Наблюдава се обрат при начина, по който българинът се отнася към спестените си пари. Вместо да ги слага под дюшека и в бурканите с пачки, той ги влага в кюлчета инвестиционно злато. Причината е рекордната цена на благородния метал. Златото премина границата от 2600 долара за тройунция. А според специалисти цената му ще продължи да расте.
- Вложенията
Българинът не е спрял да купува злато, категорични са търговците. Една тройунция, която е около 30,5 г, е точно колкото доста популярно сред купувачите парче инвестиционно злато (под формата на кюлче, медал или монета). Днес това количество се търгува у нас на пазарни цени от над 4500 лева.
Интересът към инвестиционно злато расте в България. Според някои данни страната ни се нарежда на трето място в Европа след Германия и Полша по количество злато, закупено на глава от населението спрямо брутния вътрешен продукт. През първото полугодие на 2024 г. продажбите на инвестиционно злато в страната са се увеличили с 10% спрямо същия период на миналата година.
За последната една година златото е поскъпнало с повече от 30 на сто. Централните банки се надпреварват да купуват злато. Защо да не го прави и масовият спестител у нас?
Именно златото задминава валутата евро като количество резерв в централните банки. Това се случва за първи път от 25 години насам, т.е. централните банкери демонстрират, че вярват на златото повече, отколкото на втората по важност валута в световен мащаб, твърди собственикът на фирмата за продажба на злато и обмен на валута "Тавекс" Макс Баклаян.
Основни купувачи на злато са централните банки на Русия, Индия и Китай. Според специалисти цената на златото ще продължи да расте и по друга причина - очаква се Федералният резерв на САЩ (централната банка на страната) да започне да намалява основната лихва. Това ще обезцени долара и съответно ще насочи инвеститорите към благородния метал.
- Какво се случва
Ако погледнем една графика за последните 50 години можем да видим, че в следващите две след понижаването на лихвените проценти, цената на златото средно за този период винаги скача с около 20-25%, коментират запознати с колебанията на пазара на ценния метал. При тази прогноза излиза, че цена на златото от 3000 долара за тройунция е само въпрос на време.
Цената на златото бележи рекорди през последните месеци, което не е само финансов феномен, но и индикатор за състоянието на глобалната икономика. Според анализатори поскъпването на благородния метал е отражение на забавянето на икономическия растеж, което може да доведе до намаляване на лихвените проценти до края на годината.
Инвестиционният анализатор Здравко Пиринлиев твърди, че рекордното поскъпване на златото е заради геополитическото напрежение в цял свят, но и в частност заради забавянето на американската икономика. "Ако този тренд продължи, това ще натиска Федералния резерв да сваля лихвените проценти. Трендът в Европа е такъв, какъвто е в Америка, а именно да се свалят лихвените проценти", посочва Пиринлиев.
Според други експерти високата цена на златото не е резултат от поскъпването на самия метал, а от обезценяването на валутите, в които той се оценява. Непрекъснатото печатане на необезпечена валута води до инфлация, а златото е барометър за нейното наличие.
- Индикатор за икономиката
Цената на златото се оформя като пряк индикатор за състоянието на икономиката. Според анализа на експертите, колкото по-висока е цената на златото, толкова по-нездрава е икономиката. Това кара много инвеститори да се притесняват от възможността за рецесия или други турбулентни процеси на пазара.
Интересното е, че през първото тримесечие на 2024 г. централните банки са закупили близо 290 тона инвестиционно злато. Това е важен сигнал, тъй като показва, че дори тези острови на стабилност за всяка държава предпочитат златото пред валути като еврото или долара. За първи път златото надминава еврото като актив, който се държи на баланс от централните банки.
Нещо друго се случи този август - за първи път в историята кюлче злато удари един милион долара. Рекордната цена беше достигната около 20 август, когато спот тройунцията мина границата от 2500 долара. Златните кюлчета обичайно тежат 400 тройунции (12 441 грама), така всяко едно струва един милион долара.
Има някои нюанси на цената. Златните кюлчета на лондонския пазар - глобалният център за търговия с благородния метал - обикновено тежат около 400 тройунции, но може да съдържат от 350 до 430 унции чисто злато. Също така е възможно хората да купуват много по-малки и по-достъпни кюлчета като тези, продавани от дребните търговци или частните банки.
Многото продажби са един от факторите за бурното вдигане на цената на благородния метал тази година, заедно с очакванията за по-благоприятна парична политика от страна на Федералния резерв на САЩ. През първата половина на тази година нетните покупки на злато от централните банки са достигнали 483,3 тона, равняващи се на 40 хил. кюлчета, сочат изчисления на "Блумбърг" на база данни от консултантски компании.
- Важността на благородните метали
Като цяло благородните метали, като платина, паладий, сребро и злато са с висока икономическа стойност поради техния недостиг, примамлив блясък и широк спектър от индустриални приложения. Те се използват широко както в бижутерията и сеченето на монети, така и в електрониката и промишлените дейности, заради техните физични и химични свойства, които включват висока проводимост, ковкост, устойчивост на корозия и др.
Световният пазар на благородни метали през 2023 г. достигна оборот от над 265 млрд. долара, отслабвайки леко в сравнение с рекордните равнища през предходната година. Скъпоценните метали обаче обещават бляскаво бъдеще на инвеститорите, докато анализатори представят оценки за устойчив растеж на търсенето им.
През миналата година пазарът на благородни метали в Азиатско-тихоокеанския регион е бил най-голям и е оценен на 159,16 милиарда долара, отговаряйки за 60% от световната търговия, според анализ на компанията за пазарни проучвания "Преседенс рисърч" (Precedence Research). Европа е представлявала 20% от световния пазар на благородни метали, Северна Америка - 16%, а Латинска Америка - 3%, разкриват още данните.
Златото и среброто традиционно силно се търсят в Азиатско-тихоокеанския регион, особено в страни като Китай и Индия. В региона се намират и основните центрове за търговия с благородни метали като Токио, Сингапур и Хонгконг. Според прогнозите на "Преседенс рисърч" регионът ще продължи да е отговорен за повече от половината от търсенето на благородни метали и занапред, достигайки обем от 311 милиарда долара до 2033 г., или дял от малко над 60% от световния пазар.
Също така до 2033 г. се очаква световното търсене на благородни метали да достигне 514,06 милиарда долара, или средногодишен темп на растеж от 6,84 на сто. През периода 2024-2033 г. се прогнозира Северна Америка да спечели "значителен дял от пазара на благородни метали". Различни фактори, сред които индустриалното търсене, инвеститорските настроения, геополитически събития и валутни движения, оказват влияние върху пазара на благородни метали в региона.
През миналата година златото е продължило да бъде най-търсено и е отговаряло на цели 83% от реализираните количества благородни метали. Общото търсене на злато през 2023 г. е достигнало най-високото си равнище, регистрирано някога - 4899 тона, по данни на "Уърлд Голд Кансъл" (World Gold Council). Мините за злато са увеличили с 1% добива си - до 3644 тона, пише в доклад на организацията.
- Иде ли среброто
Глобалното търсене на сребро се прогнозира да достигне 1,2 милиарда тройунции тази година, което ще бъде второто най-високо ниво, отбелязвано някога, пише в доклад на "Силвър инститют" (Silver Institute). Среброто се използва предимно за промишлени цели и обикновено отива за производството на автомобили, слънчеви панели, бижута и електроника. "Среброто ще има страхотна година, особено по отношение на търсенето", според Майкъл Ди Риенцо, изпълнителен директор на "Силвър инститют". Той очаква цените на среброто да достигнат 30 долара за унция, което би било 10-годишен връх, според данни на Групата на Лондонската фондова борса (LSEG).
Двата метала споделят сходна съдба по отношение на цената, макар и с известно закъснение. Обикновено цената на среброто наистина се движи със златото, но със закъснение. Но пък и неговото представяне е тясно свързано със състоянието на икономиката и бизнес циклите. За разлика от това, цените на златото обикновено се повишават по време на икономическа несигурност.
Връзката може да се наблюдава чрез съотношението злато/сребро, което проследява колко унции сребро са необходими, за да се купи една унция злато. В момента са необходими 90 унции сребро, за да се закупи една унция злато. Най-ниска точка съотношението сребро/злато достига през 1979 г., когато тройунция сребро се търгува за над 50 долара, а златото - за 800 долара за тройунция, при съотношение около 15 към 1. Максимум достига в началото на пандемията от Ковид през 2020 г. - при съотношение 113 към 1, след което спада до съотношение около 70 към 1.
Поскъпването на среброто може да надмине това на златото, особено когато Федералният резерв на САЩ започне да облекчава лихвите, предупреждават наблюдателите, които са привърженици на инвестирането в сребро.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com