- ПО-ДОБРЕ ПОДАРЯВАЙ, А НЕ КРАДИ! е мотото на университета ни, казва проф. Димитър Димитров
- От 30 000 завършили нямаме нито един безработен
През 1992 г. Димитър К. Димитров учредява Висше училище по агробизнес и развитие на регионите в Пловдив, на което в момента е президент. Висшето училище членува във Вишеградската асоциация на университетите /VUA/ и Европейската асоциация на университетите
/EURASHE/. Работил е като мениджър, инженер, ръководител катедра, доцент, професор по управление, ректор, заместник-министър на земеделието, председател на Федерация на земеделските кредитни кооперации /проект на Европейския съюз/, Председател на Национална борса за интелектуални продукти към Съюза на учените.
- Проф. Димитров, преди няколко дни беше публикуван в "Държавен вестник" Законът за изменение и допълнение на Закона за висше образование. Вие сте сред доайените между ръководителите на висши училища. Имате ли коментар?
- Преди всичко искам да поздравя министъра на образованието и науката, председателя на Съвета на ректорите, за това, че успяха да прокарат своята политика от начало до край и тя достигна до решение на парламента с поправките в закона. Но в крайна сметка, цялата отговорност пада върху министър-председателя. Защото, както всички знаем, няма въпрос в държавата, който да се решава без неговото одобрение. Промените могат да се групират в три групи. Първа група, насочени към затягане на държавната прегръдка спрямо субсидираните университети. Втора- налагане на ограничения спрямо частните висши училища. И трета група - напълно излишни текстове. В този случай се получи съгласие между политиката на управляващите и на президента. Въпреки че някои от текстовете, ограничаващи предприемачеството са противоконституционни, президентът ги одобри. Ето защо, този закон е безспорна победа на левицата. Относно текстовете, касаещи частните висши училища ще кажа така: "Това, което не ни убива, ни прави по-силни". И още една мисъл на Богомил Райнов: "Изкуството да живееш е изкуството да понасяш удари". Този подход може да се илюстрира с шопската сентенция: "Ще си запаля къщата, за да изгори плевнята на съседа".
А кои са излишните текстове?
Излишният текст е Ц 58, който касае вътрешно-нормативна уредба за конкретни средни училища и не следва да е част от закона, а на наредба. Бих искал да добавя, че има един липсващ текст.
Кой е той?
Това е бариерата за ограничаване свободата на висшите училища по отношение на тяхната активност зад граница. Въведеното през 2016 г. ограничение за структури в чужбина минималната оценка от акредитациите за висше училище да е 9 е унизително, обидно, срамно за България. Защо нашите деца да получават дипломи от нискокачествени висши училища /с оценка 4/, а африканците - от висши училища с най-висока оценка /от 9 до 10/!. Сами казваме на света: "Ние сме нищожества, не сме за уважение".
- Ще се повиши ли качеството на висшето образование въз основа на тези поправки в закона?
- Във всяко висшe училище качеството си е негова отговорност. Нашата неотменна позиция е, че реално повишаване на качеството ще се получи, ако българските висши училища се акредитират не само в Националната ни агенция за оценяване и акредитация, но и в легитимни европейски агенции. Ние имаме опит с експерт акредитатор от Франция. Така разбрахме какво значи истинска акредитация - добронамерена, партньорска и допринасяща за прогрес. При нас студентите са много важен фактор за качеството. Те плащат такси и си искат пълен образователен продукт. Не позволяват на преподавателите да съкращават часовете. Този феномен тепърва ще се изследва.
- Какво мислите за Мораториума и Националната карта?
- Аз очаквах това да е джентълменско споразумение, а не закон. То се гласува по предложение на председателя на Съвета на ректорите преди три години, но не се спази. Оттогава до приемане на закона се разкри ново висше училище в Долна Митрополия, два филиала на софийски държавни университети в Бургас, един филиал на държавен университет във Видин, един колеж към държавно висше училище в Казанлък. Частните висши училища нямат движение в този период.
Мораториум върху висшето образование е безпрецедентен акт в историята на човешката цивилизация. Тепърва историята и Европа ще оценява неговото въздействие.
- Ще има ли подаръци и тази година за студентите?
- Да. Ние започнахме с подаръците по повод 25-годишнината на висшето училище, преди няколко години, на принципа: "По-добре подарявай, а не кради". Знаете колко кражби се установиха в бюджетни организации и държавни институции. Нашето висше училище вече три десетилетия се развива без държавен бюджет и допринася за осигуряване на качествени кадри за българското общество. Няма регистриран нито един безработен от над 30 хиляди висшисти. Спестили сме на държавата над 250 млн. лв., колкото щеше да струва бюджетната издръжка на обучението. Подаръците за 8-ми декември за едни бяха грешка, за други - радост. Няма еднопосочна оценка. Но юристите знаят, че веднъж дадена придобивка трудно се оттегля. Ето защо става традиция и тази година студентите ще получат два автомобила, един италиански електрически скутер, лаптопи, стипендии по 1000 лв., почивки на море и планина. Приемаме около 1500 студенти в акредитирани задочна, дистанционна, редовна и индивидуална форма. Студентите са най-доволни от това, че могат едновременно да учат и да работят, без да се откъсват от семейството.
- Проф. Димитров, Вие наскоро се оттеглихте от ректорския пост. След като сте един от най-добрите мениджъри във висшето образование, какво ще посъветвате вашите по-млади колеги?
- На вниманието на ръководителя трябва да бъдат: На първо място - кадрите. На второ - финансите. На трето - спазване на нормативната уредба. След това - следене на конкуренцията у нас и в чужбина.
- Споменахте финанси. Имали ли сте проблеми с финансирането на висшето училище през тези почти три десетилетия, след като нямате държавна подкрепа?
- Когато си частен предприемач и висшето училище се нуждае от подкрепа, ти не можеш да се обърнеш към правителството, както се случва с други висши училища и да помолиш за помощ от няколко милиона.
При частните висши училища можеш да се обърнеш единствено към личните си спестявания. Спомням си, че най-тежкият момент беше по време на управлението на левицата 1996-1997 година. През октомври 96 г. един долар струваше 300 лв., а през февруари - 97 - 3000 лв. Невиждана инфлация! Тогава поех риска на ръководител, отделих половината сума от събраните такси и закупих долари през октомври. Продадох ги през февруари и така не се наложи да искам допълнително нито лев от студентите, както направиха други висши училища. Защото авторитетът, реномето и доверието се градят на един единствен принцип: "Единство на думи и дела". През цялата история на висшето училище не сме забавили нито една заплата с нито ден от изплатените над 100 хиляди.
- Какво мислите за присъединяването ни към еврото?
- Три пъти "Да". Първото "да" е, че това е част от нашия присъединителен договор към Европейския съюз. Как ще правим референдум, както искаха някои популисти. Той ако се окаже негативен? Това автоматично ни изхвърля от европейската общност. Второто "да" е, че ние и сега сме обвързани с еврото. Ако се страхуваме от срив на еврото, след като се присъединим към него, ние и сега сме в същия риск, след като сме фиксирани. Този аргумент е безсмислица. И третото "да" е чувството, което изпитвам като застана пред чейндж бюро във Франция, Италия или Германия и видя, че българския лев не го броят за валута. За какъв суверенитет и достойнство говорим? Тези велики държави се отказаха от франка, лирата, марката, в името на европейската финансова мощ. А ние искаме да се правим на по-важни от тях. Не бива.
- По-богатите европейски държави преди няколко години, включително Германия, обявиха, че имат нужда от милиони бежанци. Има ли нужда България от бежанци?
- Не. Основно звено в нашето висше училище е Институтът за регионални изследвания, където се проведе социологическо проучване. Установи се, че над 84% от българите са негативно настроени към съжителство с бежанци. Ние нямаме опита, отговорностите и облагите на колониалните държави и не знаем какво да правим с нашествието на тези хора. И ако все пак дойдат, ще бъде справедливо да им се дадат помощи, колкото са минималните пенсии у нас. Сами ще си тръгнат.
- Накрая какво е посланието Ви към кандидат-студентите?
- Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите се доказа в период от почти три десетилетия като коректен партньор на цвета на българската младеж, с висок международен авторитет, с полезни специалности, с безупречен престиж. И въпреки всичко това, препоръчвам на кандидат-студентите да попитат тези студенти, които вече учат при нас, и чак тогава да решат. Защото това е най-сигурният начин да разбереш истината.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com