- Подбрани като най-пострадали от кризата са чиновниците, смята председателят на социалната комисия в НС
Социално-икономическите мерки, които се предлагат в момента, са на принципа "За всекиго по нещо", или по друг начин казано, раздаване на калпак, без ясно таргетиране на предложените мерки. Тази позиция защити председателят на социалната комисия в парламента д-р Хасан Адемов в интервю за "Телеграф". Според него липсва връзка с Плана за възстановяване на Европа. "Все още очакваме Националния план като основа за преговори с Европейската комисия. Закъсняваме с подготовката за получаване на подкрепа по линия на европейската солидарност. Изкуството на подобен тип мерки се състои в намирането на баланс между диференцирания и универсалния подход, нещо, което не виждаме в предложения проект", каза д-р Адемов. По думите му на този етап работещите в реалния сектор и тези на минимална работна заплата са извън обхвата на мерките и със сигурност ще бъдат разочаровани! Подбрани като най-пострадали от кризата са предимно служителите в държавната администрация и публичния сектор, категоричен е народният представител от ДПС. "Виждаме увеличение на разходите за персонал в няколко министерства с 30 процента от 1 август, увеличението на стандартите по делегираните от държавата дейности за училищно и детско здравеопазване и здравните кабинети, както и стандартите в социалната сфера, добавките към пенсиите, увеличенията на средствата за субсидии по Наредба 3 на Министерството на здравеопазването, както и увеличение на стойността на здравноосигурителните плащания за медицинска и дентална помощ с 10% и др. Не казвам, че посочените получатели на тази подкрепа не я заслужават, но кризата е повсеместна и очакванията са всички български граждани да получат по нещо като в другите европейски страни", обяснява Хасан Адемов.
По отношение на мерките за безработицата, той смята, че някои от тях са меко казано доста спорни. Например увеличаването на срока за обезщетение за безработица с три месеца на тези, които са на минимално обезщетение, както и увеличението на размера на обезщетението за безработица от 9 на 12 лева. Това трябва да стане чрез промени в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване и Кодекса за социално осигуряване. Още по-странно е, че тези мерки се предлагат в последната седмица от работата на Народното събрание, заявява д-р Адемов. И допълва: "За пореден път сериозни разходи се правят чрез заобикаляне на парламента с постановление на Министерския съвет по предложение на финансовия министър. Ако тези 1,162 млрд. лв. могат да бъдат за сметка на държавния бюджет, трябва да се каже кои от предвидените разходи ще бъдат орязани, защото е наивно да се смята на този етап, че приходите ще бъдат преизпълнени. Всичко това предполага актуализация на държавния бюджет, дори и средствата да са за сметка на фискалния резерв.".
Попитан как ще коментира протестите, политикът заявява: "Нашата парламентарна група сме наясно с причините за тези протести. Ние стоим настрани от това агресивно противопоставяне между институциите, отказваме да бъдем въвлечени в това блато, в което се намират. По правило в критични за държавата ситуации, каквато е безспорно сегашната криза, винаги се търси начин ДПС да бъде превърнато в универсалния виновник. Много политически проекти са получили легитимация именно на базата на анти-ДПС говорене. Но тези времена отдавна са в миналото. ДПС стои стабилно и здраво на позиции, свързани със запазване на държавността и евроатлантическите ценности. Опитът за поредно сатанизиране на ДПС няма как да успее, защото този номер вече е делигитимиран. Всички, които се опитват да правят политика, качени на клона на противопоставянето и деструктивното поведение, за сметка и на гърба ДПС, няма как да жънат политически успехи, както е било досега."
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com