Облагането на "свръхпечалбите" на енерийните дружества крие рискове

Доц.Григор Сарийски и доц. Емил Хърсев с експертна позиция

Облагането на "свръхпечалбите" на енерийните дружества крие рискове | StandartNews.com
  • Доц.Григор Сарийски и доц. Емил Хърсев: Раздаването на пари на калпак е лишено от смисъл. Това е все едно на едни ученици досега за високи оценки да се е давала стипендия, а сега - за всякакви резултати.
  • Облагането на „свръхпечалбите“ на енерийните дружества и търговците на ток крие рискове и е плод на хронично заболяване.

Двама от най-големите български икономически и финансови експерти доц.Емил Хърсев и доц. Григор Сарийски са категорични, че облагането на свръхпечалбите на енергийните дружества и раздаваненто на помощи на калпак е действие лишено от смикъл.

„Средства има, смисъл обаче има ли, се питам аз“ коментира пред телевизя „България он ер“ -доц Емил Хърсев преди дни. „Не бива да се елиминира пазарът, в края на краищата нали идеята беше пазарната икономика. Всяко такова действие изкрява пазара. Бизнесът може да интересува от всеки спестен лев, но не се интересува как се строи една икономическа система и това е риск.“

На въпрос „Има ли риск за някои от енергийните производители?“ един от най-популярните в момента финансови анализатори доц. Сарийски отговори „Не става дума да риск, а за хронично заболяване. Когато изкривявате пазара по такъв начин, как ще стимулирате например едно предприятие да се занимава с инициативи за енергийна ефективност. Това е все едно на едни ученици до сега за високи оценки да се е давала стипендия, а сега - за всякакви резултати. България 2008 година имаше 3,5 пъти по-енергоемка икономика от средноевропейската. В момента 2021 година е 3,4 пъти по-енергоемка. Липсата на развитие е заради изкривяването на пазарните схеми“ обясни доц. Сарийски.

„Трябва да помагаш на онзи, който има нужда от помощ. На очевидно умряла фирма не ѝ прави изкуствено дишане, само ще загубиш пари. А от такава, която има шанс да се изправи на крака - може и да си върнеш тази помощ. Това е мярка, която до нищо няма да доведе" заяви доц. Хърсев.

Двамата учени се обединиха около тревожната си оценка за иконономическата и финансона перспектива пред страната като цяло.

Все повече видни експерти алармират, че прякото и „побългарено“ прилагане на европеския регламент за така нареченото „облагане на свръхпечалбите“ на енергийните дружестна и особено включването в него и на търговците на електрическа енергия крие огромни рискове пред енергийната система на страната. След както точно европейските норми създадоха условията за свободна търговия с електрическа енергия и Вие ударите тези, които я произвеждат и тези, които я продават, утре кой ще Ви я произвежда и кой ще Ви я продава?

Ако убиете енергетиката убивате и останалата икономика - недоумяват все повече български икономисти.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай