"Фиш Инвест" ООД бе сред отличените от "Стандарт" компании за техния успешен бизнес по време на форума "Да! На българската храна". Грамотата на търговския директор Никола Илков /вляво/ връчи министърът на земеделието Явор Гечев
- Пъстърва се купува целогодишно, за Никулден шаранът е на почит
- Консумацията на риба у нас е двойно по-малка от средната за Европа
- Инвестиционният хоризонт за възвръщане на проект за хайвер е около 20 г.
- Винаги препоръчвам да се търси българското производство, защото е най-прясно
- Скоро есетра ще се продава и в големите вериги магазини, казва Никола Илков, търговски директор на "Фиш Инвест" в специално интервю за вестник СТАНДАРТ
- Господин Илков, каква е историята на "Фиш Инвест", която е сред най-големите фирми в България за производство и преработка на риба?
- Компанията е основана преди повече от 20 г., като в началото се е занимавала с отглеждането край Монтана на традиционните видове риба - шаран, толстолоб, бял амур. През всичките тези 20 г. не сме спирали да се развиваме, като постоянно добавяме нови продукти и увеличаваме производствените си обеми. Първата голяма стъпка в развитието на фирмата е излизането на международния пазар с осъществяването на първия износ на шаран за Румъния. Това се случи преди повече от 10 г. и ни позволи по-бързо израстване и намирането на множество нови клиенти извън страната. През 2012 г. реконструкцията и модернизацията на нашето стопанство за пъстърва ни даде шанс да разнообразим асортимента с нов основен продукт, а през 2013 г. изградихме и садково стопанство в язовир "Огоста" по европейска програма. Това ни позволи да вкараме още нови видове като руска и сибирска есетра, както и чига. Благодарение на това в момента сме сред лидерите по производство на аквакултури - както по видове, така и по обем - не само в България, но и на Балканите.
- Какъв е пазарът на риба в България? Какво предпочита българинът и само по Никулден ли слага риба на трапезата си? Имаме ли ръст в потреблението през годините?
- Традиционно българинът обича шарана. Но основният вид риба, който се търси целогодишно, е пъстървата. А около Никулден шаранът си остава на почит. През последните години навлизат вносни риби и те също се търсят, като например сьомгата. България не е сред лидерите по консумация на риба. У нас тя е двойно по-ниска от средната за Европа. Но през последните години има тенденция това да се променя и рибата все по-често да присъства на трапезата на българина. Друго важно е, че в последно време се търси качествена риба и предимно прясна, а не замразена.
- "Фиш инвест" произвежда и черен хайвер. Защо решихте да се насочите към производството на продукт, който не е характерен за България?
- "Фиш Инвест" не е единствената българска компания, която произвежда черен хайвер. Тази възможност дава садковото ни стопанство. Над този проект се работи вече над 10 г. Но положителните резултати станаха видими едва преди 2-3 г., когато започнахме да вадим хайвера. Есетровите риби дават хайвер чак около десетата си година. Но всяка година се залага ново поколение и се правят големи инвестиции, докато най-накрая дойде моментът, в който излязохме на международния пазар на черен хайвер. В нашия случай това беше преди около 3 г. Климатичните условия у нас са много подходящи за отглеждането на есетрови риби. Променливостта на сезоните и температурите в България се приближават до естествената среда на есетровите риби, които се срещат и в река Дунав. Чистите води, в които се отглеждат рибите, са от огромна важност за качеството на продукта.
- За българина черният хайвер е голям деликатес, едва ли има някакъв съществен пазар за него у нас.
- Определено черният хайвер не е сред популярните продукти на нашата кулинарна култура. Но това е нормално. Страните, в които се е наложил черният хайвер, имат вековна култура за неговата консумация. Но инвестиционният хоризонт за възвръщане на подобен тип проекти е около 20 г., което прави работата по тях изключително сложна.
- Какво представлява това садково производство, за което споменахте?
- Като инфраструктура това е много сериозен проект, който не става за ден-два и не е просто да се зариби водоемът с есетра. Първо трябва да се изгради тази инфраструктура - плаващи садки /б. ред. плаващи мрежести съоръжения/, които са в част от язовир "Огоста". До тях има понтони, по които работниците минават, за да хранят рибите. След това се започва чакането - залагането на риби, хранене, отглеждане, докато дойде моментът, в който те най-после дадат хайвер.
- С какво се храни есетрата, за да се добие хайвер с високо качество?
- Използва се много специален висококачествен фураж.
- За къде се изнася хайверът?
- Пазарът е доста специфичен заради високата цена на продукта и отнема доста време, докато една фирма се наложи на него. Сред най-големите производители в света са Китай и Иран, в Европа са Полша, Италия, Франция. И България. Откакто "Фиш инвест" започна да произвежда черен хайвер, сме реализирали продажби в Белгия, Германия, САЩ, Италия, Франция, Гърция. Имаме множество запитвания от Близкия изток и от по-далечни страни в Азия.
- А Русия къде стои, тъй като традиционно свързваме тази страна с черния хайвер?
- Русия е сред най-големите потребители, също и основен производител. Черният хайвер се свързва с Русия заради дългогодишната й традиция в потреблението.
- Какво е качеството на българския черен хайвер, който се конкурира на световния пазар?
- Качеството е много високо и много от лидерите в дистрибуцията по света се свързват с нас, защото желаят да добавят български черен хайвер към предлагания асортимент.
- Защо? Той има специфичен вкус, така ли?
- Не, не бих казал, че има специфичен вкус. Просто българските производители сме доказали, че държим на качеството и отглеждаме рибите по правилния начин, което допринася за качеството на крайния продукт.
- Т.е. България е известна като страна, която произвежда качествен черен хайвер?
- Да, така е.
- За да сте на международния пазар, компанията трябва да е в крак с най-новите технологии и машини, а това пък изисква инвестиции. За какво правите вложения?
- Нашата фирма винаги се е старала да следи новостите в сектора и винаги да сме в крак с тях. Поради това в нашето предприятие има най-модерни машини за преработка на риба, което ни помага и да предлагаме на потребителите пресен продукт с най-високо качество. Сред основните цели на фирмата е да продължим да инвестираме в оптимизация на производството. Скоро очакваме да започнем работа по ново пъстървово стопанство в град Монтана, което значително ще увеличи производствените ни обеми. Необходими са непрестанни инвестиции, за да улесняваме работата и да сме конкурентноспособни.
- Успявате ли да се справите с липсата на работна ръка? От този проблем страда масово българският бизнес.
- Ние имаме служители, които са от много години с нас и благодарение на тях постигаме тези резултати. Естествено, навсякъде има проблеми, когато трябва да се набира нов персонал. Но благодарение на лоялните ни служители, ние се справяме.
- Какви са плановете ви за развитие през 2023 г.?
- В по-краткосрочен план смятаме да оптимизираме производството и да добавим нови продукти, които няма да включват нови видове риба. А в по-дългосрочен план - черният хайвер е проект, който тепърва започва да дава резултати.
- Каква е Вашата препоръка за избор на риба, когато човек отиде в магазина?
- Винаги препоръчвам да се търси българското производство, защото щом е произведено тук, е най-прясно. Нещо интересно - освен за хайвер, ние произвеждаме и есетра за месо. Нещо, което все още не се е наложило на българския пазар. Но есетрата е изключително вкусна риба и вярвам, че скоро ще започне да присъства на трапезата на българина.
- А откъде може да се купи такава есетра?
- Предлага се в специализираните рибарски магазини. Надяваме се, че в бъдеще ще я има и в големите вериги.
- Какво хората от Вашия бизнес искат от държавата, за да могат да се развиват още по-успешно на този много конкурентен пазар?
- Имаме вече Стратегическия план за земеделие. Държавата и бизнесът винаги трябва да работят заедно, за да има положителни резултати. Не да си пречим, а да си помагаме.
- Какво пожелавате на българите за празниците?
- Пожелавам весели и светли празници, приятно посрещане на новата година, за която се надявам да бъде много успешна за българския бизнес.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com