София. Китайци, катарци и азербайджанци имат интерес да инвестират в изграждането на магистрала "Черно море". Това стана ясно на конференция в Бургас, организирана от УАСГ и форум за Балкански транспорт и инфраструктура.
"Водим разговори с китайски инвеститори, които имат интерес към проекта", обясни регионалният министър Десислава Терзиева. "Все още обаче сме на етап предпроектни проучвания, като се очертава реалното строителство на пътя между Бургас и Варна да стартира през 2016 г.", обясни министърът.
Към проекта интерес проявяват и от Катар и Азербайджан, но пречка към момента за подобни вложения е лошият Закон за публично частно партньорство и липсата на актуални проекти, каза Николай Вълев от "Трейс интернешънъл".
Прогнозната стойност на трасето е около 200-250 млн. евро според избрания вариант. Това обясни шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" Стефан Чайков.
През януари 2014 г. страната ни ще председателства Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество, за която изграждането на Черноморския автомагистрален пръстен е приоритет. Затова и форумът излиза с декларация за обсъждане на евентуалните маршрути на пътя между Бургас и Варна и актуализиране на предпроектните проучвания за Черно море, обясни червеният депутат Петър Мутафчиев, който е сред организаторите на събитието.
"Освен "Черно море" сме предложили на Българската агенция за инвестиции още две скоростни отсечки, за които държавата търси потенциални частни партньори", каза Чайков. Това са скоростните отсечки между Варна и Дуранкулак и Бургас и Малко Търново.
Чакаме 360 млн. евро от ЕС за "Свързана Европа"
360 млн. евро очаква да усвои страната ни по новата европейска програма "Свързана Европа", каза в Бургас зам. транспортният министър Петър Киров. Страната ни вече е договорила 4 проекта, с които да кандидатстваме за финансиране, така че да усвоим предвидения бюджет. През април и юни 2014 г. се очаква да участваме в първата процедура с проекта за пътя между Калотина и Драгоман. Стойността му е около 40 млн. евро, обясни Киров. През 2015 г. страната ни ще кандидатства по програмата за изграждане на жп отсечката между София и Драгоман, а през 2016 г. с жп отсечката Видин - Медковец. В момента се подготвя и проект "Батин - Белене" за транспорта по река Дунав, за който също ще търсим финансиране по "Свързана Европа". И за четирите проекта имаме уверението на Брюксел, че са в обхвата на програмата.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com