Даваме повече пари за ракия и цигари, отколкото за учебници и кино
София. Българинът предпазливо започва да развързва кесията. Средният разход на човек у нас е нараснал за година с около 9 лева, сочат данните на Националния статистически институт за първото тримесечие на 2014 г.
Член на домакинство е имал харчове в размер на 1021,55 лева за първите три месеца, което означава средно по 340,51 лева за януари, февруари и март. За сравнение, към края на първото тримесечие на 2013 г. средният разход на лице от домакинство у нас е възлизал на 1012,90 лева, или 337,6 лева на месец.
Разбивката сочи, че българинът отделя по-висока сума за алкохол и тютюневи изделия, отколкото за култура и образование. Според статистиката за три месеца всеки е отделил средно по 43,88 лева за алкохол и цигари. За същия период средният разход за култура и образование е 38,3 лева. За ракия и цигари даваме повече пари, отколкото за облекло, обувки и обзавеждане на дома. В рамките на първото тримесечие на 2014 година средностатистическият българин е отделили съответно 33,49 лева и 27,7 лева за посочените блага. Разходите за телефонни и пощенски услуги обаче надвишават тези за алкохол и цигари с 3 лева. За тях българинът е отделил средно по 46,8 лева.
Най-сериозният разход е храната. В рамките на първите три месеца на годината средно на лице от домакинството са се падали по 339,99 лева за ядене и безалкохолни напитки. Това са цели 33% от общите разходи на представител на средностатистическото домакинство у нас. След трапезата се нареждат разходи, свързани с жилището и комуналните услуги, като вода, ток и горива. За тях нашенецът е отделил средно 145,2 лева. Парите за транспорт са на трето място в структурата на разходите - по 74,3 лева на човек.
Пръснахме 1,8 млрд. по Великден
Българите похарчиха 1,818 млрд. лв. само за двете седмици преди Великден, сочат данните на Националната агенция за приходи за отчетените обороти на касовите апарати в страната. Похарчените пари са със 184,9 млн. лв. повече спрямо същия период преди Великден миналата година, когато отчетеният оборот на касовите апарати е бил 1,633 млрд. лв. Ръстът в продажбите на стоки и услуги на дребно е с 11,3%, което ясно показва, че българите отпускат колана и харчат повече. Това се потвърждава и от данните за оборотите в различните браншове. Най-голям ръст е отчетен при туроператорите. За двете седмици до празника в обекти за предоставяне на услуги от туроператори са се завъртели 3,2 млн. лв., което е с 67% повече в сравнение със същия период на 2013 г. Българите харчат повече пари и за храна, покупки и разглеждане на забележителности при пътуванията си в чужбина. За същия период обектите за обмяна на валута в брой са отчели оборот от 12,8 млн. лв., което е ръст с 11% спрямо 2013 г. Касовите апарати в кина, театри и концертни зали са отчели са 1 млн. лв., или с 58% повече спрямо 2013 г. Приходите на музеи и галерии са 62 хил. лв., което е ръст с 31%. Обектите за търговия на дребно с цигари и алкохол за две седмици са навъртели 10,1 млн., или с 44% повече спрямо 2013 г. Продажбите в обекти за търговия на дребно с разнородни хранителни стоки са на стойност 3,8 млн. лв., което е с 1,4% по-малко от 2013 г. Заведенията само за хранене обаче са отчели оборот от 2,6 млн. лв., което е ръст с 32%.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com