Не сме бедни, очакванията ни са големи (обновена)

Настигнахме гърците по богатство, скоро ги минаваме, твърди Дянков

Не сме бедни, очакванията ни са големи (обновена) | StandartNews.com

София. Българите не са бедни, просто очакванията им за доходите са много големи след приемането им в ЕС. Вече сме настигнали гърците, а съвсем скоро ще станем и по-богати от тях, смята финансовият министър Симеон Дянков. Тезата си той разви при представянето на икономическата оценка на Световната банка за постиженията на България през последните 20 години.

Достигане на средноевропейските нива на доходи и демографският проблем са сред основните предизвикателства пред България в следващите няколко години, заяви вицепремиерът. Според него обаче парите ни са проблем най-вече заради високите претенции на хората.

"Очакванията след 2007 година, когато България беше приета в Европейския съюз, станаха неимоверно високи. Няма държава, която за пет години да е достигнала нивата на Западна Европа", отбеляза министърът на финансите. Според него през последните три години сме настигнали Гърция по доходи, а след 4 - 5 години средният българин ще е по-богат от средния грък.  

Проблемът от високите очаквания за по-добър живот сега е, че водят до по-голям популизъм в политиката, отколкото в други европейски държави, каза още Симоен Дянков. 

Според него демографският ни проблем пък е продукт на безработицата в голяма степен.

Ражданията в цяла Европа са по-малко от хората, които си отиват, за мен борбата с лошата ни демография е борба за работни места, заяви Дянков. Според него, когато млади хора отиват в други страни, България губи техните поколения.

Затова са нужни нови работни места и повече детски градини за младите семейства.

130 детски градини ще бъдат достатъчни, за да поемат всички деца, които се раждат при настоящите темпове, каза още Дянков. Според него демографския проблем ще се преодолее и с по-късното пенсиониране. 

Не толкова голям оптимист за състоянието на държавата ни като финансовият министър беше Питър Харолд, регионален директор на Световната банка за Централна Европа и Балтийските държави.  

България е страната с най-ниски разходи за социална защита в Европейския съюз, а по ефективност на държавното управление също сме в дъното на скалата, каза Питър Харолд. Според него разходите за иновации са по-малко отколкото в други европейски страни, въпреки че са в унисон с нивата на доходите.

В настоящата икономическа ситуация България трябва да достигне 5.5% ръст на производителността, само тогава тя ще достигне сближаване със Западна Европа, каза Питър Харолд. В същото време обаче заложеният ръст за догодина е по-малък дори от 2%.

България е една от страните, които най-бързо се приближиха до Западна Европа и отчасти за това спомогна консервативната фискална политика още от 1996 г., похвали и страната ни регионалният директор на Световната банка. През 2011 г. публичният дълг на България е 15.5%, с което се нарежда на второ място по този критерий в ЕС. Преди нея е само Естония с външен дълг от 6%, каза Харолд. 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай