Доц. Симеон Ананиев, председател на Асоциацията на българските жп превозвачи (АБЖП) и съпредседател на Клъстер "Зелен товарен транспорт"
В новите условия България е сигурен транспортен коридор по две направления - север-юг (Европа-Турция) и изток-запад (Русия/Евразия-Европа). В тази връзка е редно Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) да предприеме конкретни действия в следните направления:
1. Работната група "Транспорт" в рамките на заседанието на Българо-руската междуправителствена комисия през януари 2016 г. в София да обсъди проблемите и възможностите за развитие на транспортно-логистичните връзки между България и Русия и страните от Евразийския съюз, които могат да бъдат обобщени в 3 основни теми:
1.1. Създаване на транспортно-логистични схеми за интегрирани мултифункционални фериботни връзки (вагони, всички товарни автомобили, автобуси и пътници с лични автомобили);
1.2. Решаване проблема с визите и бърза обработката на пътници, автобуси и лични автомобили в руските и българските пристанища, което е сериозен резерв за развитие на туризма;
1.3. Подписване на Наредбата за комбинирани превози между България и Русия, чийто проект отлежава вече две години без никакво развитие.
Въпроси към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията
1. Докога МТИТС ще игнорира иновативните бизнес тенденции за използване на платформи за споделени пътувания? Увеличеният брой лични и служебни автомобили, бусове и автобуси вече участват в разпределението на пътническия пазар, като статистиката показва постоянно намаляване на пътниците в обществения транспорт. "Юбер" само катализира нещата, а Фейсбук играе все по-голяма роля на платформа за споделени пътувания. Подобна платформа вече започва да променя и пазара на товарните превози. Кога ще започне работа експертна група за създаване на нормативна база и регулаторен механизъм, който да даде сигурност на пътуванията и постъпления в хазната?
3. Докога МТИТС ще игнорира иновативните бизнес тенденции за използване на дронове за различни бизнес дейности, като заснемане, доставки на стоки в трудно достъпни райони, помощ в опасни ситуации и т.н.? Дори на околовръстното шосе на София вече се продават дронове. Кога ще заработи експертна група за създаване на нормативна база и регулаторен механизъм, който да осигури регистрационен режим, сигурност, безопасност при използването на дронове и постъпления в хазната?
Настояваме за ежедневен контакт с администрацията
Светослав Станулов, председател на Асоциацията на българските авиокомпании (АБА)
От гледна точна на въздушния транспорт ситуацията в България е добра за правене на бизнес, като в обозримо бъдеще не се очаква влошаване, а по-скоро леко подобряване на средата. Ако се съди по току-що приетия бюджет, очаквам 2016-а да бъде година на стабилност за бизнеса, включително и за нашия.
Що се отнася до такива прагове, заложени в бюджета, като ниво на работна заплата, осигуровки и пр., те не ни засягат пряко, тъй като възнагражденията в авиационния бранш са на много по-високо ниво от минималните.
Не мога да отрека, че Министерството на транспорта направи усилия и вече въведе 36 електронни услуги, което облекчава работата на бизнеса. Не мога обаче да не отчета една тревожна тенденция, която продължава вече 15 години, а именно, че въпреки увеличаването на броя на пътниците българските авиокомпании стабилно губят пазарния си дял. Не мога да не отчета и факта, че през последните две десетилетия в България не е създадена нито една нова авиационна компания. За преодоляването на тази негативна тенденция смятам:
ПРЕПОРЪКИ
1. Трябва да се осъществи по-близък, бих казал - ежедневен контакт, между държавната администрация в лицето на министерствата на транспорта, икономиката и туризма, от една страна, и бранша, за да могат да се решават проблемите в момента на тяхното възникване.
2. Необходимо е включване на гражданската авиация в плановете за създаването на нови бизнес паркове, което досега никога не е правено. Нашите наблюдения в други страни показват, че в бизнес парковете там се създава инфраструктура, която се отдава за бизнес и това рязко подобрява бизнес средата.
3. При отдаването на концесия на летище София трябва да се държи сметка за запазването и подобряването на условията за бизнес на всички авиационни фирми, които в основната си част са разположени именно на територията на летището.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com