Стара Загора. Все съм очаквал, че положението в българското земеделие е лошо, но това което заварвам - като производство, брой животни, взаимоотношения между отделните сектори, е направо трагично. Това призна земеделският министър проф. Иван Станков при първата си официална визита във вторник в своя Тракийски университет, чийто ректор бе доскоро. Подкрепа на изоставащите сектори според него е един от пътищата за ограничаване и спиране на тоталния срив.
Всички малки ферми и младите фермери трябвало от изоставащите региони трябвало да влязат в тази схема за подпомагане. Експертите от министерството вече са подготвили тези живителни мерки за нотификиация и са ги изпратили в Еврокомисията. Част от тях били насочени към планинското животновъдство и т.н. бутикови производства към фермите. Те щели да бъдат обсъждани и на първото заседание на формирания от министъра бизнес-научен съвет в петък, а след това на поредната дискусия за общата селскостопанска политики в ЕС на 21 и 22 април в Люксембург.
Там България щяла да настоява в директните плащания да бъдат включени и розопроизводството и тютюнопроизводството. Надявам се, че ще получим по-облекчен режим за директен излаз на пазара на малките ферми, най-вече с традиционни млечни продукти, поне в техните региони, каза министър Станков. Във вторник и сряда той щял да проведе срещи с представители на дребния и среден бизнес в земеделието в Смолян и Кърджали.
При първата си визата сред своите в Тракийския университет министър Станков откри нова академична зала във вуза, плод на все по-тесните връзки между вуза и бизнеса. Залата за 100 места е дар от старозагорския предприемач Христофор Бунарджиев – от изграждането до обзавеждането. Проф- Станков връчи на дарителя възпоменателен плакет на земеделското министерство.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com