Готвят се промени за ваучерите за храна, които фирмите дават на своите служители за пазаруване.
Служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви в Народното събрание, че се прави анализ дали не е дошло време да се актуализират стойността на ваучерите и годишната квота за издаването им.
Дали ще има промени през 2025 г., ще стане ясно след като МФ приключи анализа си.
Петкова отговори на въпрос на Венеция Ангова, депутат от ПП-ДБ, която изтъкна, че инфлацията "изяжда" ваучерите. Сегашният лимит на "талончетата" за пазаруване на храни и напитки - до 200 лева месечно на човек от персонала, е в сила от 2022 г., а оттогава цените значително пораснаха.
Министърката припомни, че ваучерите са вид данъчно облекчение - върху стойността им не се начисляват данъци и осигуровки. При въвеждането им необлагаемата стойност беше 60 лв., после стана 80, а вече е 200 лв. Ако има ново повишение, това ще доведе до намаляване на бюджетните приходи и ще трябва да се търси компенсиране с други постъпления, посочи Людмила Петкова.
За тази година общата годишна квота на ваучерите за храна е в размер на 1.4 млрд. лева.
Новости
От 2024 г. е предвидено ваучерите да служат като платежно средство и за битови сметки, културни събития, туристически услуги. Засега тези им приложения обаче почти не се използват - най-вече заради неясноти на механизма на плащане и заради нежеланието на доставчиците на тези услуги. Вероятно те ще станат популярни занапред, тъй като от 1 юли се издават само електронни ваучери (може да са в заредена карта пластика или в телефона ви) и плащането с тях е лесно като с банкова карта на ПОС терминали.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com