Харчат и не мислят. Животът се обръща за 120 000 млади българи

Влязоха в дългова спирала, търсят ги частни съдебни изпълнители

Харчат и не мислят. Животът се обръща за 120 000 млади българи | StandartNews.com

Тъжните данни за живота на младите българи от 18 до 30-годишна възраст не спират.

След като стана ясно, че над 150 000 нито работят, нито учат, а над 70 процента от тях не мислят за жилище, а са при родителите си, още една показателна статистика е факт– младите харчат и не мислят.

120 000 младежи до 30 години са теглили кредити, чиито падеж е изтекъл отдавна. Сега се търсят от частни съдебни изпълнители. И ако не намерят парите, ще трябва да се разделят с придобивки.  

Проблемът е, че броят на младите хора с необслужвани кредити непрекъснато се увеличава, заяви председателят на Камарата на ЧСИ Георги Дичев.

Той добави, че длъжниците до 20 години са 4 000, до 25 години – 36 000, а между 25 и 30 години – 80 000.

Проучванията ни показват, че младите вземат кредити, за да отидат на почивка в чужбина или за да си купят модерна техника и дрехи. Не са малко и тези от тях, които харчат цялата си заплата в нощни заведения и казина. Затова им се налага да изтеглят заем, за да запълнят дупките в бюджета си до следващата.

Влизането в дългова спирала на младежите може да съсипе не само обещаващата им кариера, но и цели животи, каза Дичев.

Всеки четвърти българин над 18 години е ползвал заем, показва изследване на “Тренд”, направено по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране. 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинансиране на друг дълг, за сватби, балове, кръщенета, дори се харчат за хазарт.

Липсата на финансова грамотност е причина Камарата на частните съдебни изпълнители да започне националната кампания „Управление на лични финанси и кредити – основни правила и информирани решения“ за учениците от 11-ти и 12-ти клас на средните училища на територията на цялата страна. Целта е да бъдат предоставени базови, полезни знания по управление на личните финанси. В класните стаи ще преподават съдебни изпълнители, пише БТА.

 

 

 

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай