София. Какви данъци да чака бизнесът от 42-рото народно събрание, как ще се развива икономиката и какви ще бъдат приоритетите в отделните сектори. На тези и още много други питания на бизнеса чрез "Стандарт" отговорят представители на оспорващите си първото място на вота ГЕРБ и БСП.
Три дни предприемачи изпращаха на пощата на в. "Стандарт" конкретни въпроси към номинирания от БСП за премиер Пламен Орешарски и към един от икономистите в екипа на Бойко Борисов - Делян Добрев. Ето какво отговориха те пред вестник "Стандарт".
Това са въпросите, които зададоха заинтересованите:
1. Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум
- Кои са причините, довели до тежка ликвидна криза НЕК и как може компанията да излезе от нея ?
2. Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК)
- Поради лошо управление енергетиката е в ужасен финансов колапс. Как ще спасите енергетиката и няма ли опасност за икономиката, ако се прехвърли дефицитът на потребителите?
3. Никола Газдов, председател на Българската фотоволтаична асоциация
- Наблюдава се сериозен отлив на чуждестранните инвестиции. В последните години основно ВЕИ секторът привлече такива, но промените със задна дата се отразиха негативно на доверието към България. Каква политика ще водите по отношение на ВЕИ ?
Ето и какво отговориха кандидатите от ГЕРБ и БСП - Делян Добрев и Пламен Орешарски:
Заварените грандомански проекти доведоха до кризата в НЕК, казва Делян Добрев
1. Причините за тежката ликвидна криза в НЕК са грандоманските проекти "Цанков камък" и "Белене", за които компанията е похарчила над 2.5 милиарда лева. Прекратяването на проекта "Белене" е гаранция, че финансовото състояние на дружеството няма да се влоши допълнително. Намаляването на цената на газа с 22% и добивът на местен газ ще окажат значителен положителен ефект върху НЕК, тъй като газът е основна суровина за производството на енергия от когенерации.
Ще бъде създаден и фонд за зелена енергия, в който ще влязат средствата от продажбата на емисии от въглероден диоксид, което допълнително ще намали натиска върху НЕК.
Довършването на либерализацията на пазара на електроенергия ще позволи на НЕК да продава услуги за балансиране, което ще гарантира допълнителни приходи за дружеството.
2. Наследството в сферата на енергетиката бе особено тежко. Наследихме дългосрочни договори, започнат проект за ядрена централа без стратегически инвеститори и финансиране, приватизирани енергоразпределителни дружества, върху които регулаторът упражнява формален контрол. С решение на Министерския съвет и Народното събрание беше прекратен проектът "Белене". Това гарантира, че финансовото състояние на дружествата в енергетиката няма да се влошава допълнително. Опитахме да предоговорим дългосрочните договори, но не ни стигна времето. Късно стартирахме реформа в регулатора за контрол върху всички по веригата, формираща крайната цена на електроенергията.
Поставихме основа на нова политика в енергетиката с промени в Закона за енергетиката за прилагане на третия либерализационен пакет на ЕС за либерализация. Подписахме два нови договора за енергетиката - за доставка на газ без посредници с 22% по-ниска цена и за проучване на нефт и газ с "Тотал", ОМВ и "Репсол" от дълбоко Черно море - блок Хан Аспарух, което ще бъде 35% по-евтино от която и де е вносна алтернатива. Подписаните от нас договори ще окажат съществено положително влияние в рамките на следващия мандат, което ще позволи да се балансира натрупаният негатив, за да не се прехвърли тежестта на дефицита върху потребителите.
3. Енергията от възобновяеми източници е най-скъпата и оказва най-съществено влияние върху крайната цена на електроенергията. В средата на 2011г. спряхме спекулативния бум на инвестиции във ВЕИ проекти, като законодателно забранихме подписването на нови договори, с изключение на малките инсталации до 200 kw, които обикновено се монтират на покривите на жилищни или бизнес сгради.
Ще създадем фонд за зелена енергия, в който да постъпва не само цената за зелена енергия, която се плаща от потребителите, но и приходите на правителството от продажбата на квоти за въглероден диоксид.
Ще бъде допускано присъединяване единствено на ВЕИ проекти на домакинствата. Нови договори за големи ВЕИ проекти няма да бъдат подписвани.
Допусна се хаос вместо регулация. Спешно трябва да възстановим износа на ток, казва Пламен Орешарски
1. Причините са както общоикономически, така и специфични за сектора. Сред последните заслужава да се посочи хаотичното изграждане на нови мощности с фиксирани високи цени на произвежданата еленергия и непоследователната линия по отношение изграждането на на други мощности. Добре би било НЕК отново да поеме функции на основен износител на електрическа енергия.
2. Енергетиката изисква комплексни мерки, сред които най-неотложна като че ли е възстановяването на експорта. Това от своя страна ще съдейства за намаляване на дефицитите. Тяхното прехвърляне върху потребителите заплашва конкурентоспособността на местните експортьори.
3. Мисля, че за в бъдеще ВЕИ мощности трябва да се изграждат след предварително одобрение, а не обратно. Грешката ДКЕВР да е само регистратор, а не регулатор на изграждащите се нови мощности трябва да се коригира. Върху инвестиционния климат оказват влияние широк кръг фактори, включително и сигурността на направените вече инвестиции.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com