Нов скок в цената на инвестиционното злато очакват експертите. След пика от $1900 за тройунция преди 3 г. стойността на благородния метал се сви до 1100-1200 долара. Наполовина е паднала за година и цената на среброто, чиято тройунция се търгува около $700. Борсовите наблюдатели обаче прогнозират предстоящо повишение още догодина.
Във връзка с анализите на пазара специалистите от Комбината за цветни метали (КЦМ) край Пловдив планират да увеличат производството на инвестиционно злато с още 10-15%.
В последните две години от златния цех излизат между 250 и 350 кг годишно плюс още 50 тона сребро. "В момента има затишие, явно пред буря", казва Ангел Спасов, ръководител на обособеното производство на благородни метали, по-известно като цех 330. В КЦМ предстоят и сериозни инвестиции за близо половин милион лева. Ще бъдат внедрени нови инсталации, така че пловдивското предприятие да отговаря на най-съвременните световни тенденции. Инсталациите ще са основно за сребърни продукти, каквито няма на нашия пазар, като идеята е да се произвеждат тук, обяснява Спасов.
КЦМ е сред малкото в света, които рафинират злато и сребро до банкова чистота и същевременно го преработват. Произвежда по заявка на клиентите всякакви заготовки, ленти, както и кюлчета и монети с най-високата проба 999.9 (24 карата). Инвестиционният метал е с тегло от 1 грам до 1 килограм. Стандартните кюлчета, основно за износ, са по 12.5 кг, а цената им е близо 800 хил. лв. 80% от суровините са от оловното производство. Друга част получават под формата на златен концентрат от района на Кърджали. Основният им клиент на вътрешния пазар е Монетният двор на БНБ. "На вътрешния пазар се емитират 3-4 вида монети годишно. Основното количество отива за износ", казва Спасов. Износът е главно за Швейцария. С вътрешните клиенти КЦМ работи основно на ишлеме. "Намаля покупателната способност на населението. Но за сметка на това се увеличи скрапът, който изкупуваме от филмите", отчита шефът на производството.
До 2-3 месеца предстои стартирането на новия завод в пловдивската компания. "Затваряме цикъла, като преработваме сплав дуре и получаваме сребро или злато до банкова чистота 999.9. Дори сега нашата следваща цел е да получим 999.99 сребро по искане на наши клиенти. Регистрирани сме на всички борси по отношение на среброто. Има ли лого КЦМ, всички ни приемат с отворени обятия, знаят за какво става въпрос. Но не така стои въпросът за златото. При него се изисква минимум 10 тона годишно, за да бъдеш регистриран на борсата".
В златния цех работят 30 човека, които произвеждат продукция за около 100 млн. лв. Входът до там изисква няколко пропуска, а изходът - проверка с металотърсач. Всеки служител получава материала, отговаря за него и в края на работното време го издава. Излизането в работна време е забранено. Условията обаче са добри, така че текучество няма. Служителите дотолкова са свикнали с работата, че не пресмятат колко милиони левове минават през ръцете им. "Едно стандартно златно кюлче, 12.5-килограмово, е към 700-800 хил. лв. Държиш го и усещането е все едно виждаш някакъв месинг или бронз. Не ми прави впечатление. Може би защото съм тук 30 години", смее се ръководителят на цеха.
(Със съкращения от www.marica.bg.)
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com