Пекин. Китай е разкрил фалшиви сделки на стойност 10 милиарда долара в мащабна акция на китайските власти на територията на цялата страна.
Валутният регулатор на страната е обавил, че 15 случаи на измами са били предадени на полицията, предаде Би Би Си.
Местните компании често подправят финансови транзакции помежду си, за да трансферират пари в и извън Китай.
"Фиктивните търговски сделки могат да нанесат тежки вреди на икономиката като цяло. Те не само засилват натиска за приток от свежи пари, но и създават нелегални канали за трансгранични капиталови потоци", твърди заместник-председателят на Държавната администрация за външна търговия Ву Руилин.
Властите обвиняват за престъпленията и част от играчите в китайския банков сектор. Според тях някои от банките са улеснили увеличаването на транзитната търговия и са финансирали търговски сделки, като не са изпълнили задължението си да проверят автентичността на стоките и предлаганите услуги.
Мащабната държавна операция срещу финансовите измами започна в 13 китайски провинции през миналата година и се разшири до 24 през тази.
"В резултат на това разследване вероятно ще има свиване на тези парични потоци. Това може да се отрази и на търговията със суровини, тъй като банките ще правят по-внимателни проверки на документацията", отбелязва Зоу Хао, икономист в Australia & New Zealand Banking Group, пред Bloomberg.
Китай разрешава някои суровини като медта да бъдат използвани като обезпечение при финансови сделки. След обявяване на новините от разследването цените на всички индустриални метали на специализираната лондонска борса се понижиха, като медта поевтиня с 0.5%. Според източници на Bloomberg от китайското правителство банките в страната имат експозиции в размер на 20 млрд. юана (3.3 млрд. долара) към компаниите от пристанището в Циндао, уличени в измами.
Валутните резерви на Пекин вече са вторите най-големи в света заради покупките на долари, с които централната банка се опитва да ограничи поскъпването на юана. През последните 10 години китайската валута поскъпва почти без прекъсвания, което кара много инвеститори да залагат, че тази тенденция ще продължи. Това прави втората най-голяма икономика уязвима от внезапни промени на настроенията на валутните пазари.
На този фон в медиите се появяват спекулации, че дългогодишният гуверньор на централната банка на Китай Жоу Сиаохуан може да загуби поста си. Той е защитник на пропазарните реформи, но последните вътрешнопартийни спорове относно посоката на развитие на китайската икономика могат да му костват работата. За нов ръководител на Народната банка на Китай (НБК) е спряган Гуо Шукин, бивш банкер, който в момента е губернатор на източната провинция Шандун. Президентът Си Цзинпин иска да привлече повече свои съюзници на основните позиции в правителството, армията и ядрото на комунистическата партия.
Значителни промени се очакват следващия месец, преди голям конгрес на партията. Жоу ръководи централната банка от 2002 г. и стои зад финансовите реформи, които доведоха до възникване на финансови пазари, либерализация на лихвените проценти и край на обвързването между китайския юан и щатския долар. Резултатите от дейността му през последната година обаче не отговарят на очакванията.
Китай има стриктни регулации за контрол на капитала, които поставят ограничения върху покупката и продажбата на чуждестранни активи от страна на гражданите. Освен това страната има ограничения по отношение на купуването и продаването на китайски активи от чужденци.
Световните стокови пазари бяха разтърсени през миналата година, когато разследване на търговските измами в Китай показа, че компаниите са използвали фалшифицирани разписки за пристанището в Циндао в Източен Китай, за да получат множество заеми, като са използвали един и същ товар за обезпечаването им.
Това накара международните банки и търговски къщи да заведат редица дела на обща стойност около $900 милиона.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com