- Училища ги даряват на колеги и сираци
- Шивашки фирми работят по поръчка на кметове, оръжейният завод в Сопот също ще прави защитни облекла
"Маски няма". Това е обичайният отговор, който дават аптекари и търговци на върволицата от хора, търсещи предпазното средство. То е задължителна защита срещу заразата от коронавирус, изискват го при посещение в магазина, в институции и болници, в градския транспорт, на работното място. Но го няма в търговската мрежа. А следвайки принципа на свободния пазар, цената скочи до небесата. Най-обикновените маски, които преди струваха по 10 ст., сега са по 2,50-3 лева. А платнените - между 6 и 7, до 10 лв. Но да се сдобиеш с маска дори и на такава цена - пак са нужни връзки.
"Извънредното положение ще накара цяла България да оцелява с шиене на маски", шегуват се зевзеци. Но предпазното средство наистина се оказва спасителна сламка за семейния бюджет в кризата. Както и за някои бизнеси - и малки, и по-големи. Гаражни шивашки ателиета, в които секнаха обичайните поръчки и затвориха врати, сложиха табели: "Шия маски". Сръчни дами с въображение и шевна машина под ръка пък
завъртяха бизнес в социалните мрежи
Предлагат аксесоара в различни цветове и десени, има и такива с предпазен филтър, който може да се сменя. Поръчките валят, а производителите не смогват да обслужат всички желаещи. "Затрупани сме от работа, нямаме "грам" възможност да обърнем внимание на всички. Ако можете, набавете си маски по друг начин - няма да ви се разсърдим", пише доставчик. Заради голямото търсене ластикът също стана дефицитна стока по магазините, затова производителите минават на модели с връзки.
Кризата се оказа възможност за шивашките фирми. Вместо изискани тоалети за бутици у нас и в чужбина, модни къщи в Русе и Стара Загора изработват спасителните артикули по поръчка на кметовете, които ги раздават на общинските болници и служители. С тази дейност са ангажирани и общински предприятия, в които работят хора с увреждания.
Школски директори в Пловдив също организираха малки производства в училищата, останали без ученици заради карантината. Професионалната гимназия за кожени изделия и текстил "Д-р Иван Богоров" и ПГО "Ана Май" снабдяват колегите от останалите училища. "С производството се занимават основно двете учителки по практика Валентина Георгиева и Дорка Недева-Голас. Заместник-директорката по административната част Мариана Чолакова се научи да крои, а секретарката - Светла Иванова, да шие на машина. Хигиенистката Айше Ахмед глади, а охранителят Бахар реже конците", разказа за "Стандарт" Михаил Казанджиев, директор на ПГКИТ "Д-р Иван Богоров", която се намира в ромската Арман махала. Той снабдил с маски и медиаторите в Шекер махала, които по цял ден обикалят улиците и разясняват на малцинството как да се предпазва от заразата. Михаил Казанджиев е много благодарен за новите модерни машини, които училището е получило - те били собственост на затворена преди години гимназия в Калофер и дълго време отлежавали в склад в Карлово. Сега с тях производителността на малкия екип в гимназията се е удвоил - от 40 на 70-80 маски на ден. Учебното заведение купило на изгодни цени останали парчета плат от производството на комбинат "Марица". Директорът на ОУ "Драган Манчов" Борис Златарев дарил още 100 метра. Колеги от ПГО "Ана Май" и професионални гимназии в Хасково и Русе дали кройки. Гимназията ще дари маски и на домовете за сираци.
Фирми също се пренастройват
за да влязат в новата ниша. Великотърновска компания, която прави торбички и опаковки и е единственият производител в страната на нетъкан текстил, обяви, че е започнала да шие маски - първоначално за собствените си работници, но вече очаква и външни поръчки. С тази дейност се зае и оръжейницата в Сопот. Дружеството ВМЗ - "Пеппер Модна индустрия" ООД, е разработило модели, които предстои да бъдат сертифицирани от БАН. След това пристъпва към тяхното производството, съобщиха от най-голямото предприятие за боеприпаси у нас.
Изработването на предпазни средства за медиците и държавните служители на първа линия в борбата срещу коронавируса стана основна дейност и на три фирми, които получиха задачата от правителството дни преди да бъдат установени първите случаи на коронавирус у нас. Платът за защитни облекла и самите костюми бяха тествани в лабораторията на Института по отбрана и поткриха всички изисквания. Те са за многократна употреба могат да се използват 50 пъти. "Платили сме по 2000 бройки на компаниите. След това ще се правят по 10 хил. на ден", уточни премиерът Бойко Борисов.
Той получи уверение от предприятието, произвеждащо плата, че ще пуска по 5 км от него на ден. 140-те служители на "Интендантско обслужване" в Калофер, което изработва облекла за нуждите на армията, декларираха готовност да шият по 10 000 маски и 200 защитни гащеризона дневно. А заводът на "Аполо" във Враца - високотехнологична компания в областта на мембранните облекла, създадена през 1994 г.,
отмени поръчка за Германия
заради неотложната нужда да работи за болниците ни. "Не трябва само да чакаме някъде да се произведат, ние си помагаме сами и затова и Господ трябва да ни помага", каза Борисов. И обеща да информира колегите си от Европейския съвет, че България също ще участва в голямата поръчка на ЕС за защитни облекла, като предложи да се включи и като доставчик.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com