Нов закон за кредитите. Длъжниците си отдъхват

Той вече мина на първо четене в бюджетна комисия към парламента и до дни предстои гласуването му пленарната зала на Народното събрание

Нов закон за кредитите. Длъжниците си отдъхват | StandartNews.com

С нов Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити длъжниците ще си отдъхнат. 

 Събирачите на заеми ще трябва да зачитат неприкосновеността на личния живот на потребителите, като не им се обаждат по телефона в периода от 20:00 ч. до 7:00 ч., както и в почивни и празнични дни, предвижда законопроектът.

Той вече мина на първо четене в бюджетна комисия към парламента и до дни предстои гласуването му пленарната зала на Народното събрание. След като през последните години законопроектът няколко пъти беше внасян от правителството в парламента, но не се стигна до окончателното му приемане, сега народните представители имат амбицията да го гласуват, защото Съдът на ЕС образува дело срещу България по искова молба на Европейската комисия за това, че в нашето законодателство не са приложени директивите на ЕС в областта на събирането на лоши кредити. Европейската комисия е поискала на България да бъдат наложени два вида санкции - еднократна, която е не по-малка от 603 хил. евро, и периодична с възможен размер 8398 евро на ден.

Недостатък на закона е, че се отнася само за събирачи на отпуснати от банките заеми, но не и за бързи кредити или за задължения за битови сметки, например за ток или парно.

Идеята на закона е да бъде въведено лицензиране от БНБ на фирмите, които извършват дейност по обслужване на вземания по проблемни банкови заеми, или така наречените колекторски фирми. Проектът предвижда купувачите на кредити, тоест фирмите, които купуват от банки проблемни кредити, да могат да възлагат на събирачи на дългове дейността по обслужване на тези заеми.

Купувачите на кредити и фирмите, обслужващи заеми, трябва да зачитат правата на кредитополучателите, пише в проекта на закон. Всяка информация, която купувач на кредити и събирач на дългове, предоставя на кредитополучателите, ще трябва да е ясна, разбираема и коректна. Със закона ще бъде забранено предоставянето на заблуждаваща информация. В момента например няма изискване събирачът на кредити да уведоми длъжника, че давностният срок е изтекъл и не може да се пристъпи към принудително събиране на дълга.

Събирачите на дългове няма да могат да осъществяват контакт с роднини, съседи и колеги на длъжника, предвижда още проектът. В момента има случаи събирачи на дългове да ходят на работното място на длъжника или да звънтя и на негови роднини. Няма да може да поставят бележки за дължимите суми във входа на блока или на вратата на длъжника. Ще бъде забранено и прилагането на агресивни търговски практики. Под агресивни практики се разбира използването на тормоз, принуда, включително използването на физическа сила или злоупотреба с влияние, така че човек да вземе решение, което иначе не би направил. В момента няма ясни правила за събирането на просрочени заеми. Затова всяка компания за събиране на вземания може да използва различен подход.

Купувачите на кредити и фирмите, обслужващи кредити, осъществяват комуникацията си с длъжниците само чрез телефонни обаждания или отправяне на искания в писмена и електронна форма, адресирани лично до длъжника, предвижда новият закон. Купувачите на кредити и събирачите на дългове осигуряват възможност на длъжника да посети техен офис по своя инициатива, пише още в проекта. За неспазване на тези изисквания на фирмите за събиране на дългове ще може да бъдат налагани санкции в размер от 5 хил. до 20 хил. лв.

С новия закон за купувачите на кредити и фирмите, които обслужват просрочени банкови заеми, са предложени и промени в Закона за частните съдебни изпълнители. Идеята е частни съдебни изпълнители да могат по договор да работят за купувач на кредити и така да събират просрочени заеми. Но срещу това предложение се обявиха от БНБ и от Висшия адвокатски съвет.

Предложени са и промени в Закона за потребителския кредит и в Закона за кредитите за недвижими имоти на потребители. Идеята е при забавяне на вноски по потребителски или ипотечен заем, кредиторът да предлага мерки за преструктуриране на задължението, така че да не се стига до принудително събиране. Но в проекта е записано, че такива мерки ще бъдат прилагани само когато “е целесъобразно”, тоест самият кредитор ще решава дали да предложи преструктуриране на заема или да премине към принудително събиране. Мерките за преструктуриране на заема може да включват рефинансиране на договора за кредит; удължаване на срока на заема; разсрочване на вноските; промяна на лихвения процент; предлагане на гратисен период; конвертиране на валута; частично опрощаване на дълга.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
4 Коментара
СДС чумата оше
преди 4 дни

Ко Чи На Та Бугристан .

Откажи
yog
преди 4 дни

Държавата на мафията!

Откажи
Пурко
преди 2 дни

Ще ми заемете у ю не взимам кредит.мизерабли кле цани.

Откажи
Диньо тъпото
преди 2 дни

Не взимам кредит е баня ци, айдуци ниедни

Откажи