Лихвите по заемите се обръщат нагоре

Лихвите по заемите се обръщат нагоре | StandartNews.com

Трябва да сме готови за сценарий с фалит на Гърция, смятат банкери

Лихвите по депозитите ще продължат да падат, но не с това темпо, както досега. Доходът от вложенията в някои банки се понижи драматично до около 1%. Лихвите по кредитите обаче ще се стабилизират и дори ще се ориентират към леко покачване, неочаквано прогнозираха банкери по време на форума "Шумът на парите". По-оптимистичният за бизнеса сценарий е лихвите по кредитите да вървят успоредно с депозитите, доближавайки средните нива в ЕС, но без да ги достигат. За добрите клиенти с добри проекти банките вече отпускат заеми и на 4%. Експерти от капиталовите пазари пък заявиха, че лихвите са достигнали оптимума си и ще се задържат на тези ниски нива поне няколко години.

Шефът на Пощенска банка Асен Ягодин прогнозира повишаване на търсенето на бизнес кредити, което ще оживи производството и ще увеличи работните места. Бизнесът не е мотивиран да държи пари в банките при тези ниски лихви, което по-нататък ще се случи и с физическите лица, добави Ягодин. Така парите ще започнат да се насочват към икономиката, към фирмите, които първо ще натоварят максимално мощностите си, а след това ще търсят и финансиране за модернизация и инвестиции, допълни той. За разлика от досега, когато един-два отрасъла дърпаха икономиката напред, сега всички отрасли ще генерират малък ръст, няма да има лидер, смята Славейко Славейков, главен финансов директор на СЖ Експресбанк.
Ако станем членове на Единния банков съюз на ЕС ще се подобри качеството на контрола на банковия надзор и тогава няма да има банки любимци на властта, коментира Кристофър Павлов, главен икономист в УниКредит Булбанк и допълни, че ЕЦБ ще се погрижи стандартите да са еднакви за всички.

На въпрос кога в България ще има истинска инвестиционна банка Иван Кутелов, шеф на дирекция "Трежъри" в ОББ отговори, че инвестиционна банка се прави там, където може да се инвестира. Трябва да се отговори на въпроса има ли нужда от такава банка, има ли достатъчно проекти, за да може тя да работи ефективно. Във връзка с евентуално излизане на Гърция от еврозоната и ефекта у нас, Кристофор Павлов каза, че трябва да сме готови за такъв сценарий и българският регулатор заедно с Министерство на финансите трябва да работи денонощно върху разработването на вариант за лош изход.

Трезорите пестят с електронни разплащания

България има повече издадени карти, монтирани банкомати и ПОС устройства на глава от населението, в сравнение със страните от Централна Европа. 1/3 от доходите на банките пък са от платежни услуги. Това заяви Любомир Цеков, главен изпълнителен директор на БОРИКА-БАНКСЕРВИЗ, на конференцията "Шумът на парите" по повод скорошно изследване, според което българите са на последно място в Европа по използване на ПОС и АТМ терминали. Според него обаче изоставането е при изграждането на инфраструктурата за приемане на карти при търговците. Дигитализацията на банковите услуги обаче е по-важна от банкоматите и разплащателните устройства, заяви Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк. Това ще доведе до намаляване на разходите и повишаване на ефективността. Въпреки усилията обаче и през следващите 20 години клоновете и стационарното обслужването на клиентите ще доминират, заключи Павлов.

Хампарцумян: Еврозоната трябва да е национална цел

"Време е влизането в еврозоната да стане национална цел за България. Това е по-важно като процес, през който да премине страната, отколкото като резултат". Това заяви Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк, при откриването на форума "Шумът на парите". Той не се съгласи с проф. Стив Ханке, който преди два дни коментира, че влизането в еврозоната би било катастрофа за България.

Проверяват договорите за кредити

Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще проверява дали в общите условия на банки и компании за бързи кредити има неравноправни клаузи при отпускането на заеми. Комисията очаква списък от БНБ на всички банки и институции, които се занимават с кредитиране, а самият преглед на договорите ще продължи няколко месеца, съобщи Константин Арабаджиев, член на КЗП. Потребителите да се запознават внимателно с преддоговорната информация по образец, посъветва председателят на Комисията Димитър Маргаритов. Той препоръча на търсещите заеми да четат внимателно дали ще трябва да плащат допълнителни такси.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай