Горанов: Заем или намаляваме харчовете (ОБЗОР)

Горанов: Заем или намаляваме харчовете (ОБЗОР) | StandartNews.com

Министърът на финансите Владислав Горанов предложи България да ратифицира договор за дилърство между страната и четири банки, чрез които в продължение на три години ще имаме на разположение 8 млрд. евро при ниска лихва. А средствата ще се теглят само при необходимост и ако Народното събрание ги одобри за всяка година.

Теглим 6 вместо 8 милиарда, но ако приходите се увеличат, допусна финансовият министър

Вариантите пред страната са или да се вземе нов заем, с който да се покрият дефицитите, или такива да не се формират. А ако не искаме дефицит, трябва или да повишим данъците, което не подкрепям, или да намалим рязко харчовете. Изявлението на финансовия министър Владислав Горанов дойде, след като депутатите отложиха дебатите и гласуването за новия заем вчера. Напрежението в парламента ескалира, след като председателите на групи научиха, че от Министерски съвет премиерът Бойко Борисов е коментирал и вариант за оставка на кабинета. "Да видим, ако не приемат дълга, като не го приемат 6 милиарда до края на годината, ако някой ми покаже откъде да ги вземем, понеже аз не знам, ще предоставим на други тази възможност и то още днеска. Популизмът има измерения до едно време, оттам нататък са плащания", отсече министър-председателят. Но лидерът на АБВ Георги Първанов и съпредседателят на "Патриотичния фронт" Красимир Каракачанов отказаха точката да се гласува вчера. "Не мога да бъда уплашен с оставката, на когото и да е било, макар и на премиера", каза Първанов. "Вариант, в който някои ни казва в последния момент "или-или" няма и за това първото решение на парламентарната група e, че няма да подкрепим тази ратификация", каза и Каракачанов.

Малко по-късно в дебата се включи и вицепремиерът Ивайло Калфин. "Въпросът за гласуването на дълга не е популизъм, а е искане за повече информация, която да бъде публична в обществото", отсече той. "Ще видим как ще се вземе решението за заема. Аз не виждам, ако тази възможност политически ни бъде отнета, как можем да продължим", заяви от своя страна и вицепремиерът Румяна Бъчварова. И заключи: "Вярвам, че ще бъдат взети най-отговорните решения".

Финансовият министър пък обясни, че договорът за дилърство за емитиране на държавен дълг не ангажира правно страната ни за задължително поемане на заем, ако България намери друг финансов ресурс, то тя може да не емитира и едно евро. За пореден път Горанов обясни, че посочената лихва до 10% е част от дългогодишна практика да се вписва число, което е далече от реалните стойности, за да не се насочва пазарът към конкретни равнища. Той посочи още, че заемът може да бъде намален и на 6 млрд. евро, ако се балансират бюджетите от 2015 до 2017 г. и дефицитът бъде намален. По думите му това може да стане чрез по-ефективно събиране на приходите.

---

"Няма да имам аргумент да опонирам на премиера за великденските надбавки, ако нещата вървят, както досега". Това бе кратката оценка на финансовия министър Владислав Горанов по време на отчета му за 100 дни управление. Той подчерта, че има тенденция за намаляване на контрабандата и увеличаване на събираемостта в бюджета. "Беше ликвидирана политиката в края на годината да се задържа ДДС, за да се върже бюджетът", обясни Горанов. Според него в края на 2014 г. възстановеният данъчен кредит е 6 пъти по-голям от 2008 г., когато се регистрираха сериозни излишъци.

Погасяваме стар дълг за 6 млрд.

Преди дни от Министерството на финансите аргументираха вземането на нов дълг и отрекоха "неблагоразумните спекулации относно управлението на държавния дълг от страна на политици, с което се застрашава финансовата стабилност на държавата". Очакваният размер на погашенията по държавния дълг, в обращение към 31.12.2014 г., за периода 2015-2017 г. възлиза на около 6 млрд. евро, се казва в обяснителните бележки на Министерството на финансите. Очакваният размер на бюджетните дефицити за периода 2015-2017 г. е около 6.5 млрд. лв. (3.32 млрд. евро), или необходимата сума за финансиране на погашения по съществуващ към 31.12.2014 г. държавен дълг и за финансиране на бюджетен дефицит за визирания тригодишен период ще бъдат необходими малко над 9 млрд. евро. От Министерството на финансите уточняват, че прогнозните допускания са разработени на база рефинансиране на дълга, поет към 31.12.2014 г. и залегнал по СБП за периода 2015-2017 г.; и финансиране на планирания бюджетен дефицит по СБП за периода 2015-2017 година. Държавният дълг към края на 2014 г. по отчетни данни възлиза на 22,1 млрд. лв., или 27,1 % от прогнозния БВП към 14.11.2014 година. Таблицата показва справка за рефинансиране на държавния дълг и финансиране на бюджетния дефицит за периода 2015-2017 г. в млн. лв.

Проблемът се политизира

Румяна Бъчварова, вицепремиер

Лошото в момента е, че се политизира тази тема и то по един доста евтин начин. Това е състоянието на бюджета, нека си даваме сметка. Ние се опитваме да го решим по възможно най-щадящия начин. Как ще станат плащанията без тези 16 млрд. лева?! Това е една възможност да решаваме финансовите проблеми на държавата. Тежко решение за ГЕРБ е да внесе такова предложение, защото ние сме се гордеели толкова години с ниския бюджетен дефицит и ниската задлъжнялост. Ще видим как ще се вземе решението за заема. Аз не виждам, ако тази възможност политически ни бъде отнета, как можем да продължим. Струва ми се, че трябва да имаме повече доверие на мандатоносителя.

Трябва да се покрие дефицита

Георги Първанов, лидер на АБВ

Без съмнение трябва да бъде подкрепено искането за дълг, който да рефинансира старите дългове, натрупани в продължение на много правителства. Но оттам нататък имаме много въпросителни, които трябва да бъдат поставени на масата и да получим отговор. Имаме много възражения за начина, по който бе осъществено всичко това. Буквално за броени дни, да не кажа за часове, ни беше сервирано предложение, което засяга стратегически въпроси. Ние в продължение на 100 дни дебатираме програмна декларация, обсъждаме програма за управление, бюджет на страната. Нито веднъж не стана дума за това. Не смятам, че това е отношение между партньори в управлението. Второ - имаме много възражения за начина, по който са избрани банките с ангажимент по изпълнение на споразумението. Станаха много фактите от нашето партньорство, може би вече в кавички, с ГЕРБ, които ни изпълват със съмнение, че имаме коректни отношения.

Разговорите продължават

Красимир Каракачанов, съпредседател на Патриотичния фронт

Продължават разговорите за подкрепа на новия външен дълг. Първото решение на парламентарната група беше да не се подкрепи новият дълг. Това наложи да се направят нови тези консултации. Преди да се стигне до гласуване, трябва да бъде обяснено на цялото българско общество и на целия парламент за какво става дума, защото става въпрос за една тема, която събужда много въпроси. Няма как нещата да се случат за кратко време и обществото, и парламентът, трябва да бъдат убеждавани.

Сидеров пак бе "Златният пръст"

Волен Сидеров отново се оказа "Златния пръст" в Народното събрание. Лидерът на "Атака" и депутатите му имаха решаващите гласове дали точката за заема да не отпадне напълно от програмата на парламента. Но въпреки гласовитата си позиция срещу ратификацията, те оставиха точката.

Още рано сутринта в сряда червеният депутат Валери Жаблянов поиска отпадането на точката и бе подкрепен от колегите му от Столетницата, от ДПС, "Патриотичния фронт", "Български демократичен център, АБВ и "Атака". Резултатът бе на кантар и Жаблянов поиска прегласуване. При второто гласуване, за което влязоха повече депутати обаче, Волен Сидеров и свитата му отказаха да гласуват, въпреки че бяха в зала. И резултатът бе 84 "за", 88 "против" и 5 "въздържали се". Ако 11 депутати от "Атака" бяха гласували, точката за заема въобще нямаше да се разглежда, коментираха депутати.

Калфин: Дългът е необходим

В най-общи линии съм запознат и мисля, че този дълг е необходим. Дали да бъде с 30 или 10-годишни облигации, е решение на финансовия министър Владислав Горанов и искането на ПГ на АБВ е той да го обясни. Това заяви вицепремиерът от АБВ Ивайло Калфин, след като на заседанието на социалната комисия Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт го попита дали е обяснил на ПГ на АБВ с какви пари ще обслужва социалните дейности, след като АБВ няма да гласува за дълга. Калфин каза, че възраженията на АБВ са по-скоро относно начина, по който дългът от 8 млрд. евро е бил предложен, тъй като не е имало консултации между партньорите.

Благодаря на вицепремиера Калфин, че защити тази операция. Това е стар дълг и трябва да се плати, коментира късно снощи премиерът Бойко Борисов.

Консултации за дълга започват партньорите в управлението, след като бурните дебати в парламента вчера не донесоха решение. Обсъждането продължава и днес, но гласуването най-вероятно ще бъде следващата сряда. Дотогава ГЕРБ и Реформаторският блок ще докажат на АБВ и "Патриотичния фронт" необходимостта от ратификацията. Финансовият министър Владислав Горанов лично ще мотивира нуждата от заема. Вицепремиерът Румяна Бъчварова потвърди за разговорите, като обясни, че още не е ясно кога и къде ще се проведат. И изрази надежда гласуването да не се отложи с повече от седмица.

Совалки имаше и вчера в Народното събрание преди старта на дебатите. Малко след 10 часа финансист номер 1 Горанов обсъди стратегията с коалиционните партньори от Реформаторския блок. След това той, заедно със съпредседателите на Блока Радан Кънев и Найден Зеленогорски, отидоха да дебатират в стаята на "Патриотичния фронт". После посетиха и АБВ. Но без особен резултат. Лидерите и на двете формации бяха категорични, че ще гласуват "против". Основният им аргумент бе, че не е имало предварителни консултации с тях. От думите на лидера на АБВ Георги Първанов стана ясно, че формацията по принцип е склонна да подкрепи нов заем, но при ясни разчети. "АБВ не е против новия дълг, а против липсата на прозрачност", каза вицепремиерът Ивайло Калфин, който по-късно подчерта, че заемът е необходим. Съпредседателят на "Патриотичния фронт" Валери Симеонов също настоя за по-широко разяснение.

Мая пуска 50 000 тояжки

И "Атака" отиде на протеста пред парламента

Соцдепутатката Мая Манолова ще раздаде на симпатизанти и членове на БСП 50 000 "горановки" и тояжки. Манолова организира вчера протест заедно с председателя на градската организация на БСП Калоян Паргов срещу ратификацията на заема от 8 млрд. евро, предлаган от финансовия министър Владислав Горанов. Още в понеделник червеното острие разпечата нагледни "горановки" от 10 000 лв., колкото щял да излезе новият заем на всеки българин. "На гърба на тези банкноти освен партиите, които ще подкрепят този заем, ще изпишем имената на всеки народен представител, който е гласувал за този дълг", предупреди Манолова. И отбеляза, че новият заем ще доведе българите до просешка тояга. Пред "Стандарт" тя уточни, че заедно с Паргов и членове на младежкото БСП подготвят акция за раздаване на "горановки" и на ключови места в метрото в София. Протестът на БСП пред Народното събрание бе подкрепен и от партия "Атака".

"Банков надзор" не може да стои без шеф

Управление "Банков надзор" в Българската народна банка не може да стои без ръководство, отсече вчера финансовият министър Владислав Горанов. "Предложеният Димитър Костов е много добър професионалист в лично качество и ГЕРБ имаше готовност да го подкрепи", каза още той. И допълни: "Някои партии се опитаха да упрекнат желанието на ГЕРБ за стабилизиране на "Банковия надзор с евтини дивиденти".

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай