Кредитирането се раздвижи

Кредитирането се раздвижи | StandartNews.com

Кредитирането през септември се раздвижи. След като два поредни месеца се отчиташе спад, през септември обемът на отпуснатите заеми нарасна с 241 млн. лв. до 50,4 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Това основно се дължи на ръст при кредитирането за бизнеса. През летните месеци юли и август бизнесът беше ограничил тегленето на нови заеми и общият обем на отпуснатите кредити отчиташе лек спад. Пред септември обаче заемите за бизнеса нарастват със 198 млн. лв. и достигат 30,859 млрд. лв. При заемите за домакинствата ситуацията е подобна. След като през двата най-топли месеца на годината общият обем на отпуснатите заеми на гражданите остана почти без промяна, през септември обемът на кредитите се увеличава с 34 млн. лв. до 18,338 млрд. лв. Като от тях жилищните заеми са в размер на 8,688 млрд. лв., а потребителските са 7,369 млрд. лв.

На годишна база общият обем на кредитите намалява с 10%, сочат данните на БНБ. Основната причина за това е фалитът на КТБ, която беше извадена от статистиката на БНБ.

През септември гражданите и бизнесът продължават да трупат спестявания в банките, но с доста по-бавни темпове отколкото през предходните два месеца. Общият обем на депозитите нараства с 347 млн. лв. до 60,941 млрд. лв. Но през юли и август ръстът на влоговете беше съответно с 823 млн. лв. и 497 млн. лв. Явно през септември хората харчат повече за ремонти, за слагане на зимнина, а има и разходи, свързани с началото на учебната година. Затова през септември се наблюдава увеличение на отпуснатите заеми и по-малък ръст на депозитите. През септември влоговете на гражданите са нараснали със 155 млн. лв. до 41,078 млрд. лв., а на бизнеса - със 151 млн. лв. до 16,849 млрд. лв. При депозитите на финансовите предприятие се отчита ръст с 41 млн. лв. до малко над 3 млрд. лв.

На годишна база общият обем на депозитите в банките нараства с 3,4%, или с малко над 2 млрд. лв. Като влоговете на домакинствата се увеличават с 4,8%, или с 1,895 млрд. лв. А депозитите на бизнеса нарастват с 3,9%, или с 638 млн. лв. Депозитите на финансовите предприятия, като застрахователи, пенсионни и инвестиционни фондове, за година намаляват с 500 млн. лв. Основната причина за това са падащите лихви по депозитите, което кара финансовите предприятия да търсят по-висока доходност в други инвестиции.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай