София. Новите промени, които регулират отпускането на заеми от банките, ще доведат до първоначален ръст на лихвите по кредитите. Това прогнозира финансистът Емил Хърсев. Промените в Закона за потребителския кредит бяха гласувани на първо четене от парламента в петък. По думите на Хърсев отпадането на някои такси като тази за управление на заема няма да имат нужния ефект, тъй като разходите ще бъдат прехвърлени на кредитополучателите посредством по-висока лихва. Все пак икономистът посочи, че това ще бъде моментен ефект и постепенно нещата ще се нормализират. Според Хърсев новите правила за банките ще ограничат процента на финансиране, при отпускането на жилищни кредити. "Ако едно жилище струва 100 хил. лв., ако досега банките са финансирали 70 хил. лв., при новия регламент банките ще отпуснат кредит до 50% от цената на жилището", каза финансистът пред БНТ. Той определи предвиденото отпадане на наказателната лихва при предсрочно погасяване на жилищен кредит като "разумно". Въпреки това Хърсев посочи, че при евентуален ръст на икономиката от 4-5%, лихвите по кредитите ще тръгнат нагоре. Според него това ще ограничи интереса към рефинансиране на задълженията към банки с тегленето на нов заем с по-ниска лихва.
"Не можем да очакваме, че всички ще спазват закона, защото той е много добър", каза Богомил Николов от "Активни потребители". Според него промените в закона няма да се достатъчни сами по себе си. За да се гарантира спазването им, той предложи създаването на нов регулатор. Относно ситуацията с тъй наречените бързи кредити, Николов посочи, че в момента Комисията за защита на потребителите би трябвало да осъществява контрол. Проблем обаче се явява, че ведомството няма нужния капацитет. Институциите, които отпускат бързи кредити, не спазват изискването да предоставят информация по договора, каквото е изискването на сегашното законодателство, добави Николов.
Строежите бележат ръст с 3,6%
Строителството бележи ръст с 3,6% през януари спрямо същия месец на 2013 г., обявиха от НСИ. Спрямо декември ръстът в строителството е с 2,2%. Увеличението на строителната продукция на годишна база се определя от нарастването на инженерното строителство с 14,6%, докато при сградното строителство има спад от 3,9%.
Промишленото производство нараства с 2,3% през януари спрямо същия месец на 2013 г. Спрямо декември ръстът е с 1,4%. На годишна база ръст има в добивната промишленост - с 18%, и в преработващата промишленост - с 1,7%. Най-голям ръст има при производството на автомобили - с 48,5%, печатната дейност и възпроизвеждането на записани носители - със 17,5%, производството на машини и оборудване - с 16,3%, и на лекарства - с 15,1%.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com