Летвата на пазара за имоти у нас очевидно продължава да се вдига.
Според анализите на портала за имоти Zimoti.com и основните тенденции, засегнати на специализиран форум, пазарът на недвижими имоти продължава да привлича интереса както на местни купувачи, така и на чуждестранни инвеститори. Прогнозите за 2025 г. показват, че жилищният сектор ще запази своята динамика, поддържан от няколко основни тенденции, които определят развитието на търсенето и предлагането на жилищни имоти. Това отчитат от Портала, който е участвал в X-тата Национална конференция "INSPIRE TO HIGHER 2024", организирана от Националното сдружение "Недвижими имоти", съобщиха от Zimoti.com.
Ръст на търсенето на ново строителство
През последните години се забелязва засилен интерес към нови и модерни проекти, се отчита в анализа. Купувачите търсят функционални и устойчиви жилища, които да отговарят на високите им изисквания за енергийна ефективност и модерна инфраструктура. Тази тенденция се поддържа и от нарастващото внимание към устойчиви и екологични жилища – потребителите все повече търсят домове, които са не само комфортни, но и екологично съобразни.
Цени и ценови прогнози
Цените на имотите през 2024 г. са нараснали с над 10-15 на сто. Според обсъденото от експертите на конференцията, тенденцията за увеличение на цените вероятно ще се запази и през 2025 г., но с по-нисък и плавен ръст, като висококачествените жилища в ключови райони ще продължат да бъдат във фокуса на купувачите. Основните предпоставки за повишаване на цените включват: ниските лихви по ипотечни кредити, увеличеното търсене и намалено предлагане на имоти, завръщащите се българи от чужбина, с дистанционна работа и високи доходи, които търсят висококачествени имоти, вътрешната миграция към по-големите градове, се отчита в анализа.
Икономически и демографски фактори
Пазарът на недвижими имоти в София е повлиян значително от вътрешната миграция и от българи, които се завръщат в родината си. От една страна много млади професионалисти предпочитат столицата за своето професионално и лично развитие, а от друга много хора се завръщат от чужбина и продължават да работят дистанционно за чуждестранния си работодател, се отбелязва в анализа. Допълнително влияние оказват и фактори като инфлацията и ниските ипотечни лихви, което дава значителна мотивация на желаещите да закупят жилище. Българите, живеещи в чужбина, също увеличават своите инвестиции в имоти в страната.
Законодателни промени и лихви
Евентуално покачване на лихвите може да ограничи възможностите за ипотечно кредитиране, което от своя страна би довело до стабилизиране на ръста на цените, но в момента няма предпоставки за увеличаване на лихвените проценти по ипотечни кредити в България, изтъкват от Портала и допълват, че банките в България разполагат със значителен капитал от депозити и са в силно конкурента среда, което по-скоро води до намаляване на лихвените проценти.
Рискове и предизвикателства
Сред основните предизвикателства за пазара остават глобалната икономическа нестабилност и потенциалното покачване на лихвите след приемането на България в еврозоната, които могат да доведат до известна предпазливост сред купувачите. Въпреки това интересът към столичните и крайморските имоти остава стабилен, като нарастващата себестойност на строителството и трудността в намирането на квалифицирани майстори водят до повишени разходи за строителите.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com