Чухте ли, че токът ще поскъпва от юли? Пак. И ако чухте, защо не реагирате? Само преди 2 месеца ви намалиха тока с 5% по политически причини, а от юли се канят да ви остържат джобовете още повече. Този път по икономически причини. Не вярвайте на ДКЕВР, че процентът на поскъпването ще е малък, та чак незначителен. Скоро ще сменят началника на комисията и други песни ще огласят публичното пространство.
От 1 юли ще сме с нови цени на тока и e много важно да обърнем сериозно внимание на предложенията на всички централи до ДКЕВР. Държавната ТЕЦ "Марица -изток 2" настоява за 18.3% увеличение на цената на произвежданата енергия и 15.91% на цената за разполагаемост, ТЕЦ "Варна" иска 16% увеличение за тока и 66.51% за разполагаемост, ТЕЦ "Бобов дол" - 14.54% за енергия и 13.47 на сто за разполагаемост, а ТЕЦ "Марица 3" - 5.90% за ток и 11.61 на сто за разполагаемост. АЕЦ "Козлодуй" също е подала заявление с искане за повишение на цената на енергията с 6.54% и на цената за разполагаемост с 22.78 процента.
Това далеч не е всичко. Националната електрическа компания и системният оператор смятат, че цената за пренос трябва да скочи с 27.98%, а за достъп с 61.73 на сто. Но най-нагло е предлаганото увеличение на добавката за зелена енергия - със 176.94% (от 11.1 на 30.74 лв. за всеки мегаватчас).
ЧЕЗ пък претендира цената за достъп до мрежата й да нарасне с 16.71% за стопанските потребители и с 11.09% - за битовите. Предлаганото повишение за преноса на енергия през мрежата средно напрежение е 19.71% и 22.13% за ниското напрежение. От EВН са заявили ръст на таксата за достъп с 59.39 на сто за бизнеса и 74.16% за домакинствата, а на таксата пренос с 1.46% за мрежата средно напрежение и 25.33% за ниското напрежение. Искането на "Енерго-Про"е за нарастване на цената за достъп на всички абонати с 35.03%, за ръст на цената за пренос средно напрежение с 33.76 на сто и за ниско напрежение с 40.86 на сто.
Защото дефицитът в енергийната система за една година е нарастнал над 800 млн. лева и някой трябва да го запълни. И този „някой" са българските потребители. Само да мине 12 май и новото българско правителство ще бъде изправено пред зловещ избор – или вдига с до 60% цената на тока за всички нас или до месец – трите енергийни дружества дърпат шалтера на всички ни.
При този сценарий нищо чудно да се сбъднат ония мрачни прогнози за предстояща тежка икономическа депресия и дълбока политическа нестабилност, в която и Господ да състави следващото правителство, то няма да издаяни повече от 3 месеца. Все пак парите управляват политиката, а не обратното.
800 млн. лева дефицит, който нараства с всяка секунда, не може да бъде пренебрегнат от този, който се кани да става следващ премиер на България. Енергоразпределението е в частни ръце, чиито бюджетни дефицити няма как да се попълнят, освен на гърба на техните клиенти. За държавни помощи в тоя сектор е абсурдно да се мисли. Представете си как звучи само – държавата печата пари, за да спаси енергото и съответно енергийната система от фалит!
Държавата обаче има административната власт да измени регулациите на тоя пазар така, че да я отпуши и така да спаси енергетиката ни. Като отпуши износа, който остава блокиран до ден днешен. Колкото и странно да е – блокиран е по политически причини.
Така нареченият народ обаче, е изпаднал в
предизборна анестезия
Никой не организира протести на „Орлов мост" срещу заплахата от ново поскъпване на тока, защото участниците във февруарските събития вече имат друго занимание – гласят се да влизат в политиката. И стихоплещят по екраните ката ден на най-различни теми, изпускайки главното – какво се случва в българския енергиен сектор.
Катунът до парламента пък, който се назова гръмко „Град на истината", звучи все по-несериозно. Пред палатките са наредени портрети на разни български политици, изтипосани като някакви индийци - с по една червена точка в средата на челото. Да се чуди човек какво са искали да кажат авторите на тая инсталация - за кръв ли става въпрос, за къна ли е.
А пък пред портрета на Пламен Василев, живата факла от началото на февруарските протести, в една купчина камъни са боднати изкуствени лилиуми в розово. От оня арабски магазин на „Христо Ботев", където можеш да намериш всичко за по левче. Изкуствени розови цветя, изкуствени като самите протестиращи.
Въобще не се питаме откъде получават пари, че да кибичат до парламента вече 2 месеца, вместо да се хванат за някаква смислена работа и да почнат да плащат данъци като всички останали. Питаме се единствено къде все пак си мият зъбите.
Оня ден дочухме, че в един от клановете в новите политически алтернативи щели да съживяват 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй". Не, че ще е лошо да ги пуснат, но това е една утопия, с която дразнят Брюксел и само отклоняват мисълта на слушателите си от важното. А най-важното не е новият скок на тока – поне с 20% нагоре от юли, не са масовите подслушвания, а това, че в предизборния натиск върху енергийната ни система, ще изгори и ядрената ни енергетика.
В калабалъка преди изборите
антиядрено лоби използва ситуацията и започна успоредно да прокарва „неотложността" на енергийната ефективност на българските домове, която ще струва към 52 млрд. евро. По грубите сметки на Иван Костов и компания - все едно да си построим 5 ядрени централи от мащаба на АЕЦ „Белене".
Половината от тези 50 милиарда за енергийна ефективност трябва да се извадят по някакъв начин от джоба на българите, защото по договорките с ЕС санирането на жилищата у нас трябва да стане 50/50. Само половината е европейско финансиране. Вицепремиерът Екатерина Захариева обеща да лобира да намали задължителният процент за българите на 25%. Ще видим, може да не й стигне времето. Между другото, няма ли кой да попита вицепремиера Захариева защо изведнъж се емна с тая енергийна ефективност по екраните рано сутрин, а не застъпи с отмяна на оная такса от 17,5 евро на мегават, която блокира износа на ток и докара до срив енергийната ни система. А сега даже от ДКЕВР се готвят и да я вдигнат.
Предизвестеният срив
Срив на енергетиката в българския му вариант означава да направиш цената на тока такава, че никой ни вътре, ни вън от страната, да не го иска. Една от 46-те фирми, които се занимават с търговия на ток ни каза под сурдинка, че вече си купува ток от Унгария. По евтин бил. В Унгария си нямат ядрена централа, членове са на ЕС и също са подписали оня геноциден лимит за зелените енергии. Как стана така, че у нас преди година недостигаше ток и зиме, и лете, та чак се наложи да спрем експорта, а сега сме блокирали износа с една свръх висока такса от 17,5 евро на мегават и се чудим какво да правим с излишъците.
От цял месец насам Електроенергийният системен оператор /ЕСО/ намали производството на половина, а кабинетът се подмотва по един доста съмнителен начин. Всички енергийни експерти вкупом обясниха на премиерът Марин Райков и министрите му, че има една такса от 17,5 евро на мегават, която е въведена преди близо година и която буквално прави износът на ток невъзможен.
От друга страна пролетното топене на снеговете и влажната пролет е напълнила до ръба язовирите в страната, но вецовете им не могат да работят на пълна мощност, заради излишъците от ток в националната система. България буквално заплашва Турция и Гърция с наводнения, ако не започнат да изкупуват ток от нас. И турците от оня ден вече засилено изкупуват нашия ток, в опит да ни помогнат.
Миньорите от въгледобива също реагираха на свитото производство и заплашиха със стачки.
Енергийните дружества вкупоим обявиха, че искат с до 60% поскъпване на тока, защото на годишна база и 3-те ЕРП-та са на път да реализират най-малко 451,2 млн. лева загуба. А те не са свикнали да губят и като нищо ще ни оставят без ток.
Енергото губи най-вече от факта, че НЕК не им изплаща компенсации за зелената енергия, както е длъжна по закон. Освен това от 5 март цените на тока бяха намалени. Загуби ще има и поради факта, че от 1 юли 2013 г. излизането на техни големи клиенти на свободния пазар. Така за тази година енерго-дружествата прогнозират загуби на годишна база както следва ЧЕЗ – 74,5 млн. лв., Енерго-Про – 67,8 и ЕВН – 208,2 млн. лв. минаха на минус.
На всичко отгоре на 14 март 2013 г. ВАС отмени цената на достъп за производителите на ВЕИ и така загубите на ЕВН, например набъбват до 288,1 млн. лв.
Има решението на този въпрос, без българските потребители да бъдат принудени да плащат кръвен данък на Енергото. Но кабинетът на Марин Райков продължава да си прави оглушки за експортната такса. Вместо това дочуваме, че главният диспечер на ЕСО-то инж. Митьо Христозов си подал оставката, защото го карали да помпа водата на ПАВЕЦ „Чаира" на празни обороти през нощта, за да се увеличи по изкуствен начин потреблението на ток. ПАВЕЦ „Чаира" е с малко над 800 мегават мощност и е най-голямата балансираща мощност в страната.
От икономическото министерство пък, което може да намали таксата за достъп и пренос във форсмажорна ситуация, обявиха, че са оставили намаляването й на енергийния регулатор. "Таксата за пренос трябва да се преосмисли, но това е работа на ДКЕВР, а той е независим орган и не може да го натискаме", каза зам.-министърът на енергетиката Божан Стоянов. Той добави, че регулаторът работи бавно и не му стигат "хора, знания и умения".
Веднага след като зам.-министър Стоянов изрече това, му извадиха досието. Не казваме, че Стоянов не е доносничил на Държавна сигурност, а правим опит да подредим фактите.
И така вече четвърта седмица България е пред енергиен срив, а ДКЕВР спи и сънува Анонимните как й хакват сайта за пореден път, протестирайки срещу предстоящото и неизбежно увеличение на тока.
Междувременно МИЕТ стартира чистка
Пръв си изпати Валентин Николов, изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй", който според Сергей Станишев преди да влезе в политиката и да оглави ядрения сектор, е снабдявал с банички детските градини.
Главата на Николов изяде доклад на Агенцията за държавен финансов контрол, в който са установени 130 нарушения в Първа атомна. От хаотичните приказки на сегашното ръководство на министерството в петък вечер така и не стана ясно шефът на централата Валентин Николов уволнен ли е, или може би - да, след като е обявен нов конкурс за изпълнителен директор на Първа атомна. Но по-важното е, че заедно с него си тръгва още една „калинка" с власт в централата - Марина Армутлиева, семейна приятелка по хасковска линия на ексенергийния министър Делян Добрев.
Стана ясно също, че случващото се в централата през 2011 -2012 г. е „изключително сериозно".„Констатациите в резултат на направената проверка в атомната централа са изключително сериозни, коментира министърът на икономиката и енергетиката Асен Василев и добави: „Проблемите в централата са системни и не са свързани с определени личности, но определени личности трябва да влязат в централата, за да решат проблемите", смята министърът.
Изискан словесен каламбур. Като за фейсбук статус. Но и днес износът на ток, който може да спаси националната енергетика, продължава да е блокиран. Таксата си стои непокътната, а простият зрител е залъгван с масирани, но затова пък напълно безмислени кадрови уволнения. Каква разлика има дали АЕЦ-ът ще се управлява от баничар или от гинеколог, например.
Вероятно, систематично унищожавайки ядрения сектор, окупиралите властта се опитват да демонстрират нагледно, как „България на практика няма нужда от нова ядрена мощност". Зомбитата на антиядреното лоби ката ден дрънчат с тая ръждясала лъжа из публичното пространство.
И ние знаем, а и те знаят, че и 100 пъти да я повтарят, от тая долна лъжа, истина няма да стане. За свитото потребление най-голяма вина има икономическата рецесия, която няма да продължи вечно. Втората причина е достигнатата безумна цена на тока поради политически усмотрения и държавническа некомпетентност, която сега никой не иска да плаща – ни народът, ни бизнесът. Бясното включване на ВЕИ в мрежата, на които антиядреното лоби стана официален говорител, също имат своята роля в срива – 1000 мегавата са инсталираните ВЕИ мощности. Колкото единия блок АЕЦ „Козлодуй". Само че правят ток в десетки пъти по-скъп от този на ядрената централа. При това от дъжд на вятър. В буквалния смисъл на думата.
Сега ВЕИ бизнеса нагло се е засилил
със 176% увеличение
И нещо много важно – ВЕИ произвеждат ток, когато принципно всички останали мощности го правят. Така че те са един дебалансиращ системата бизнес, протежиран от държавата и ЕС. Затова куцо, кьораво и сакато взе да инсталира фотоволтаици и перки в нивите на баба си.
Фотоволтаиците обаче не работят нощем. Вятърът не е постоянно климатично явление. Освен това ток се прави от вятър със скорост над 4 м в секунда, какъвто у нас има средногодишно в три региона - нос Калиакра, нос Емине и по билото на Стара планина. Т.е. - едва 3,3% от териорията ни. Да не говорим, че тия перки работят 30% от времето. Ето защо сметките ни за ток са определено безумни. А пък кражбите в енергото само влошават и без това жалката картинка.
АЕЦ „Козлодуй" може и да спре
И ако безкрайно некадърното управление в енергийния сектор доведе до срив на енергийната ни система и заплаши националната сигурност не само на България, но и на нейните съседи, то АЕЦ-ът продължава да си пати от нещо повече от обикновена некадърност.
Някъде по време на паниката около изгърмелите уплътнители на турбогенератора на 5 блок и аварийното му спиране, полу-уволненият шеф на АЕЦ „Козлодуй" Валентин Николов обясни по бТВ, че модернизацията на 5-ти и 6-ти блок ще се забави, но не било фатално. Но е фатално. Дори и за частния му, баничарски бизнес ще е фатално ако 5-ти и 6-ти блок спрат един ден.
Въпреки това от регулатора поставят краен срок до декември тази година, в който АЕЦ „Козлодуй" трябва да внесе своята програма за удължаване на живота на 5-и блок. В лицензиите за експлоатация на всеки от двата хилядника е записано, че програмите за удължаване на срока трябва да бъдат внесени в АЯР четири г. преди изтичането на лицензиите.За 5-и блок това означава края на 2013 г., а за шести блок - края на 2019 г.
„Отговорността е на АЕЦ „Козлодуй". Ние ще направим, каквото зависи от нас", коментира шефът на ядрения регулатор Сергей Цочев и добави: „ До края на тази година очакваме да получим резултати от обследването на стареенето на структурите на двата блока, както и програма какво трябва да се подмени от оборудването им.»
Сергей Цочев припомни, че АЯР може да удължава лицензиите с 10 г. Ако АЕЦ „Козлодуй" иска да продължи срока на работа на 5-и и 6-и блок общо 20 г., ще трябва да повтори цялата процедура, през която се минава сега след 2020-а година.
За удължаването на живота на двата реактора трябва да се предвидят и 240 млн. евро. Пита се в задачата, ако износът на енергия не се отпуши и системата остава дебалансирана, как АЕЦ „Козлодуй" ще изкара тези пари. Който предложи разумно решение, той ще спаси България.
Козлодуй – 7 също е под въпрос
Преди година защитниците на ядрената енергетика правилно заподозряха, че идеята на бившия премиер Бойко Борисов да замъкне готовия реактор за Втора атомна в АЕЦ „Козлодуй" и да строи нов 7-ми блок, си е жива партенка. Към днешна дата всички наши източници съобщават, че предприятието АЕЦ „Козлодуй – нови мощности" май взима заплати без да работи.
Изначално беше известно, че в бюджета няма пари за изграждане на ново ядрено съоръжение. А и бившето правителство направи каквото можа да изгони няколко сериозни инвеститора, като RWE и Росатом, от проекта за строеж на АЕЦ „Белене". Така репутацията на страната ни в очите на световната инвестиционна общност се срина най-безславно. Защото никой не влага капитали в страна, с високи политически рискове.
Идеята за изграждане на АЕЦ «Козлодуй» - 7 на бившето правителство дойде като реакция на сериозната протестна вълна, която обхвана страната след замразяването на проекта за Втора атомна. Политическите заклинания, че ще строим нов блок позволиха за малко да бъде удължена заблудата, че България ще съхрани своето място в престижния клуб на ядрените държави. Както и че ще се създадат нови работни места, ще се привлекат сериозни инвеститори и прочие, само като се измени географското положение на новия ядрен блок – с 25 км на запад от град Белене...
Както е тръгнало обаче, като нищо новото българско правителство може да замрази и този ядрен проект, във връзка с усложнената обстановка на българския енергиен пазар. И с това ще се сложи окончателно край на българската ядрена енергетика.
Питаме се само – защо беше нужно да се похарчат 1 млн. евро за несъществуващите услуги на «Уестингхауз», който спечели миналото лято търг за технико-икономическо проучване на новия блок. Срокът американците да представят доклада си изтича на 30 април. Дали пък този безсмислен договор не беше някаква скрита форма на подкуп, или пък ефективен начин руските ядрени технологии да бъдат изхвърлени завинаги от нашия пазар.
Намеци за това имаше в последното изказване на Валентин Николов, който каза, че тепърва ще се решава Козлодуй-7 с американски реактор на «Уестингхауз» ли ще работи, или с руски. После си призна: ако реакторът е руски, цените на тока от него ще са с 30% по-ниски...
По принцип «Уестингхауз» не инвестират в собствени проекти. Те по-скоро използват чужди територии и инвестиции за ядрените си проекти, с които решава свои политически и бизнес задачи. Из цялата ядрена история на съвременната цивилизация няма да намерите нито един пример американци да са инвестирали в развитието на чуждестранна ядрена промишленост. Защото виждат интереса си по друг начин – да намерят някоя слабо развита икономика като нашата, със слаби регулации в ядрения сектор и да развиват ядрените си технологии за нейна сметка.
Пак питаме – къде е нашият интерес да пуснем «Уестингхауз» в ядрения си сектор? С какво това ще облекчи положението ни на български граждани? И не е ли цялата тази история с предпроектното проучване за Козлодуй-7 част от корупционния и неефективен мениджмънт в енергетиката ни, който доведе страната ни до толкова печални последствия.
Много въпроси, чиито отговори ще видим следващия месец в сметките си за ток. Ако не минем междувременно на свещи. Колкото и странно да изглежда на радетелите за енергийна диверсификация, именно цената на тока е разковинчето за една бъдеща политическа стабилност у нас. Така че много добре трябва да си направят сметката колко всъщност ни струва така наречената диверсификация.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com