Актуализация на бюджета заради банката и заем от 5 млрд. лв. поиска Бойко Борисов
До дни ще бъде обявено какво е реалното състояние на КТБ. Днес изтече срокът от 10 работни дни за преглед на активите и пасивите на банковата група КТБ, възложен на независими одитори от квесторите на двете банки, съобщиха от БНБ. В КТБ прегледът се извършва съвместно от "ДЕЛОЙТ ОДИТ" ООД, "ЪРНСТ И ЯНГ" ООД и "АФА" ООД, а в "Креди Агрикол България" - от "АФА" ООД. Докладите на одиторите днес трябваше да бъдат представени на квесторите, които да ги внесат в БНБ до края на работния ден. Резултатите ще бъдат публично оповестени до края на тази седмица, обявиха от БНБ.
Съобщението на БНБ дойде, след като по-рано през деня лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска актуализация на държавния бюджет заради рекапитализирането на КТБ. Той настоя и да се изтеглят 5 млрд. лв. заем и "да се подпре" резервът. "Искам да гарантирам банковата система, но виновниците - Орешарски, Чобанов и компания, трябва сега да си понесат отговорността и на хората да им стане ясно", каза Борисов и настоя управляващото мнозинство да "признае финансовия крах на държавата". Той добави, че ГЕРБ няма да подкрепи предложенията на БНБ за поправки в Наказателния кодекс и актуализацията на бюджета на НЗОК, ако желанието му не бъде изпълнено. Ситуацията с КТБ коментира и лидерът на "България без цензура" Николай Бареков.
"Утре от парламентарната трибуна ще задам въпрос към Иван Искров - защо се бави с одита на КТБ? Да не би положението с КТБ да е толкова страшно, че да се чудят как да го съобщят пред обществото?", заяви Бареков. "Ако липсите в КТБ са няколко милиарда лева, българските данъкоплатци не са длъжни да плащат масрафа на олигарсите", допълни той. "По закон на хората са гарантирани влоговете до 200 000 лева, но ако държавата не налее милиарди в КТБ, мнозина като Вежди Рашидов ще трябва да се простят със спестяванията си, които са над 200 000 лева", заяви Бареков.
"Държавата ще трябва да подкрепи БНБ в усилията да се подкрепи ликвидно и капиталово банката", коментира премиерът Пламен Орешарски. "По всяка вероятност ще трябва да има и държавна подкрепа. Това обаче не е актуализация на бюджета, защото не става въпрос за приходи и разходи, а за фискалния резерв", заяви той.
Припомняме, че на 20 юни БНБ постави КТБ под специален надзор. Впоследствие БНБ обяви, че КТБ ще отвори на 21 юли, като преди това ще бъде капитализирана със средства от Българска банка за развитие и Фонда за гарантиране на влоговете.
Трезори свалят лихви
Падането на лихвите по депозитите на банките продължи и през месец юни. Банките намалиха и броя на промоционалните оферти, пише в месечния анализ на MoitePari.bg. През юни банките обърнаха повече внимание на кредитните карти. Три от банките стартираха нови промоции по тези продукти. Те целят не само привличане на нови клиенти, но и да стимулират онези, които вече имат кредитни карти да ги използват по-активно. Подобряването на офертите се изразява в предоставянето на по-ниски лихви при покупки и теглене на суми в брой от картата, премахването на такса за отпускане и поддръжка на картата, както и отстъпки при пазаруване в определени търговски обекти.
Кооперации дават заеми до 200 хил. лв.
Облекчени процедури за заемане на средства от кредитните кооперации бяха одобрени от МС. Разширен е обхватът на дейностите, свързани със земеделието, които ще могат да бъдат финансирани, и е вдигнат таванът на средствата от 40 000 на 200 000 лв., обяви вицепремиерът Даниела Бобева. Към момента 13 500 семейства са член-кооператори. Те произвеждат земеделска продукция и представляват микро- и семейни предприятия, каза Бобева. По думите й се договаря възможност Банката за развитие и Съюзът на кредитните кооперации да могат да съфинансират проекти за над 200 000 лева.
Износът падна за 4-ти пореден месец
Износът на страната падна с 11,6% през април спрямо същия месец на миналата година, сочат данните на НСИ. Износът за страните от ЕС е намалял с 3,5% до 2,11 млрд. лв., а за страните извън общността спадът е с 22,4% до 1,28 млрд. лв. През всеки от първите четири месеца на годината се отчита спад на износа. За периода януари-април износът е в размер на 12,92 млрд. лв., което е с 8% по-малко от същия период на миналата година. По-драстичен е спадът на износа за страните извън ЕС - с 18,4% за четири месеца, докато за държавите от ЕС намалението е само с 0,9%. Основните ни търговски партньори са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които формират 72,3% от износа за страните от ЕС. Вносът на страната за първите четири месеца е 16 млрд. лв., или точно колкото за същия период на 2013 г. Вносът от ЕС се увеличава с 4,6%, а от страните извън ЕС пада с 6,8%.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com