КРИБ иска среща с кабинета (ОБЗОР)

КРИБ иска среща с кабинета (ОБЗОР) | StandartNews.com

Искат правителството да продължи реформите

Бизнес организацията настоява за мерки за стабилност и растеж

Спешна среща с премиера и министри от кабинета иска Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. На нея работодателската организация очаква да бъдат обсъдени спешни мерки за стабилност в държавата и растеж на икономиката. Това става ясно от декларация на Управителния съвет на КРИБ.

Следим с особено безпокойство нарастващото международно напрежение, което очертава тенденция на преразглеждане на световни и европейски ценности и достижения, се казва в декларация на организацията. Формално тази тенденция е причинно-следствено свързана с бежанската криза и миграционния поток, но причините са много по-дълбоки, а последствията от тях за нашата страна могат да бъдат непредсказуеми и особено трудни за контрол, смятат бизнесмените. Заради това те посочват, че "всякакви опити външната криза да се използва за решаването на домашно партийни и личностни конфликти изглеждат късогледи и по балкански тесногръди и нелепи".

КРИБ заявява, че в тази ситуация повече от всякога България се нуждае от стабилност и предсказуемост. "Правителството гарантира тази стабилност и предсказуемост и това трябва да продължи до края на мандата му", се казва в декларацията на КРИБ. Според организацията България е започнала плавно да излиза от финансовата и икономическа криза, но икономиката още е далеч от нужния ни растеж.

За устойчивия растеж е необходимо продължаването на реформите и ние твърдо настояваме правителството да не се отклонява от този курс, призовават от КРИБ. На срещата с премиера ръководството на работодателската организация ще демонстрира подкрепата си за провеждане на реформите.

Синдикати: Да се забрани
ранното пенсиониране по принуда

Да се забрани принудителното ранно пенсиониране на учители и категорийни работници, призовават от КТ "Подкрепа". Синдикатът е отправил апел до премиера Бойко Борисов и до председателя на Народното събрание Цецка Цачева за преразглеждане на разпоредбите в Кодекса за социално осигуряване и Кодекса на труда, които позволяват на работодателите да прекратят едностранно трудовите договори с работници и служители, придобили право на пенсия. Според синдиката тази разпоредба е в разрез с пенсионната реформа, с която се завишават годините за стаж и възраст за пенсиониране. "Това преобръща наопаки принципите на пенсионното осигуряване - пенсията от право се превърна в задължение", коментира пред "Стандарт" президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
Разпоредбата действа от началото на 2015 г., като мотивът за нея бе да се даде възможност за освобождаване на работни места за младите. Според синдикатите обаче работодатели злоупотребяват и накърняват правата на работещите. Пример за това е масовото ранно принудително пенсиониране на учители в страната в началото на тази учебна година. "Тези хора са тройно прецакани, защото освен че ги освобождават от работа, без да го желаят, те ще получават намалена пенсия от Учителския пенсионен фонд до навършване на нормалната пенсионна възраст в страната, а след това редовната им пенсия също ще бъде намалена", разясни Манолов. За този проблем КТ "Подкрепа" алармира и новия министър на образованието Меглена Кунева.
Синдикатът посочват и друг притеснителен пример - за сравнително кратък период от време са били пенсионирани около 200 специалисти в АЕЦ "Козлодуй". "Повече от ясно е, че на българския пазар на труда е невъзможно да бъдат намерени специалисти с тези квалификация и опит, които изискват въпросните работни места", заяви Манолов. По този повод профсъюзите молят министъра на енергетиката Теменужка Петкова да потърси отговорност от изпълнителните директори на атомната централа заради безотговорното им поведение.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай