София. България се нуждае от Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ), за да стимулира икономиката си и заради създаването на нови работни места.
Това заяви вицепремиерът Меглена Кунева по време на откриването на конференцията "Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции: перспективи пред малкия и средния бизнес", организирана от Американската търговска камара в България и от Конфиндустрия България.
Тя смята, че ТПТИ ще доведе до значителен ръст на европейската икономиката и ще подобри нейната конкурентоспособност. 119 млрд. евро годишно ще са ползите, уточни Кунева. За това на нас ни трябва диалог, който да не се основава на страховете. Европа ще направи максималното, за да се възползва от този момент, цитира Кунева председателя на ЕК Жан Клод Юнкер.
Според вицепремиера споразумението ще способства да се премахнат бюрократичните мерки пред стокообмена между САЩ и ЕС. Всичко това ще се отрази и на джоба на крайния потребител в негова полза. Няма ход, който да бъде печеливш, ако не се подкрепя от хората, подчерта Кунева. Какво всъщност се случва с Трансатлантическото споразумение? В преговорите участват всички страни и то ще бъде одобрено от Съвета на Европа, т.е. от всички европейски страни, каза вицепремиерът. На българското правителство няма да бъде наложено нищо , което да бъде извън преговорния процес, увери тя, цитирана от БГНЕС.
ГМО и АКТА в България
Казва се, че чрез споразумението ще се пуснат ГМО на българския пазар, продължи Кунева. ЕС няма да отстъпи от високите си стандарти по тази точка. И досега действащото законодателство ще продължи да функционира и всяка страна ще решава въпроса, както сега, отбеляза тя. Пише се, че чрез споразумението ще бъде пусната АКТА през задната врата, което според вицепремиера не е така. Тя заяви също, че уеднаквяването на стандартите няма да се случи толкова бързо.
Европа няма за цел да се откаже от социалното си законодателство, а ще имаме сътрудничество и по отношение на стандартизацията и на социалната защита, посочи Кунева. Арбитражният момент при решаване на спорове между компании и страни е наистина една от чувствителните теми, свързани със споразумението. Компаниите наистина ще имат тази възможност да се обърнат към арбитражни съдилища, ако решат, че отделни страни създават правила в техен ущърб, заяви Кунева.
Но България има и своя вътрешна задача и тя е да реформира българската съдебна система, за да бъдем всички спокойни. Ангажиментите тук ще бъдат разписани много точни, увери тя.
В България трябва да се направи анализ за състоянието на малките и средни предприятия и да се набележат мерки, които да спомогнат те да намерят своето място на бъдещия голям пазар, обясни Кунева. Ще имаме наша българска позиция и това е област, в която страната ни ще има свой силен глас и ще настояваме малките и средни предприятия да бъдат част от пакета, който ще представим. Официалната позиция на българската страна е, че напредването на преговорите налагат една по-голяма прозрачност, за да подготвим бизнеса за преимуществата и трудностите, да дадем отговор на гражданското общество заради неговите опасения. Такъв документ трябва да бъде подкрепян от хората и нашата задача е споразумението да бъде харесвано от българските европейци, заключи Кунева.
Търговията между САЩ и България
ТПТИ е полезно, посочи на откриването на форума Питър Литгоу, президент на Американската търговска камара в България. Всички тези препятствия ще бъдат преодолени в името на растежа и на работните места и тук в България можем да си сътрудничим, каза той. Трябва да видим какви са предизвикателствата, за да ускорим преговорния процес, защото всяко забавяне не е желано, подчерта Литгоу.
Имаме нужда от гъвкавост и пространство за усъвършенстване на споразумението, заяви Пиетро Гиа, председател на Конфиндустрия България. Не препоръчвам на никого да гледа на това споразумение по плах начин, а да се опитаме да преодолеем бариерите в различни сфери, каза той.
Смятам, че ТПТИ ще бъде от значение за всички представители на бизнеса, заяви посланикът на САЩ у нас Марси Рийс. Търговията между САЩ и България не е голяма, но тази година има увеличение на стокообмена и ние искаме да насърчаваме американски дружества да инвестират тук. САЩ е напълно отдадена на воденето на успешни преговори за това споразумение, за увеличаването на икономическия растеж. Редица държави имат такива двустранни споразумения , напомни тя. Две от важните групи, които трябва да участват в него са малките и средните предприятия. Над 90% от всички компании и в САЩ и в Европа са категоризирани като малки дружества - малки и средни предприятия, те създават множество работни места. Икономическите ползи от износа извън Европа са ясни за всички. Значението на ТПТИ е важно не само за Европа, но и за България. Изследване на БАН показва, че споразумението ще доведе до ръст на нашия износ със 7.7%, позова се Марси Рийс на становището на учените.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com