законодателни мерки ще предприеме 42-то Народно събрание. "Поканата на държавния глава е в изпълнение на постигнатите на политическите консултации на 29 юни т.г. договорености за осигуряване на координация и гарантиране на приемственост и плавен преход към следващо управление", се казва още в съобщението.
Бареков чака спешни дебати
Основният проблем за това финансово състояние на КТБ е във високите лихви, които тя е давала през годините. По този начин са привлечени много хора, включително и такива като Вежди Рашидов, които да си държат спестяванията в нея, заяви лидерът на "България без цензура" Николай Бареков. Той призова за спокойствие в обществото и препоръча на политиците да са готови за дебати. "Г-н Борисов трябва да види истинското състояние на КТБ. Надявам се шефът на БНБ Иван Искров да предложи план за излизане от кризата с липсващите пари", посочи Бареков.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com