Какви възможности за регионален икономически растеж дава "Тракия икономическа зона"? Това ще бъде основната тема на дискусията "ДА! На българските региони", която "Стандарт" организира в петък в Пловдив. На деветия форум от мащабната национална кампания "ДА! На българската икономика" събираме на една маса индустрията в Пловдив и вицепрезидента на ЕК с ресор бюджет и човешки ресурси Кристалина Георгиева.
Над 20 000 са разкритите работни места в заводите и складовете край тепетата
"Икономическа зона Тракия" привлича инвеститорите с комбинация от фактори - близост до магистрала, наличие на летище, гарантиран достъп до електричество и цялата инфраструктура, подкрепа на местната власт, Технически университет, който дава необходимите квалифицирани кадри". Описанието е на един от последните инвеститори, стъпили в "Тракия икономическа зона" - американската компания Sensata Technologies, номер 1 в света в производството на сензорни и електрозащитни устройства. Тя приключи първия етап на проекта си - изграждане на предприятие от 10 000 кв. м върху терен от 68 000 кв. м. До момента инвестицията е 40 млн. долара. Предвижданията са до 2 години в Sensata Technologies да бъдат наети 1200 работницш.
Вече почти 20 000 са разкритите работни места в "Тракия икономическа зона" (ТИЗ), за която започва да се говори като за новото индустриално сърце на България. ТИЗ всъщност е съвкупност от 6 индустриални зони в региона на Пловдив, в които производства и логистични бази са разкрили близо 120 компании. Само през 2015 г. новоразкритите работни места са 1500. Още толкова се очакват през тази година с реализацията на нови проекти за 50 млн. евро. Сред тях е проектът на японската компания SMC Industrial Automation, която е в топ 50 на най-иновативните компании в света. През миналата година тя закупи 180 000 кв.м терен в ТИЗ. "Либхер-Хаусгерете Марица", част от германското дружество Liebherr, приключи строителството на новия си логистичен център върху 32 000 кв.м. Той ще позволи разширение на завода и производство до 1 млн. хладилни уреда годишно. В момента тече оборудването на логистичния център, а цялата инвестиция в него е над 30 млн. лв.
Италианската "Дзобеле", световен лидер по производство на ароматизатори, разшири предприятието си през 2015 г. с 3000 кв.м - за склад и производство, като инвестира над 2 млн. евро. Разширение на завода си - 4-то по ред, направи и британската фирма за автомобилни детайли "Уилям Хюз". Англичаните са вече 12 г. в зона "Раковски" и инвестират годишно по 1 млн. евро. В края на 2015 г. логистичната компания DB Schenker утрои площите си край Пловдив с нов склад върху 2000 кв.м. Още 2000 кв.м се очаква да бъдат добавени в средата на тази година.
Българската "Биофреш" очаква Акт 16 за модерната си база в зона "Марица". Предприятието ще произвежда маркова козметика от розово масло. Досега компанията е вложила над 5 млн. евро и продължава да инвестира.
Производителят на детайли за бяла техника "Мекалит България" започва ново производство в завода си в зона "Куклен". Преди три години германската Mecalit стъпи в България, за да е по-близко до основните си западноевропейски клиенти Liebherr, Bosch-Siemens Hausgeraete и Miele. Сега пловдивският завод навлиза в нова област - производство на пластмасови елементи за автомобили. В допълнителната линия са инвестирани 3 млн. евро, а сред клиентите са компании като Renault - Nissan, Volkswagen и Mercedes. Германският предприемач Райнер Зигмунд от веригата за облекла втора употреба La Fiesta, в партньорство с фонда за дялови инвестиции BlackPeak Capital, започна в зона "Марица" строителството през март 2016 г. на сортировъчен завод за употребяван текстил. Инвестицията е за 2,5 млн. евро, като в предприятието ще работят 150 души.
Завърши проектирането на агроцентър "Калояново", който ще улесни достъпа до пазара на наши селскостопански производители независимо от размера им. На първия етап ще бъде изградено тържище, където производителите ще си партнират и така ще станат доставчици на търговските вериги, които търсят големи обеми. На следващия етап се предвиждат преработвателни предприятия за сокове и консерви. Цялата инвестиция е над 5 млн. евро. Нов инвеститор в ТИЗ е производителят на кормилна и задвижваща техника "Вили Елбе аутомотив България" - дъщерна фирма на германската Willi Elbe Gelenkwellen, която през май 2015 г. закупи близо 20 дка край гр. Куклен. Проектирането вече е приключило и строителството на новия завод започва.
Предварителен договор е сключен и с още един германски производител на автомобилни части. Фирма от САЩ в областта на машиностроенето също проявява интерес да инвестира край Града на тепетата, както и китайска компания за производство на автомобилни компоненти. Инвестиционен проект готви и българо-немската "Интрама" за производство на машини за хранително-вкусовата промишленост. Компанията е купила над 20 дка в зона "Марица" за фабриката си. На финалната права са и преговорите с международна компания в областта на електрооборудването, която планира свой завод с около 1000 работници.
Може да наемат още 30 000 души
Бурното разрастването на "Тракия икономическа зона" в последните 2-3 години поражда и проблем с намирането на кадри. Свободните терени и оживеният инвеститорски интерес дават основания да се очаква, че в следващите 10 г. работните места в отделните индустриални зони на ТИЗ може да нараснат с още 30 000. По инициатива на компаниите и "Сиенит Холдинг" АД, мениджър на ТИЗ, в някои от местните общини вече започват реални действия в отглеждането на кадри. Кметът на Раковски Павел Гуджеров и директорът на професионалната гимназия в града "Петър Парчевич" Петър Карпаров са решили от есента да стартира обучение в областта на електротехниката. Ще се разкрие една паралелка с 2 специалности - маркетинг и елмонтьор. Учениците ще ходят на практика в двата завода на АВВ и ще имат осигурена работа след завършването. Фирмата ще оборудва и кабинет в гимназията. Подобна опция се обмисля с община Марица и "Уилям Хюз" за училището в Калековец. Инвеститорите не чакат да започне т.нар. дуално обучение. Те ще действат по примера на КЦМ, който повече от 10 г. "си отглежда" кадрите в професионалната гимназия в Асеновград. От програмата на КЦМ в техникума се възползват и други предприятия - например в "Либхер-Хаусгерете Марица" назначават зрелостници от същите паралелки. Индустриализацията на региона, доскоро развиващ се като аграрен, налага бързо преориентиране на образователния профил на учебните заведения. "Клъстер Тракия икономическа зона" подпомага този процес чрез инвестиции от страна на бизнеса в обучението и адаптирането на образователните програми, чрез повече стажове и подкрепа за младите хора директно да попадат в работна среда след края на образованието си. Пловдивската община се е заела да набележи най-необходимите 10-12 професии и с всички заинтересовани страни да насочи усилия за набиране ученици за тях. Общината е в преговори и с техническите университети в страната да разкриват филиали в Пловдив, които да осигурят инженерни кадри за "Тракия инкономическа зона".
ТИЗ в цифри
- Обща площ - 10 700 000 кв.м
- Обединява успешния опит и развитието на 6 индустриални, логистични и търговски зони:
"Марица", "Раковски", "Куклен", Парк "Образование и високи технологии", Парк "Иновации", "Калояново"
- Направени инвестиции - над 1 млрд. евро
- Привлечени инвеститори - над 120, повече от 80 са чуждестранни
- Заета площ - 3 250 000 кв.м
- Над 15 000 работни места
- Общо застроени индустриални и логистични площи - 845 000 кв.м
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com