Мегафорум събра в Баку 700 делегати от 100 страни

Бъдещето да се гради с междуцивилизационния диалог, смята президентът Илхам Алиев

Мегафорум събра в Баку 700 делегати от 100 страни | StandartNews.com

Баку. Радикалните икономически реформи по пътя на пазарната икономика, бързото развитието на енергийния сектор и подобрението на благосъстоянието на народа на Азербайджан през десетте години управление на президента Илхам Алиев, който през октомври отново бе преизбран за президент на Азербайджан, разкрасиха още повече столицата Баку. А в резултат на външната политика на разширяване на международното сътрудничество в интерес на мира и напредъка на човечеството, следвана от правителството на Азербайджан, този необикновен град се превърна в един от центровете на разностранното международно сътрудничество. Преди дни там край Каспийско море се състоя Третият Бакински международен хуманитарен форум. Хуманитарните въпроси и сътрудничеството в тази широка област обединяват народите и страните, подчерта в словото си пред участниците във форума президентът Илхам Алиев. Баку конкурира Ню Йорк, Париж и Женева като средище за международни контакти, отбелязаха делегати на форума.

Престижните международни, регионални и национални конференции, форуми и срещи са почти ежедневие в Баку. Преди третото издание на Международния хуманитарен форум тази година за пръв път в Града на огъня, където от незапомнени времена от земята бликат пламъци от природен газ, за първи път в Южен Кавказ и Централна Азия бе проведен Давоският световен икономически форум. Състоя се и заседание на влиятелния Мадридския клуб, в който влизат бивши президенти, премиери и други известни личности от Европа и целия свят. "Баку е най-западният бряг на Изтока", казват азербайджанците, защото Азербайджан е връзката между Изтока и Запада, мостът между Евразия и Европа. Освен ключовата си геостратегическа позиция Азербайджан, който е в икономически подем, не познава икономическа криза. По икономически показатели тя е на първо място в региона, където се слави като Кавказки тигър. А действията му като координатор на международните усилия за мир и напредък естествено отреждат на Баку ролята на важно международно средище за дискусии и търсене на нови идеи за мирното развитие на човечеството. За тази цел правителството не жали средства от приходите си от енергосуровини. Форумът в Баку ще окаже положително влияние на позитивните процеси, протичащи в света, убеден е президентът Илхам Алиев. В него тази година участваха по лична покана на министъра на външните работи Елмар Мамедяров 700 гости от около 100 страни. В центъра "Гейдар Алиев", едно впечатляващо с необикновените си форми супер модерно архитектурно творение, се събраха представители на световния политически и интелектуален елит. Сред участниците във форума бяха 13 носители на нобелови награди за значими за човечеството постижения в различни области на науката, известни сегашни и бивши държавни и правителствени ръководители, експерти в политиката, икономиката, медиите, представители на международни организации, много журналисти. Сред гостите бе и 88-годишният легендарен турски бивш премиер и президент от недалечното минало Сюлейман Демирел. Ветеранът политик има заслуга за сближаването на Азербайджан с Турция след постигането на независимостта на страната в началото на 90-те години на миналия век.

С интерес бе изслушано послание от руския президент Владимир Путин, който заедно с азербайджанския му колега Илхам Алиев е съосновател на форума през 2011 г. Във видеопослание на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, което българската делегация чу с чувство на национална гордост, Бокова оцени високо грижите на правителството на Азербайджан за опазване и съхраняване на голямото историческо и културно богатство на страната, която има хилядолетна история и важно геостратегическо място на стиковката между Европа и Азия, откъдето в древността е минавал "Пътят на коприната".

В изказванията си на форума гостите поздравиха Илхам Алиев с преизбирането му на президентския пост и благодариха за поканата да участват в него. Тази изборна победа е показателна за подкрепата, която азербайджанският народ оказва на политиката на президента, подчерта бившият български президент Георги Първанов. Той свърза идеята за мултикултурализма, която беше лайтмотив на форума, със сътрудничеството в рамките на културните коридори в Югоизточна Европа и напомни за необходимостта да се развива толерантността към правата на другите, особено днес младите хора. Национализмът и шовинизмът са главен враг на мултикултурализма, подчерта Първанов.

Изказалите се на пленарното заседание премиери и президентът посочиха, че впечатляващите икономически и социални успехи, както и геостратегическото разположение на Азербайджан, го правят естествен център за разностранни международни контакти. В поздравително послание към Илхам Алиев ден преди откриването на форума британският премиер Дейвид Камеръм отбеляза, че икономическите успехи на Азербайджан са впечатляващи.

"Виждам колосалното развитие на Баку в много отношения, което символизира и потвърждава големия напредък на Азербайджан като цяло", сподели пред участниците във форума Сюлейман Демирел.

На фона на постиженията на Азербайджан кърви една голяма за страната рана - окупираният от Армения в началото на 90-те години Нагорни Карабах. Представители на различни страни се изказаха за справедливо политическо решение в духа на резолюциите на ООН и други международни организации на проблема с окупирания от Армения Нагорни Карабах, който е 20 процента от територията на Азебрайджан.

Днес световната политика преживява криза на доверието, което е много опасна тенденция, каза Алиев. Бъдещето на света трябва да се строи на основата на сътрудничеството, взаимното разбирателство, взаимното уважение и междуцивилизационния диалог, смята Илхам Алиев. В противен случай човечеството може да се сблъска с големи проблеми и катастрофи. Мултикултурализмът няма алтернатива. Защото обратното е дискриминация, ксенофобия и ислямофобия, подчерта президентът Илхам Алиев.

Българските представители участваха в почти всички панели на форума. В "Кръглата маса" "Мултикултурализъм и самобитност: в търсене на ценностно съгласие в обществото" сърдечни аплодисменти предизвика емоционалното слово на арабистката Оля Ахмед, чиито родословни корени са в Русия, Украйна, Судан и България. "България винаги е била на кръстопът, което се е отразило на нейният етнос. От векове страната ни е пример за етническо разнообразие, запазвайки същевременно дълбоките корени на българите и проявявайки търпимост и толерантност към всички останали. България е пример за толерантно съжителство между мюсюлмани и християни", каза Олия Ахмед. Тя бе сърдечно поздравена от бившия сръбски президент Борис Тадич и президента на Латвия Залдис Затлерс. Оля Ахмед предизвика фурор и по време на посещението на участници във форума във втория по големина град Генджа, който е родно място на великия азербайджански поет от Средновековието Низави Генджави и на поетесата Махсати Генджави. За първи път в Генджа прозвуча българска поезия от стиховете на майката на Олия - известната българска поетеса Ваня Петкова. А по същото време в богатия на исторически паметници, включително църкви от най-ранното християнство, град Габала композиторът Кирил Ламбов изнесе кратък импровизиран концерт в местната фабрика за пияна, създадена по съвместен проект с холандска фирма.

Всички участници във форума бяха впечатлени от безупречната му организация. Като морски град Баку е известен със силни ветрове. Третото издание на Международния хуманитарен форум почувства не само морския бриз, но и попътния вятър на развитието, напредъка и растящия международен авторитет на Азербайджан.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай