Криза за работници, хората са на гурбет

Криза за работници, хората са на гурбет | StandartNews.com

Криза за работници има по нивите в Пиринския край. В разгара на сезона много земеделски производители се чудят откъде да намерят работна ръка, за да успеят да обработят и приберат земеделската продукция. "Основно идват да търсят заетост или социално слаби хора, или пенсионери. Те обаче не си дават много зор и са непостоянни. Потрудят се 2-3 дни, видят, че не е лесно и се откажат, защото си имат сигурни доходи - социални помощи или пенсия", твърди Сабахлъков. Държавата научи хората да чакат на социални помощи, а не да се трудят. А давам безплатно спане и храна. Както е тръгнало, скоро няма да има кой да работи на полето в Пиринския край, алармира той.

Проблемът за родните земеделски производители е, че тази година рекорден брой земеделци отидоха на гурбет в Гърция. Тези, които са работливи, предпочитат да отидат в южната ни съседка за 2-3 пъти по-високи надници. Тук остават ромите и мързеливите, които искат много пари, но за малко свършена работа, смята Сабахлъков. Тютюнджиите също се изнесоха на юг заради ниските изкупни цени на тютюна у нас. "Хората се принудиха да зарежат тютюнджийството тук. Лошото е, че тези, които останаха, ще ги последват, ако изкупната цена на продукцията остане толкова ниска - средно по 4,00-4,50 лева за килограм. Земеделците предпочитат да работят в Гърция по тютюневите ниви и да вземат по 25-30 евро надница, а не да работят за жълти стотинки. И нашите ниви опустяват", казва кметът на сатовчанското село Вълкосел Рамиз Билюков.

Хиляди тютюнджии от Пиринския край са на гурбет в Гърция. Заради ниските изкупни цени на тютюна у нас те са в южната ни съседка. Работят там 5-6 месеца. "Тази година има истинско преселение от нашето село към Гърция, там изкарват хляба си над 150 семейства, което е с 30% повече от миналата година. Някои от тях засадиха лехи с тютюн и тук и ги оставиха на грижите на родителите и децата си. А те печелят пари в чужбина", разкриват жители на гърменското село Рибново. Съселяните им се трудят по нивите в Северна Гърция, в районите на Катерини и на Солун заедно с работници от целия Неврокопски край. Надницата на нашенците е между 20 и 30 евро. Щом започне брането, получават по 1 евро за всяка низа от "зеленото злато". Има добри берачи, които могат да си докарат надница и от 50-60 евро. Гръцките работодатели осигуряват спането на работниците, а повечето им дават закуска и вечеря за своя сметка. По този начин почти всичко, което изкарат, спестяват.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай