Над 76 млн. лева дава държавата на фермери за отглеждане на устойчиви сортове

Парите ще бъдат отпуснати до 2029 г., над 730 стопани подпомогнати през 2024 г. за опазване на местни сортове, стана ясно на фестивала „Семе българско“ в Севлиево

Над 76 млн. лева дава държавата на фермери за отглеждане на устойчиви сортове | StandartNews.com

Над 76 млн. лева за отглеждане на устойчиви на климатичните промени сортове ще даде държавата на фермери. Парите са предвидени като подкрепа в Стратегическия план до 2029 г. Това обяви зам.-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев на стартиралото днес в Севлиево 11-то издание на един от най-българските фестивали – „Семе българско“.

„За мен е чест да присъствам на единадесетото издание на Националния фестивал „Семе българско“. Това уникално събитие събира пазителите на родните традиции, показва красотата на българската музика, насърчава интереса към традиционните занаяти и представя богатството на българските сортове зеленчуци, плодове и зърнени култури“, обърна се към кмета на Севлиево д-р Иван Иванов и хилядите гости на събитието зам.-министърът. Той подчерта, че министерството обръща специално внимание на опазването на местните сортове зеленчуци и овощни видове.

Именно затова отглеждането им е било насърчено от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., след което тази политика е била продължена и чрез Стратегическия план 2023-2027 г. В него са планирани над 81 млн. лева именно за подпомагане на тази цел.

Кметът на Севлиево д-р Иван Иванов, зам.-министърът на земеделието Янислав Янчев и председателят на Общинския съвет на Севлиево Явор Памукчиев с децата, които спечелиха грамоти за най-хубаво послание защо се гордеят, че са българчета

„Радвам се да съобщя, че расте интересът на земеделските производители към опазването на местните сортове. Над 730 стопани бяха подпомогнати през 2024 г. за местни сортове. От тях 200 по интервенцията в Стратегическия план, а останалите довършват многогодишни ангажименти по Програмата за развитие на селските райони. Добавихме и възможност да насърчим отглеждането на сортове, които са по-устойчиви и адаптивни към климатичните условия в страната. За целта в Стратегическия план е планирана подкрепа от над 76 млн. лева до 2029 г.“, подчерта още той. Янислав Янчев съобщи също, че Националната генбанка към Института по растителни генетични ресурси в Садово е регионален лидер за цяла Югоизточна Европа, като съхранява над 62 000 образеца от 600 растителни вида.

Стари БГ семена запазиха за бъдещите поколения в своеобразна капсула на времето кметът на Севлиево и зам.-министърът. Д-р Иван Иванов остави сорт севлиевска бяла тиква, а Янислав Янчев - семена от домат, спечелил световна награда за вкус в кошера „Дом за семена“, като записаха и видеообръщения. В специално създадения за целта видеокът, те отправиха послания защо се гордеят, че са българи.

Зам.-министърът на земеделието Янислав Янчев  остави ценни сортове семена в кошера "Дом за семена"

След това д-р Иван Иванов, Янислав Янчев и Ивелина Елмазова от фондация „ОтБГ“ засадиха и три дръвчета в цветовете на българския трикольор – бяло, зелено и червено. Фиданките са от сортовете Acer plat. Drummondii, Acer platanoides Royal Red и Acer platanoides, а докато официалните гости на откриването на фестивала ги посаждаха в земята, в небето над Севлиево полетяха балони в същите цветове. Те бяха пуснати от най-малките жители на старопланинския град.

Кметът на Севлиево д-р Иван Иванов също сложи семена в кошера "Дом за семена"

„Семе българско“ всяка пролет покълва в сърцата на всички, за да пребъде, пренасяйки през времето най-висшите човешки ценности, традициите ни и древното магично познание на нашия народ за природата. Всяка година то изпълва нашия град с глъчка и цветове, с емоцията, силата и нетърпението на зараждащия се свят и тази енергия се умножава в сърцето на всеки един, възкресявайки народната памет“, посочи в словото си кметът д-р Иван Иванов, като подчерта, че с всяко поредно издание фестивалът събира все повече съмишленици, а семената на доброто дават плод в бъдещето.

Космическият глас на България Валя Балканска огласи сцената на
"Семе българско" в Севлиево

„Безброй са пазителите на Божествената искра, чиято мисия е да преведат народа ни през времената на смут и мрак към новата епоха - всички те са част от магията на празника "Семе българско" и творят чудеса с ум, ръце и сърце. Тази година традицията продължава и ние отново сме обединени, за да предадем завета на тези след нас“, каза още той.

В продължение на вече 11 години фестивалът „Семе българско“ събира хиляди посетители в Севлиево. И този уикенд, както и в предходните му издания, гостите на събитието ще преживеят магията на пъстрата програма, подготвена от организаторите. Фестивалните дни ще ги срещнат с майстори на художествени занаяти и ще ги потопят в далечните времена на създаването на българската писменост.

След полагането на старите БГ сортове семена в специалния кошер и засаждането на фиданки, програмата в първия фестивален ден – събота, продължи с традиционния конкурс „Никой не е по-голям от хляба“. Състезание, в което участниците мерят сили с ръчно омесена погача, оценявана не само на вкус, но и на външен вид и сложност на орнаментите.

Гостите на събитието имаха възможност също така да се насладят и на специален спектакъл -разказ „Школото“ за създаването на глаголицата и кирилицата, за делото на Паисий Хилендарски и неговата „История славянобългарска“, както и за появата на първите училища по нашите земи.  

В двата фестивални дни, едни от множеството партньори на събитието– неправителствената организация „Гората.БГ“, ще раздадат общо 22 000 дръвчета в „името на земята и живота“.  А зрителите ще имат възможност да се срещнат и да разговарят с общо 11 съвременни будители, сред които и самата Валя Балканска – певицата в космически глас, чието изпълнение на народната песен „Излел е Делю Хайдутин“ пътува из Вселената в Златната плоча на „Вояджър“ на американските космически апарати „Вояджър 1“ и „Вояджър 2“.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай