София. Идеята за въвеждане на минимална работна заплата с различен размер за всеки регион едва ли ще намери подкрепа - това би довело до различни минимални осигурителни доходи в различните региони на страната. Такова становище изрази шефът на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков пред Дарик.
Той смята, че това предложение няма да бъде прието. Относно въвеждане на възраст за пенсиониране на военните и за облагане на пенсиите с данък той коментира, че по разчети на ръководеното от него ведомство финансовият ефект няма да е значителен, защото ако се въведат предлаганите възрасти като изискване за пенсиониране, това ще засегне около 500 лица, които биха се пенсионирали през следващата година.
Напоследък бе дебатирана темата за данъка върху пенсиите, но Петков смята, че към момента тази тема на практика не стои сериозно в дневния ред.
Според Петков размерът на социалната осигуровка трябва да нарасне двойно, за да е възможно покриването на разходите за пенсии изцяло със средства от осигурителните приходи.
Осигурителният шеф обясни аргументите за замразяването на обезщетението за малко дете, в контекста на намаляващата раждаемост: „Този режим, период и срок, в който майките получават обезщетение за бременност и раждане е най-дългият в ЕС. Това мисля, че е достатъчно силен стимул за увеличаване на раждаемостта. За съжаление, раждаемостта през последните години намалява. Това е и основната причина да намаляват и плащанията като обща сума за майчинство от бюджета на държавата за обществено осигуряване. По отношение на обезщетенията за отглеждане на малко дете от една до две години, държавата провежда политики, в които предлага социални услуги, които биха върнали майката на работното й място, да продължи, да не се деквалифицира, а съответно да се даде възможност децата, навършили 1-годишна възраст, вече да се социализират. Това са аргументите, които стоят зад неувеличаването към момента на обезщетението за отглеждане на малко дете", подчерта Петков.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com