Хората държат повече на смартфона, отколкото на портфейла

Проучване на А1 показва, че 45% от българите първо поглеждат смартфона си след ставане от сън, а 50% точно преди лягане

Хората държат повече на смартфона, отколкото на портфейла | StandartNews.com

Според проучване* на А1, ако излизат навън за до 30 минути и трябва да изберат между портфейл и смартфон, 60% от участниците в изследването ще предпочетат да вземат със себе си смартфона. Анкетата е проведена през месец декември 2019 година сред над 1 600 човека в активна възраст от цялата страната. Тя показва също, че 91% от респондентите избягват да напускат дома си без да вземат своя смартфон, а 43% са искали да могат да платят през мобилен телефон.

Привързаността на хората към мобилните им устройства се потвърждава от факта, че за 50% от анкетираните смартфонът е последното нещо, което поглеждат преди да си легнат да спят, а 21% го ползват, когато остават по-малко от 15 минути преди лягане. Резултатите показват сходни навици и при ставане от сън, като 45% първо поглеждат смартфона, а други 29% взимат мобилното си устройство до 15 минути след събуждане.
        
Фактът, че смартфоните заемат толкова важна част от ежедневието ни обяснява стремежа към интегриране на все повече функции в тях. След като възможностите за прецизна фотография почти се изравниха с тези на любителските фотоапарати, сега започва навлизането на мобилните финансови услуги и дигиталните портфейли. Приложението А1 Wallet например позволява на потребителите да си спестят не само носенето на пари в брой, но и на банкови карти, както и на карти за лоялност.


Българите в активна възраст вече разпознават плащането през смартфон като опция
На база на проведеното изследване се долавя положителна нагласа към използването на дигитални портфейли. Над 50% от анкетираните заявяват, че биха заменили традиционния си портфейл с дигитален. Около 43% споделят, че в случай че забравят своя традиционен портфейл у дома, но носят със себе си своя смартфон, биха направили плащане с него.

Приложението А1 Wallet е отговорът на компанията на вече съществуващите нужди на потребителите. С негова помощ потребителите могат да елиминират нуждата от носене на пари в брой или банкови карти в себе си. То позволява безконтактно плащане със смартфон на POS терминал както с мобилни устройства с Android, поддържащи NFC, така и с iOS устройства чрез Apple Pay. С дигиталния портфейл на А1 могат бързо да се изпращат и получават пари без такси между потребителите както на А1 Wallet, така и на phyre, чрез мобилен номер. Също така потребителите могат да поискат пари безплатно чрез QR код или чрез линк, който да изпратят чрез SMS, имейл или друга платформа за съобщения. Платежните услуги в рамките на А1 Wallet се предоставят от Пейнетикс АД.

Високата степен на защита прави А1 Wallet значително по-сигурен от традиционния портфейл. За да се извърши каквото и да е действие в дигиталния портфейл трябва да бъде премината оторизация от ползвателя, като въвеждане на ПИН код, пръстов отпечатък или лицево разпознаване.

Парите не са единственото нещо, което потребителите могат да приберат в своя дигитален портфейл. Картите за лоялност, които иначе заемат много място в портфейлите на хората, могат лесно да бъдат сканирани и запазени в приложението. Под тази форма те могат да бъдат използвани във водещите търговски вериги и магазини в страната.
 
Електронните портфейли имат бъдеще сред активните хора
Поглеждайки към демографията на проучването, прави впечатление, че в него са се включили основно хора в активна трудова възраст. Две трети от участниците попадат в интервала от 25 до 54 години, което означава, че технологията не е ограничена до най-младите, а може да се използва от широк кръг хора. Именно затова А1 Wallet е достъпен за всички потребители, независимо дали са клиенти на други услуги от А1 или не. Приложението е съвместимо както с Android, така и с iOS устройства.

Бележки за редактора
*Проучването е проведено чрез онлайн анкета на сайта A1.bg, в която са взели участие 1633 български граждани на възраст между 18 и 65 години. Изследването е извършено в периода 16-31 декември 2019 г.
 
А1, част от A1 Group, е водещ доставчик на дигитални услуги и телекомуникационни решения в България. Компанията предоставя мобилни и фиксирани услуги, високоскоростен интернет, цифрова и сателитна телевизия, включително четири собствени спортни канала – MAX Sport 1, MAX Sport 2, MAX Sport 3 и MAX Sport 4, платежни услуги, собствена платформа за музикален стрийминг, cloud и IoT решения на 5 милиона клиенти. През 2018 г. A1 България отчита приходи от 446,2 милиона евро, а сравнимата EBITDA e 138 милиона евро.

A1 Group е водещ телекомуникационен доставчик в Централна и Източна Европа с повече от 24 млн. клиенти. A1 Group оперира в седем държави: Австрия (А1), България (A1), Беларус (А1), Хърватия (A1), Словения (A1), Сърбия (Vip mobile) и Северна Македония (А1). Приходите на A1 Group за 2018 година са 4,47 милиарда евро, а сравнимата EBITDA e 1,38 милиарда евро. Портфолиото на A1 Group включва гласова телефония, високоскоростен интернет и мултимедийни услуги, както и решения в областта на високите технологии, преноса на данни и онлайн разплащанията. Групата разполага със стабилен акционер в лицето на América Móvil – третият по големина доставчик на мобилни услуги в света.

Файър АД е първият български дигитален портфейл, създаден през 2015. Пионер в дигиталните разплащания и карти за лоялност, Файър изграждат най-голямата финтех платформа за разплащания в България.

Пейнетикс АД е лицензирано от БНБ дружество за електронни пари, паспортизирано да осъществява дейност в рамките на Европейския съюз и член на международните картови схеми VISA & MasterCard в Европа.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай