Освен по 400 млн. евро бъдещи печалби на година, губим и $150 млн. от сегашния транзит към Турция, Гърция и Македония
Игра на нерви за "Южен поток". Така експерти коментираха изненадващото изявление на Владимир Путин, че Русия се отказва от най-мащабния си проект. Новината, обявена в Анкара, разтърси бизнеса и политиците от София до Ню Йорк. Премиерът Бойко Борисов запази мълчание. Заместникът му Томислав Дончев обяви, че България не трябва да е разменна монета в отношенията между Москва и Запада. От Брюксел не видяха драма в отказа от "Южен поток" и обявиха, че страната ни няма основания да иска компенсации. Но свикаха тристранна среща за преговори по проекта на 9 декември, която Москва е приела. В същото време стана ясно, че компаниите, които трябваше да строят газопровода, ще изгубят 2,5 млрд. евро, а на борсите акциите им паднаха драстично.
Валат. Това ще е резултатът от участието на България в международния проект за изграждането газопровода "Южен поток" за оставка на 63 млрд. куб. метра руски газ за Европа през Черно море и наша територия.
Около 400 млн. евро годишно ще са потенциалните загуби на България от спирането на проекта. Сумата беше обявена за първи път от руския президент Владимир Путин при посещението му в Анкара. Той дори посъветва България да поиска от Европейската комисия пари за пропуснатите печалби. Сумата от 400 млн. евро включва евентуалните приходи за България от транзитни такси при пълно натоварване на капацитета на газопровода след изплащането на кредитите за изграждането му. Но те не са единствената загуба за страната ни. По-страшното е, че със спирането на "Южен поток" и пренасочването му към Турция под формата на газопровода "Син поток 2" България на практика ще загуби и реалните около 150 млн. долара, които получава годишно като такси за транзита на 18 млрд. куб. метра руски газ към Турция, Гърция и Македония. Това са сигурните годишни приходи от българската транзитна газопреносна система.
Не на последно място с отказа от изграждането на проекта "Южен поток" сигурността на доставките на синьо гориво за България остава изцяло в зависимост от капризите на Украйна.
Европейската комисия реагира сдържано на обявения от руския президент Владимир Путин край на проекта "Южен поток", като обяви, че това решение показва необходимостта от диверсификация на енергийните източници за Европа и устойчив европейски енергиен съюз.
"Решението на Русия свидетелства за необходимостта да повишаваме енергийната сигурност на ЕС, като диверсифицираме не само маршрутите за доставки на енергоресурси, но и източниците им за ЕС, както и да повишаваме нашата енергийна ефективност." Това заяви върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини.
Тезата на Могерини застъпена и от зам.-председателите на Европейската комисия Кристалина Георгиева и Марош Шефчович, които акцентираха на необходимостта от свързване на всички страни, членки на ЕС, в единна мрежа.
Не съществува правна рамка за компенсации заради спирането на проекта "Южен поток" за страните участнички в него. Това заяви Ана Итконен, говорител на Европейската комисия по въпросите на енергетиката. Позицията на ЕС не е променена, газопроводите в Общността трябва да бъдат строени и използвани според европейското законодателство. Тези, които са в противоречие с него, застрашават вътрешния пазар, категорична беше Ана Итконен.
В същото време зам.-председателят на ЕК и еврокомисар по енергийните въпроси Марош Шефчович обяви, че на 9 декември ще се състои предварително планираната поредна среща, свързана с проекта "Южен поток". Очевидно това ново развитие ще бъде допълнителен елемент в обсъжданията на предстоящата среща, допълни Шефчович. Постоянно променящата се среда в областта на енергетиката в ЕС е поредната причина Общността да изгради устойчив европейски енергиен съюз. Един от приоритетите на този съюз ще бъде сигурността на енергийните доставки, допълни Марош Шефчович.
Дончев: Не сме разменна монета
Вицепремиерът призова политиците за единна позиция на България
"България няма да предприеме сепаратистки действия по проблема с реализацията на проекта "Южен поток". Ще настояваме за силна и нееднозначна позиция от страна на Европейската комисия, която трябва да отстои интереса на България". Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев на специална пресконференция на правителството по повод изявленията на руския президент Владимир Путин. "България не може да бъде разменна монета в тази сложна геополитическа ситуация", подчерта вицепремиерът, като допълни, че очакваме помощ и съдействие от Европейския съюз. "Няма да стоим и да чакаме как ще се развие ситуацията, ще действаме, но не заобикаляйки някой или европейското законодателство, а в партньорство и открито", допълни той. Дончев не скри, че България може да се окаже губеща в тази ситуация, което, по думите му, не бива да се допуска. Още вчера той е провел разговори с ЕК, като зам.-председателят на комисията Марош Шефчович е уверил, че България може да разчита на съдействие за изграждане на алтернативно газово трасе от Гърция, както и на финансиране за останалите интерконекторни газови връзки. "Благодарих им, но подчертах, че това не може да се счита за алтернатива на проекта "Южен поток", отсече Дончев. Следващата седмица вицепремиерът, енергийният министър Теменужка Петкова ще участват на среща на енергийните министри от Европейския съюз с комисарите. Проектът ще бъде тема на разговорите и при предстоящото посещение на Бойко Борисов в Брюксел.
Министърът на икономиката Божидар Лукарски заяви, че за него проектът не е спрян, докато не се получи официално потвърждение от Русия. И изрази опасение, че можем да загубим средства, ако "Южен поток" ни заобиколи.
Според външния министър Даниел Митов "отказът от реализиране на проекта "Южен поток" в рамките на Европейския съюз е показателен за това, че Русия не е склонна да се съобрази със законите, функциониращи на територията на ЕС". Той също коментира, че е необходимо да бъдат предприети множество стъпки, каквито за момента няма, за да бъде обявен проектът за спрян.
От думите на енергийния министър Теменужка Петкова стана ясно, че България не може да предприеме нищо, тъй като в момента ЕК е стартирала наказателна процедура срещу България заради действия на депутатите по времето на кабинета "Орешарски".
Кристалина: ЕК дава пари за газови връзки
ЕК ще разгледа внимателно руското решение и това как ЕС може да ускори свързването на страните си членки в единна енергийна мрежа. Що се отнася за европейската подкрепа за България, тя се изразява във финансиране на двупосочни газови връзки с Гърция и с Румъния, които да увеличат възможностите на страната ни да доставя газ от различни източници. Това заяви Кристалина Георгиева, заместник-председател на ЕК. Тя припомни, че за периода 2014-2020 г. за България са отделени 16 млрд. евро, а от изтеклия програмен период (2007-2103) остават потенциално усвоими 4,5 млрд. евро.
"Има възможности да се обсъждат начини, по които европейското финансиране да допринесе за енергийната независимост на България, да им предостави по-добри условия на енергийния пазар",каза Георгиева. Тя отхвърли изявлението на руския президент Путин, че България е страна с ограничен суверенитет, защото спряла проекта под натиска на ЕС, както и препоръката му към властите в София да поискат компенсация за пропуснати ползи от ЕС. И припомни, че позицията на ЕК е, че строителството на газопроводи в Европа трябва да се съобразява с европейското законодателство.
И Сърбия изненадана от лошата новина
Сръбският премиер Александър Вучич нарече "лоша новина" решението на руската страна да се откаже от проекта "Южен поток", съобщи ТАСС.
Сърбия в продължение на 7 години е инвестирала в този проект, но плаща цената на сблъсъка на великите сили, коментира Вучич пред телевизия РТС. Премиерът отбеляза, че би искал да обсъди тази тема с руския президент и други представители на руските власти, след като се завърне от заседанието на Съвета за сигурност на ООН в Ню Йорк. Сръбският енергиен министър Александър Антич каза, че Белград не е уведомен официално от "Газпром" за промени в проекта за строеж на газопровода. Външният министър на Сърбия Ивица Дачич пък призова ЕС и Русия да си преразгледат позициите по "Южен поток".
БСП с рамо за кабинета
Министър-председателят Бойко Борисов и правителството трябва да предприемат спешни мерки за Южен поток, които ние сме готови да подкрепим за реализация на този изключително важен за България проект. Това заяви след заседание на Изпълнителното бюро на партията председателят на БСП Михаил Миков. Той допълни, че от парламентарната група на левицата ще настояват премиерът да бъде изслушан в парламента за състоянието и перспективите пред "Южен поток". Като опозиция от БСП ще окажат всякакво съдействие по евентуален план предложен от Борисов за изграждането на проекта. Заобикалянето на България е акт с много тежки, дълготрайни, социално-икономически последици за българските граждани", посочи Миков. "Сумата, която ще загуби България от спирането на проекта "Южен поток", е около 600 милиона долара", каза по-рано пред Нова телевизия бившият енергиен министър Румен Овчаров. "България се изключва като транзитираща страна и ние ставаме като едно пространство, което няма да транзитира и това, което транзитираше досега", каза още той.
"България отново е "на сухо" заради платените и безплатни противници на Южен поток, заради политическата нерешителност и заради корупционните апетити. "Временната възможност" свърши", написа във Фейсбук вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин (АБВ).
Камерън кани Бойко на тенис
Британският премиер Дейвид Камерън поздрави премиера Бойко Борисов за съставянето на втория кабинет "Борисов". "Вие сте наши важни партньори", писа Дейвид на Бойко. "По време на предишното Ви правителство работихме в тясно сътрудничество по въпросите на икономическия растеж и по-специално в областта на дерегулацията. Никога преди дневният ред за реформиране на Европейския съюз не е бил толкова важен. Има много неща, които можем да направим заедно в тази сфера - по отношение на амбициозния дигитален дневен ред (като се има предвид репутацията на България като център на информационните технологии)", пише още в писмото на британския премиер. Камерън посочва още, че "всички ние сме изправени пред нов тип взаимоотношения с Русия в резултат на кризата с Украйна. Зная, че Вие и Вашата партия сте напълно ангажирани с енергийната диверсификация. Убеден съм, че ще направите необходимото, за да бъдат взети съответните решения, които да позволят свързването на България с Южния газов коридор, по който от 2019 г. ще се доставя газ от Азербайджан". "Надявам се също така, че ще обмислите внимателно проекта "Южен поток", пише още в поздравителния адрес на Камерън, който завършва: "Радвам се искрено на успеха Ви и този път трябва наистина да направим тази тенис среща!".
Джон Кери разговаря с Митов
Държавният секретар на САЩ Джон Кери се срещна с българския външен министър Даниел Митов в Брюксел. Разговорът е бил по инициатива на Кери. Той изразил надежда, че след съставянето на новото правителство в България вече ще има политическа стабилност. Както и че тази стабилност ще стане гаранция за борба с корупцията, научи "Стандарт". Не е ясно обаче дали двамата министри са разговаряли по горещата тема за спирането на "Южен поток". От Външно министерство съобщиха, че Кери и Митов са обсъдили проблеми, свързани с последните развития в международните отношения, както и въпроси от двустранен характер. В контекста на провеждащата се среща на външните министри на НАТО бяха засегнати и теми от дневния ред на организацията. Митов и Кери констатирали личното състояние на двустранните отношения и изразиха желание за по-нататъшното им активизиране в близко бъдеще.
Компаниите губят 2,5 млрд., акциите им се сриват
Преките загуби на компаниите от ЕС от спирането на проекта "Южен поток" ще бъдат не по-малко от 2,5 млрд. евро, изчисли South Stream Transport. Германската Europipe трябваше да достави 50% от тръбите за първия етап. Нейният контракт беше за 500 млн. евро, предаде ТАСС. За втория етап на проекта бе планирано 40% от тръбите да бъдат получени от японската Marubeni-Itochu и Sumitomo, за което компанията щеше да получи 320 млн. евро. Вчера акциите на европейски енергийни компании, участващи в "Южен поток", рязко поевтиняха, предаде ДПА. Котировките на германския производител на стомана Salzgitter се сринаха с над 7% на фондовата борса във Франкфурт. Компанията беше получила голям договор за тръби за газопровода, който трябваше да доставя руски газ за Европа. ТАСС съобщи, че руските производители на стоманените тръби се надяват да пренасочат целия обем на продукцията си за "Южен поток" към новия проект за изграждане на газопровод в Турция. Ценните книжата на италианската Saipem, чийто мажоритарен собственик е Eni, се обезцениха с над 8% на фондовата борса в Милано. Италианските компании се надяват на обезщетения, които са предвидени в договорите в случай на неизпълнение.
Димитров: Тактически ход на Москва
Русия в никакъв случай няма да се откаже от "Южен поток", заяви пред Нова тв Мартин Димитров, зам.-председател на парламентарната комисия по енергетика. "Това е тактически ход от страна на Владимир Путин и на Русия. В никакъв случай те не са се отказали от "Южен поток". Евентуално отклонение и минаване на трасето през Турция би оскъпило проекта поне два или може би три пъти, което би го направило икономически невъзможен, а не неефективен. И в момента има такава тръба - това е "Син поток", който минава през Турция и той не може да бъде запълнен", смята Димитров.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com