Москва врътна кранчето на Киев (ОБЗОР)

Позицията на Украйна е открит шантаж, обяви шефът на "Газпром"

Москва врътна кранчето на Киев (ОБЗОР) | StandartNews.com

Украйна премина на авансово плащане, твърди, че запасите й ще стигнат до декември

Руският енергиен гигант "Газпром" спря подаването на синьото гориво за Украйна заради натрупаните огромни дългове към компанията. Отсега нататък доставките ще се осъществяват само след като бъдат платени авансово. До 9 ч. българско време в понеделник Москва очакваше Киев да плати $1,95 млрд. от газовия си дълг, преди да премине към новата система на авансово плащане за Украйна. Това не стана и кранчето бе спряно.

"Решението бе взето заради хронично неплащане от страна на "Нафтогаз Украйна". Просрочените задължения на компанията за доставения руски газ възлизат на $4,458 млрд. - 1,451 млрд. за периода ноември-декември 2013 г. и 3,007 млрд. за април-май 2014 г.", съобщи "Газпром". Решението за режим на предплащане бе взето в пълно съответствие с действащия договор, заяви говорителят на "Газпром" Сергей Куприянов. Отсега Украйна ще получава толкова газ, колкото е платила, добави той.

На последния кръг от преговорите между Русия, Украйна и ЕС, проведени в Брюксел, "Газпром" предложи отстъпка от 100 долара на 1000 кубика газ. Киев обаче отказа, защото настоява за намаление на цената до 268,5 долара за 1000 кубика и отмяна на забраната за реекспорт. Украйна иска да се премахне и клаузата, според която страната приема фиксиран обем природен газ, независимо дали има нужда от него, а в противен случай дължи глоба. Комисарят по енергетиката на ЕС Гюнтер Йотингер заяви, че Москва е отказала компромисно предложение, според което Киев може да плати веднага 1 млрд. долара, след което да плаща част от дълга си на месечни вноски. Предложената цена е била 385 долара за 1000 кубика газ през зимата и приблизително 300 през летните месеци.

Позицията на Украйна в тристранните преговори по въпроса за газ е открит шантаж. Това заяви шефът на "Газпром" Алексей Милер. По думите му позицията на Киен е абсурдна, неконструктивна и ултимативна. Според Милер премиерът на Украйна Арсений Яценюк е виновен за провала на тристранните преговори в Брюксел. "Със своите изявления за безкомпромисната позиция на Киев по отношение на цените на газа в сряда Яценюк действително провали тристранните преговори", подчерта той. В случай че Украйна присвоява газ, "Газпром" ще увеличи доставките по други направления, добави Милер. "Ако засечем, че остава газ на територията на Украйна, ще увеличим доставките по газопроводите "Северен поток" и "Ямал Европа", ще увеличим обемите в подземните газохранилища в Европа", каза шефът на "Газпром". Той посочи, че никои европейски доставчици не могат да осигурят реверсните доставки на газ, на които разчита Украйна като алтернатива на руския. Милер подчерта също, че Украйна се разпорежда с руския газ като със свой. "Тя няма право на това. Собствеността на руския газ в украинския тръбопровод не се променя", посочи Милер.

По-късно АФП цитира Милер, че "разговорите с Украйна стават безпредметни". "Няма смисъл от продължаването на тристранните консултации, защото те вече са безпредметни", заяви Милер и добави, че темата на разговорите е била не въвеждането на системата за предплащане, а връщането на украинския дълг.

Украйна изкуствено създаде газова криза, а й бяха предложени изключително изгодни условия, заяви пък премиерът на Русия Дмитрий Медведев. "Предложихме им много добри условия, сравними дори с тези на договора с предишния президент. А те не само, че не се съгласиха на тези условия, ами и изкуствено създадоха газова криза. Това ми намирисва на шантаж", добави Медведев на среща с министъра на енергетиката Александър Новак и Милер. Премиерът посочи, че "абсурдните и неразумни действия" на Киев в хода на преговорите на първо място ще се отразят на самата Украйна. Той добави, че Русия е готова да продължи преговорите с Украйна, ако всички досегашни задължения бъдат погасени.

В същото време директорът на "Нафтогаз" Андрей Коболев (на долната снимка) заяви, че природният газ в подземните хранилища на Украйна ще стигне за нуждите на страната до декември 2014 г. По думите му, в момента там имало почти 14 млрд. кубика газ.

Доставките за Европа са нормални

Доставките на руски газ в страните от Европейския съюз се извършват в нормален режим. Това съобщи агенция РИА Новости, като цитира прессекретаря на Еврокомисията Сабине Бергер. "Мога да кажа, че доставките от Русия в ЕС са нормални. Механизмът за ранно оповестяване засега не е задействан", каза тя. След като вчера "Газпром" обяви, че вече ще иска авансово плащане от Украйна, от компанията посочиха, че това решение няма да повлияе върху доставките на руски газ в Европа.

Бергер добави, че Еврокомисията се надява на скорошно подновяване на тристранните преговори по газовите въпроси между Русия, Украйна и ЕС. "В неделя имаше сигнали, че руската страна иска да се върне на масата. Сега се консултираме и се надяваме, че скоро може да подновим преговорите", поясни тя.

В близките дни ЕК също така смята да проведе извънредна среща на координационната група на ЕС по въпроса за газовите доставки, след провала на преговорите в неделя.

Потенциална опасност чак зимата

Ако до зимата разположените в Украйна подземни хранилища за газ не бъдат запълнени, в европейските страни могат да възникнат проблеми със снабдяването със синьо гориво. Това предупреди на пресконференция еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер, като визира провала на преговорите между Москва и Киев за газовите доставки и цената им. Той изрази опасение, че след спирането на доставките за Украйна страната ще прибегне до запасите в хранилищата си. Йотингер обаче изтъкна, че не се съмнява, че Русия ще съблюдава задълженията си за снабдяване на ЕС. Брюксел също така смята да покани Русия и Украйна за нов кръг преговори до края на юни. Според Йотингер споразумение за газа може да бъде сключено до седмица, ако и двете страни проявят сериозна готовност за компромиси.

Компаниите се съдят взаимно в Стокхолм

Руският енергиен гигант "Газпром" подаде вчера иск в международния арбитражен съд в Стокхолм срещу "Нафтогаз Украйна" за задължения в размер на 4,5 млрд. долара, предаде РИА "Новости", позовавайки се на съобщение на руската компания. Това стана часове след изтичането на срока, в който "Нафтогаз" трябваше да погаси 1,9 милиарда евро дълг към Русия.

Газпром" пояснява, че искът е свързан с надлежното изпълнение от страна на "Нафтогаз Украйна" на ангажиментите по договора за доставка на природен газ, сключен през 2009 година, както и във връзка с натрупания значителен дълг и липсата на плащания за текущите доставки.

Малко по-късно бе съобщено, че и украинската държавна енергийна компания "Нафтогаз" е завела иск срещу "Газпром" в Стокхолм. Искът е за 6 милиарда долара и цели възстановяването на "надплащането за газа" в миналото. Компанията допълни, че ще поиска от съда да установи "справедлива цена"за бъдещите доставки на руски газ.

Йотингер омеква за "Южен поток"

Европейската комисия може да подкрепи руския проект за газопровод "Южен поток", заяви еврокомисарят за енергетиката Гюнтер Йотингер. "Към днешна дата този проект нарушава европейското законодателство. Но (ако бъдат отстранени нарушенията) аз мога да подкрепя този проект", изтъкна Йотингер, цитиран от ИТАР-ТАСС. Аргументите за законността на газопровода, който се изгражда от "Газпром" за доставяне на газ директно за Европа, заобикаляйки Украйна, усложниха трудните преговори за цените на руския газ за Украйна, отбелязва агенция Ройтерс.

Преговорите между ЕС и Русия за "Южен поток" ще бъдат възобновени при първа възможност, заяви Йотингер пред ИТАР-ТАСС. "Ще направим това, когато има време. Сега сме заети с Украйна, но при следваща възможност ще обсъдим това с Новак (руския министър на енергетиката)", изтъкна Йотингер. По думите му отначало ЕК смята "да сондира мнение с руската страна какво намерение има по отношение на иска в Световната търговска организация" срещу третия енергиен пакет на ЕС.

Шефът на "Газпром" Алексей Милер пък каза, че компанията ще продължи изграждането на "Южен поток". "В момента строителството тече стриктно по график и през декември 2015 г. в България ще пристигнат първите доставки", напомни той. Милер също така посочи, че проблемите с доставките на руски газ за Европа през Украйна ще се задълбочат през есенно-зимния период. По думите му "има рискове за транзит през Украйна и те не са малки". Във връзка с това руската страна отдавна говори за необходимостта от разнообразяване на доставките на газ. За това бе построен "Северен поток" и се строи "Южен поток", подчерта Милер.

Йотингер каза на същата пресконференция във Виена, че не смята, че Русия използва газа като политически инструмент в отношенията си с ЕС. "Но го прави по отношение на Украйна", посочи еврокомисарят. И подчерта, че е убеден, че може да се постигне споразумение по газа между Русия и Украйна още тази седмица, просто трябвало малко гъвкавост. "С малко повече гъвкавост, би било възможно споразумение. Продължавам да вярвам в необходимостта от продължаване на преговорите, за да се избегне или ограничи ескалация в най-важния икономически сектор. Ако не напълним сега хранилищата (за газ на Украйна), бихме могли да имаме проблеми по Коледа", посочи Йотингер. И добави: вярвам, че съществува реална опасност от отклоняване на газ в Източна Украйна.

Барозу зове към още преговори

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу призова Русия и Украйна да направят още едно усилие, за да достигнат до съгласие в спора си за газовите доставки и да подновят преноса на суровината, предаде АФП. Барозу призова двете страни да подновят усилията си, като подчерта, че предложението, което се обсъжда в рамките на преговорите, е добро.

Вигенин с алтернатива от Кипър

Българският външен министър Кристиан Вигенин обяви, че Кипър може да доставя природен газ на България и други европейски страни, за да се намали зависимостта от доставките на руски газ, съобщи АП. Той бе на посещение в островната държава в понеделник. След разговори със своя кипърски колега Йоанис Касулидис Вигенин посочи, че Кипър може да играе "важна роля" като коридор за доставки на газ за Централна Европа през Гърция. България не може да замени напълно руския газ, но съществуват възможности Кипър да стане бъдещ доставчик в средносрочен план. По думите му много работа трябва да бъде свършена по тази идея.

Кипър откри по южното си крайбрежие залежи - от 3,6 до 6 трилиона кубични метра газ.

Румъния има резерви за 6 месеца

Румъния разполага с необходимите резерви природен газ в краткосрочен план, каза румънският премиер Виктор Понта, цитиран от агенция Медиафакс. В началото на заседание на ръководството на управляващата Социалдемократическа партия Понта каза, че е разговарял с министъра на енергетиката и увери, че в краткосрочен план, за период от шест месеца, няма проблеми. "Изключено е" населението на Румъния да бъде засегнато от спирането на доставките на руски газ към Украйна, тъй като има достатъчно складирани количества в подземни хранилища, а производството надхвърля потреблението, обяви в прессъобщение делегираният министър за енергетиката Ръзван Николеску, цитиран от Медиафакс. Страната разполага с над 1,4 млрд. куб. м природен газ.

Обмислят разклонение до Крим

Властите в Русия обмислят строителството на разклонение от "Южен поток" към Крим, предаде РИА Новости, позовавайки на руския министър по въпросите за Крим Олег Савелиев. По-рано бяха предложени два варианта за газоснабдяването на полуострова. Генералният директор на кримското предприятие "Черноморнефтегаз" Андрей Илин заяви през май, че се планира строителството на газопровод до Крим през Кубан с пропускателна способност до 1 милиарда куб.м, който трябва да бъде завършен до януари 2016 г. Предложен е и вариант за строителство на газопровод от Анапа (началото на морската част на "Южен поток"), като в такъв случай дължината му ще възлезе общо на 110 км, а стойността му ще е малко над 200 милиона долара. В края на миналия месец в. Ню Йорк таймс съобщи, че заради присъединяването на Крим към Русия маршрутът на газопровода "Южен поток" може да бъде променен, тъй като преминаването на газопровода през кримската акватория ще помогне да се спестят средства и време.

Петима загинаха при пожар в рафинерия

Най-малко петима души са загинали при избухването на пожар в петролна рафинерия на "Роснефт" в Красноярския край, предаде ИТАР-ТАСС. Седем души са приети в болница. Трима са в неизвестност. Започнатото дело е за нарушаване по невнимание на правилата за безопасност, съобщил е за ИТАР-ТАСС следователят Виктор Волков. Рафинерията е едно от водещите горивни предприятия в Красноярския край. Тя произвежда авиационно и дизелово гориво, пропан-бутан, мазут и катран.

Слух за гибел на народен кмет

Около 50 опълченци, сред които вероятно и народният кмет на Славянск Вячеслав Понамарев, са ликвидирани от украинските сили. Това съобщи електронното издание "Нюзру". Изданието се позова на украински военни източници, които обаче признават, че няма потвърждение за смъртта на Понамарьов. В понеделник опълченците се опитали да пробият обкръжението на армията, което довело до значителни загуби в редиците им. Украинските части не понесли загуби. Въстаниците в Югоизточна Украйна обаче твърдят, че са унищожили батальона "Донбас", свалили са два безпилотни самолета и са заловили няколко разузнавачи на противника. Армията продължава да обстрелва контролираните от опълченците населени пунктове с артилерия, авиация и тежко въоръжение, отбелязва Нюзру.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай