- Мерките и затворените гранични пунктове ще охладят желаещите да се къпят в Бяло море
- В курортите ни е по-евтино, от туристическия бранш зависи дали ще се върнат българите
Основният "виновник" за отлива на българите от родното море - Гърция, може да се окаже и една от причините курортите ни да се напълнят отново. Решението на властите в Атина да затегнат мерките за влизане в страната отказва мнозина нашенци да се къпят на Бяло, вместо на Черно море. Южната ни съседка посочи ГКПП Кулата като единственият граничен пункт по суша (включително тези в Албания, Турция и Северна Македония), през който ще бъдат допускани туристи от 1 юли. Още същия ден на гръцките КПП-та, съпределни на нашите Илинден, Ивайловград и Капитан Петко войвода, бе спряно пропускането на чужди граждани, които пътуват с цел туризъм. Минават само товарни автомобили и сезонни работници с трудови договори. Затворен е и пунктът при Златоград. Очакваше се същото да се случи и с Маказа, но в сряда преминаването там бе възможно. Вероятната причина за това е реакцията на местните власти в Комотини, които поискаха правителството в Атина да преразгледа решението си. Мотивите са, че туризмът в Северна Гърция разчита предимно на българските гости. Оттук преминава и основният поток на румънски туристи. Много гърци от района на Комотини пък идват да пазаруват по-евтини продукти и гориво в Кирково и други съседни селища у нас.
В Кърджали пък коментираха, че ако Маказа бъде затворен, ще се насочат към Българското Черноморие, защото Кулата-Промахон е на 6 часа път.
48 часа чакаш заветния QR код
Освен затварянето на граничните пунктове, друго неудобство за желаещите да пътуват до плажовете на Бяло море е изискването за попълване на задължителна декларация. Целта на мярката, наложена от гръцките власти, е да може да се реагира незабавно при положителен тест за Covid-19.
Декларацията се попълва на английски език в интернет минимум 48 часа преди пътуването - независимо дали то е с кола, със самолет или с кораб. В нея се описват подробности за превозното средство или полета, дата на влизане и граничен пункт. Искат се лични и паспортни данни, както и подробна информация за контакт - телефон, имейл и домашен адрес. Влизащите в Гърция трябва да опишат историята на пътуванията си в други държави през последните 15 дни и да посочат точния адрес, където ще отседнат, както и да дадат контакт на свой близък за връзка. Задължително се посочва и планираният маршрут в Гърция, както и адресът, на който ще отседнете. Ако пътувате с автомобил и след това използвате ферибот, закупуването на билета става със същия код.
Гръцките власти планират да тестват ежедневно за коронавирус над 8000 туристи, влизащи в страната. В случай, че на границата попаднете сред тези, които ще бъдат изследвани, трябва да се самоизолирате за един ден до излизане на резултатите на адреса, който сте посочили.
След като всички данни в декларацията са попълнени, по имейл ще получите специален QR код, който служи за идентификация на границата. Той трябва да дойде до 48 часа.
От МВР препоръчват на пътуващите към Гърция туристи да носят и хартиено копие на електронната форма PLF (Passenger Locator Form), която да могат да представят на гръцките власти при влизане в южната ни съседка.
Всичко това ще е спънка за онези, които спонтанно решават да тръгнат към гръцките плажове. Такива са голяма част от уикенд туристите. Твърде вероятно е новите мерки да ги накарат да предпочетат родното море, надяват се от туристическия бранш.
Още първия ден след влизането в сила на новите изисквания потокът от автомобили на ГКПП Кулата намаля, а малцината туристи, които пътуваха за семейни почивки с предварителни резервации, споделиха, че са имали доста трудности, докато получат заветния QR код. Каква ли ще е ситуацията, когато хиляди декларации се подадат по едно и също време към гръцката система, коментираха нашенци, които не одобряват нововъведенията. Според тях явно гърците са се уплашили от завишените случаи на COVID-19 у нас и така са решили да ни ограничат.
Не е ясно обаче дали гръцките хотелиери и ресторантьори ще се примирят с мярката и няма ли да настояват тя да се отмени, тъй като българските туристи са основен контингент в курортите на Халкидики.
Малките хотели живнаха през уикенда
В същото време туристическият бранш у нас, който сериозно се стресна от реалната опасност за нулев сезон заради липсата на чужденци и нежеланието на българите да ходят на нашите курорти, това лято предлага значително по-добри възможности за почивка.
Цените в хотелите и заведенията са доста по-ниски в сравнение с миналата година. Намаленията и допълнителните бонуси напълниха плажовете по Южното Черноморие през уикенда, което вдъхна надежди, че сезонът не е за отписване, пише "Флагман".
В Царево, Лозенец, Китен и Приморско голяма част от хотелите бяха пълни. Според търговци, оборотите не са били чак толкова ниски, колкото през миналата година по това време. В Черноморец уикенд пакетите през юни стартираха с много ниски цени, очаква се тенденцията да се запази и през тази седмица.
В Бургас и Крайморие плажовете се напълниха, гости имаше и в голяма част от малките хотели. Регистриран е сериозен ръст на заявки през платформата Airbnb.
В Поморие в момента не работи само един голям хотелски комплекс, но всички останали отвориха врати и определено не съжаляваха.
В Слънчев бряг и Несебър също се усети живот. В петък вечерта беше Grand openig party на най-големите нощни клубове, които бяха пълни. Дойдоха и първите чужди туристи - в петък от Нидерландия, в събота и неделя - от Германия.
В Созопол също започнаха да идват гости, след като и там бяха намалени цените. Решен е и проблемът с паркирането в града - местната власт е развалила концесията с дружеството, което доскоро е стопанисвало тази дейност, и в момента има около 900 паркоместа, а денонощие в охраняема зона струва само 6 лева.
Цените на сянката също са поевтинели и на Централния плаж в Созопол, който наскоро получи "Син флаг", чадърът и шезлонгът са по 3,50 лева. На "Харманите" пък е безплатно. Не се плаща за плажни принадлежности на още 24 плажа, показва списък, публикуван на сайта на министерството на туризма.
Равносметката показва, че през първия наистина топъл уикенд в последните дни на юни хората обърнаха поглед към родното море. Сега обаче всичко е в ръцете на туристическия бранш - да не надуват прекомерно цените и така да посрещнат своите гости, че те отново да се върнат и да разказват на своите приятели колко хубава е ваканцията в българските черноморски курорти. Ако го направят - кризата с коронавируса наистина може да се превърне във възможност българите отново да припознаят родното Черноморие и да го посещават дори и след като Гърция облекчи мерките за туристи от чужбина.
Полети София-Миконос от август
Нискотарифната авиокомпания Wizz Air обяви нов маршрут от София до гръцки остров Миконос. Полетите ще стартират от 7 август 2020 г. и ще се изпълняват два пъти седмично - в понеделник и петък. Билетите вече са в продажба, като цените в началото са промоционални.
В същото време стотици полети между София и големи градове в Европа и света са отменени заради липсата на пътници и нарасналите случаи на заразени. Справка на сайта на Министерство на транспорта показа, че до края на август например няма да се изпълняват въздушните курсове между София и Атина на компаниите Ейджиън Еърлайнс и Райънеър. Няма да се осъществят и заявените полети до Пафос на Райънеър. Нискотарифният превозвач отменя курсове до Рим, Милано, Тревизо, Барселона, Мадрид, Тел Авив, Киев, Берлин, Виена, Марсилия, Баден-Баден, Меминген, Хамбург, Хания, Кьолн, Айндховен, Брюксел, Бирмингъм, Единбург, Лондон, Ливърпул, Париж. До края на юли са отменени полетите от и до Истанбул на турските авиолинии, пише "Труд".
Wizz Air отменя курсове от и до Милано, Бари, Лондон, Братислава, Брюксел, Тел Авив, Будапеща, Малта, Ларнака, Барселона, Валенсия, Лисабон, Санкт Петербург.
До края на юли Алиталия прекратява полетите си между София и Рим. До 24 октомври Луфтханза анулира редовните си ежедневни полети до Франкфурт, а до средата на юли спира и тези между София и Мюнхен.
До края на август Еър Франс няма да лети между София и Париж. Отменени са и курсовете на Юроуингс до края на юли към и от Дюселдорф и Щутгарт.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com