София. Обратното начисляване на ДДС върху зърнените и техническите култури ще тръгне от Нова година. Механизмът няма да може да влезе в сила от 1 октомври, каквото беше желанието ни, но държим да е от първо число на месеца, каза Людмила Петкова, зам.-министър на финансите.
Най-вероятните дати за въвеждане на новия начин на облагане са 1 декември или 1 януари, обясни тя при дискутиране в бюджетната комисия към парламента на промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс в края на миналата седмица.
При новия механизъм ДДС при сделки със зърно ще се начислява и внася в хазната от купувача, а не от продавача, както е при останалите стоки. България вече е получила разрешение от ЕС да въведе новия механизъм за срок от три години. Представители на търговците със зърно и фуражи и на мелничарите приветстваха промените и поискаха те да влязат в сила час по-скоро, за да се прекрати нелоялната конкуренция в сектора. В момента големи количества зърно, продадени без фактури, се преработват в нелегално брашно и хляб, което е далеч по-евтино от останалото, обясни шефът на Съюза на мелничарите в България Савина Влахова.
Според нея много измами се правят с плащането на рента в натура. Схемата според Влахова ощетява и собствениците на ниви, и бюджета. Арендаторите предлагат да плащат наема на нивите с произведеното жито, собствениците на земи обаче нямат нужда от него и затова предпочитат да получат купони за хляб, обясни шефката на мелничарите. Според нея така хлябът излиза три пъти по-скъп на собствениците на земи, защото получават рента в натура, много по-ниска от полагащата им се. В същото време големи количества зърно, които били заделени за рента, се продавали на черно.
Затова според Влахова контролът върху опитите за източване на ДДС и укриване на данъци ще бъде много по-ефективен, ако се намали ставката на налога за хляба. Фермери пък смятат, че най-големите измами се правят от търговците на жито. Земеделските производители се притесняват, че механизмът за обратно начисляване на ДДС ще намали оборотните им средства. Когато той бъде въведен, земеделците ще трябва да продават стоката си без ДДС, но ще купуват всичко обложено с 20-процентния налог и ще трябва да искат от държавата платеният данък да им бъде възстановен.
Плащаме лихвите към данъчните най-накрая
Задълженията към данъчните ще се погасяват по нов ред. Лихвите по най-старите ни дългове ще се плащат едва, след като сме издължили главницата по всички задължения. Това стана ясно при обсъждане на промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс в бюджетната комисия. Още една година отсрочка до края на 2014 г. ще се даде на фирмите и гражданите за да подадат заявление в НАП да бъдат отписани задължения им с изтекла давност, натрупани преди 1 януари 2008 г. Предвижда се да се направи и информационна кампания, която да накара хората да проверят дали имат подобни дългове, за да могат да ги отпишат, обясни зам.-министърът на финансите Людмила Петкова.
Фирми сменят софтуера си заради налог
Фирмите, желаещи да въведат отчитане на ДДС на касова основа, ще трябва да подменят софтуера си. Същото ще трябва да направят и в НАП, стана ясно на последното заседание на бюджетната комисия. При отчитане на ДДС на касова основа данъкът ще се внася след плащане по сделката. Механизмът ще бъде въведен от 2014 г. и ще може да се ползва от фирми с оборот до 500 000 евро. Промяната ще затрудни много фирми, опасяват се депутатите. Според зам.-министъра на финансите Людмила Петкова механизмът не е задължителен и всяка фирма трябва да прецени дали е подходящ за нея. Касовата отчетност обаче ще намали междуфирмената задлъжнялост. Депутатите се притесняват и, че НАП няма готовност за вълна от фирми, желаещи да се регистрират по новия режим. Има такава опасност, но правим всичко възможно, за да се подготвим, казаха от НАП.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com