Все още имаме възможност за въвеждане на еврото през януари 2025 година, ако направим необходимите неща. Това каза председателят на Българския форум на бизнес лидерите Левон Хампарцумян.
Според него има начин инфлацията да бъде натискана надолу с антиинфлационни мерки, също зависи и методиката на смятане на инфлацията.
"Не бива да се забравя външният фактор - след известно успокоение на инфлацията в Европа, сега пак тръгна нагоре. Може да се окаже, че това ще ни свърши добра работа. Ако политическите аргументи надделеят, бихме могли с малко неизпълнение също да бъдем поканени да влезем", смята Хампарцумян.
Ползите да бъдем в еврото са многократно по-големи от евентуалните рискове, които биха могли да се материализират, коментира председателят на БФБЛ пред Bulgaria ON AIR.
"Ползите са простички. Транзакционните разходи - нещо, което може да пипнеш, по-висок рейтинг на държавата, по-стабилна банкова система, включително ангажимент на ЕЦБ да помага", обясни той.
Според него влизаме в период с относително високи лихви и той ще бъде достатъчно дълъг: "Вероятно, дори преди да приемем еврото, ще има банки, които ще започнат да предлагат ритейл продукти с депозити извън България. Ако българският депозит или например депозитът в Австрия или Германия носи по-висок доход, е много вероятно да видим продукти, които ще накарат банките да започнат да дават лихви върху депозитите. Не бива да очакваме поевтиняване на кредита, особено ипотечният".
И този, който дава кредит, и този, който взема, трябва да бъде благоразумен и да оставя буфери, посъветва Хампарцумян.
"Сега хората имат работа, безработицата е ниска, икономиката върви нагоре, кредитирането расте. Засега тенденцията ни е добра. Добре работеща е нашата икономика. Прекалено много политици са си изградили схема "да печелят народната любов". Търсят криза. Ако няма криза, я измислят", посочи той.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com