Светът навлиза в нова златна ера на значими промени, които ще преобразят живота. Медицината е една от областите, която ще преживее иновационен Ренесанс в съвсем близко бъдеще. Това е визия, споделяна единодушно от големите фармацевтични компании и водещите здравни експерти, които участваха във второто издание на организирания от списание "Мениджър" Бизнес Форум Фарма. Под надслов „Цената на здравето: Глобални тенденции, новаторски решения, качествена промяна" събитието събра над 150 представители на здравната индустрия у нас, видни медици и уважавани експерти в столичния "Гранд Хотел София" вчера.
Осигуряването на универсален достъп до качествено здравеопазване за всички до 2030 година – това е една от целите на хилядолетието на ООН и основен катализатор на процеси на значителна трансформация в тази област, стана ясно по време на форума.
През последните години се наблюдава истински бум на иновативни лекарствени терапии, които подобряват и удължават човешкия живот, съобщиха здравните експерти.
Специализираните иновативни терапии ще са водещ фактор в развитието на глобалния фармацевтичен пазар и в следващите години, съобщи д-р Кунчо Трифонов, мениджър на IMS България, позовавайки се на глобален анализ на IMS Health. Иновативните лекарства обаче все още се налагат бавно на пазара. И това ще е едно от големите предизвикателства пред всички здравни системи в близко бъдеще, прогнозира той. Преосмисляне на здравеопазването е една от големите мегатенденции, които ще променят бъдещето, посочи друг от основните панелисти, проф. д-р Георги Михайлов, национален консултант по клинична хематология и изпълнителен директор на Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания в София.
Разходите, качеството и необходимостта от подобряване на достъпа до лечение ще продължат да бъдат двигатели на реформите в здравеопазването. В същото време честотата на хроничните заболявания ще нарасне, изисквайки допълнителни решения, отбеляза той. До 2020 г. персонализираната медицина ще бъде напълно развита, а генетичната и геномна информация ще трансформира процесите на създаване и прилагане на терапии, прогнозира проф. Михайлов.
Биотехнологиите имат и ще продължават да имат все по-решаващо място като поле за инвестициите през тази и следващата година, добави той. Благодарение на усилените инвестиции в тази област в последните десетилетия, сега вече диагнозите, смятани преди за смъртоносни, особено в онкологията и онкохематологията, са с висок процент на преживяемост. До преди 15 години, онкологичните заболявания бяха асоциирани с по-скоро лоша прогноза за състоянието на пациента, а сега, с навлизането на таргетните терапии, вече говорим за много онкологични заболявания като за хронични, отбеляза и маг. фарм. Мариела Марчева, директор корпоративни връзки на GSK-България.
Персоналната медицина е друг новаторски подход, който ще трансформира парадигмата на лечение в глобален план, смята д-р Борислав Борисов, експерт по лекарствена политика и фармакоикономика. Над 350 нови биотехнологични лекарства са одобрени в последните години. В следващите 5 се очаква инвестициите в областта на персонализираната медицина да нараснат с 33%.
Ориентирана на принципа "за всеки пациент, правилното лечение", персоналната медицина осигурява бърз избор на възможно най-точната терапия, намалява до минимум опасността от странични ефекти и в крайна сметка значително подобрява качеството на живот. Друг голям ефект от масовото й навлизане ще бъде подобряването на ефективността на здравните системи и чувствително облекчаване на бюджетите за здравеопазване, посочи д-р Борисов.
България е една от първите държави, в които навлиза персонализираната медицина, макар че все още не се финансира от публичните фондове, а 21 век определено ще бъде века на биотехнологиите, така, както 20 век премина под знака на комуникациите, обобщи той.
До 5-10 години превенцията на здравето и предотвратяването на тежки и внезапни остри животозастрашаващи състояния ще бъде напълно достъпно за всеки, прогнозира на свой ред Радослав Гайдарски, главен оперативен директор на „Империя Мобайл". Различни преносими устройства като часовници и бижута ще следят непрекъснато здравните ни показатели, ще пазят и обработват информацията, ще поставят диагнози и ще алармират навреме, ако имаме нужда от медицинска помощ и лечение.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com